امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نکته علمی: اقسام ظهورات
(15-فروردين-1397, 13:12)محمد 68 نوشته: اینکه می فرمایید: «چرا که بعید نیست در مرحلۀ حجیت ظهورات تمام موارد را متوقف بر جریان مقدمات حکم بدانیم» چگونه است؟ وقتی یک کلام با لفظ عام آمده است اکرام تک تک علماء از آن استظهار شده است چگونه حجیت ظهور متوقف بر جریان مقدمات حکمت است؟ لطفا توضیح دهید.
در اینجا در مقام تفصیل این نکته نبودم و لکن اجمالا باید عرض کنم :
1-این که می گویند ظواهر حجت است یک قاعده لفظی نیست تا به اطلاق لفظی اش عمل کنیم و هر چه اسمش ظهور بود را حجت بدانیم بلکه یک قاعده عقلائی بوده حدود و ثغور آن را با ارتکازات عقلائی باید مشخص نمود .
2-عقلاء ظواهر را به مناط صحت احتجاج حجت می دانند یعنی اگر چیزی اسمش ظهور بود ولی صحت احتجاج نداشت این از ظواهری که حجت است محسوب نمی شود .
3-صحت احتجاج بر یک متکلم متوقف بر این است که در مقام بیان باشد و سکوت کند یعنی اگر معنایی را افهام کرد و در مقام بیان صحت و سقم معنای افهام شده هم بود و سکوت کرد می توان احتجاج کرد که اگر سکوت کردی و در مقام بیان بودی معنایش این است که همین معنای افهام شده را اراده کردی و الا نقض غرض بوده و خلاف حکمت است .
4-حال اگر فرض کنید متکلم خودش تصریح کند که من در مقام بیان نیستم مثلا بگوید رأیت اسدا و بعد بگوید در مقام بیان نیستم که این استعمالم حقیقی است یا مجاری یا اصلا همین که گفت رأیت اسدا دهانش را بستند و نتوانست قرینۀ مجازش را ذکر کند که این هم مصداقی از عدم مقام بیان است دیگر نمی توان احتجاج کرد که ظاهر لفظ اسدا در معنای حقیقی یعنی شیر جنگل است ؛ چون متکلم می تواند بگوید من که در مقام بیان نبودم یا تمکن از بیان نداشتم تا اگر مرادم خلاف معنای حقیقی بود تذکر دهم پس از سکوتم از ذکر قرینه نمی توانی این را بفهمی که من همین معنا را اراده کرده ام .
خلاصه این که اگر متکلم حکیم ، معنایی را افهام کرد و در مقام بیان ذکر قرینه بر خلاف بود و سکوت کرد معنایش اراده او نسبت به همان معناست و الا خلاف حکمت است و این همان مقدمات حکمتی است که بنده عرض می کنم .
پاسخ

پیام‌های این موضوع
اقسام ظهورات - توسط مسعود عطار منش - 15-فروردين-1397, 07:54
RE: اقسام ظهورات - توسط 89194 - 15-فروردين-1397, 12:10
RE: اقسام ظهورات - توسط محمد 68 - 15-فروردين-1397, 13:12
RE: اقسام ظهورات - توسط مسعود عطار منش - 16-فروردين-1397, 07:03
RE: اقسام ظهورات - توسط مسعود عطار منش - 16-فروردين-1397, 07:16