امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
عدم سهم ویژه سادات از خمس
#11
فکر میکنم که در عرایض سابق بنده جواب این فرمایش شما بود. اگر تنها مستحق سهم سادات در هر شرایطی خصوص سادات بودند و خمس پرداخت شده بیشتر از استحقاق ایشان بود محذور پیش می آمد اما چنانکه گذشت و برخی فقها تصریح کرده اند و در برخی روایات نیز آمده، رفع فقر سادات تنها مصرف سهم سادات نیست بلکه مصرف مقدم بر سائر مصارف است. لذا اگر نصف خمس پرداخت شده از استحقاق سادات بیشتر بود به تعبیر برخی روایات برای والی و امام و به تصریح برخی فقها داخل در بیت المال است. این مطلب چه محذور عقلی ای دارد؟
پاسخ
 سپاس شده توسط سید محسن حائری ، حسین بن علی
#12
(25-اسفند-1396, 12:39)محمود رفاهی فرد نوشته: این مطلب چه محذور عقلی ای دارد؟

اولا که شبهه در اصل جعل حکم بود؛ چگونه ممکن است یه ثروت و سرمایه کلان (درفرض پرداخت همگان) برای یک عده محدودی جعل شده باشد، ضمن طرح برخی ادله و روایاتی که در مباحث سابق گذشت اختصاصی به سادات نداشته و شامل هر یتیم و مسکین و ابن السبیل می شود.
ثانیا، که مطابق فتوای مشهور تصرف در سهم سادات صحیح نیست.
پاسخ
 سپاس شده توسط میرزا رضا نائینی
#13
بزرگوار لطفا درصدی احتمال بدهید که مطلب شما جواب دارد و درصدی احتمال بدهید که جواب آن در مطالبی که گفته شد باشد و درصدی در مطالب سابق دقت کنید. فرمایش اخیر شما به روشنی گویای این است که عرض بنده مفهوم واقع نشده است. مکررا عرض شد که محذور در اختصاص به سادات در جمیع شرایط است ولی فتوای مشهور این نیست و آن چیزی که فرموده اید که مشهور تصرف در سهم سادات را جائز نمی دانند؛ یعنی با وجود مستحق از سادات نمی توان در غیر سادات مصرف کرد و مگر عرض بنده با این تنافی داشت؟؟؟؟مگر عرض نکردم که رفع فقر سادات مصرف مقدم بر سائر مصارف است؟؟؟
متاسفانه عبارات حضرت عالی در این مباحثه دقت لازم برای بحث فقهی را ندارد. اول می فرمایید اختصاص به سادات عقلا قبیح است؛ بعد می فرمایید اگر نص باشد ادعای قبح عقلی بی جهت است؛ بعد می فرمایید جعل سهم سادات در مقدمه ی عقلی، "بعید" شمرده شده و خلاف حکمت تلقی شده است....
به هر حال، جواب سابق روشن است و نیازی به تکرار آن نیست.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان