امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دلیل حرمت مشاهده فیلمهای مبتذل
#1
ما از مذاق شارع  حرمت مشاهده افلام خلاعیه را از روی شهوت کشف می‌‌کنیم. مفاسد نوعی که مترتب است بر انتشار این فیلم‌های مبتذل که بسیاری از جوان‌ها و نوجوان‌ها را به انحراف اخلاقی کم یا زیاد کشانده است که عرف این مفسده را کمتر نمی‌داند از مفسده نظر بشهوة به خود زن در حالی که هیچ خوف وقوع در زنا با او را ندارد مثل اینکه زن متشخصی است احتمال ندارد که بخواهد این جوان با او ارتباط نامشروع برقرار کند اما زن زیبایی است، نگاه شهوت‌آمیز به او حرام است، ‌مفسده دارد. خب نگاه شهوت‌آمیز به این فیلم‌های مبتذل که به نظر عرف مفسده‌اش بیشتر است. لااقل اگر این مطلب منشأ فتوی به حرمت نشود منشأ احتیاط واجب می‌‌شود. و این‌که جرأت بکند انسان و فتوی به حلیت بدهد بسیار کار سختی هست.
ولی نگاه کردن و مطالعه کردن کتاب‌های مشتمل بر داستان‌های مثیر شهوت اگر خوف وقوع در حرام را نداشته باشد اثبات حرمت خیلی مشکل است. و لذا مرحوم آقای گلپایگانی با این‌که خیلی محتاط بود فتوی نمی‌داد، می‌‌گفت بهتر است اجتناب بشود از خواندن این داستان‌های مثیر یا فکر مثیر شهوت. آقای خوئی و ‌آقای سیستانی هم فتوی به عدم حرمت داده اند و لذا راجع به مطالعه قصص خلاعیه از روی شهوت یا تفکر در قضایای شهوت‌انگیز اگر خوف وقوع در حرام نباشد نمی‌شود فتوی به حرمتش داد. بعید نیست که حلال باشد.
فقه محرمات 23/12/96
پاسخ
 سپاس شده توسط مومن
#2
به نظر میرسد حرمت نگاه به نامحرم مسلمان به جهت احترام اوست ولذا نگاه به زن کافره حرام نیست بنابر این مفسده نوعیه علت مستقل برای حرمت نمی باشد
پاسخ
#3
بسیار از آقای شهیدی عجیب است فتوای به جواز به مطالعه داستان های مثیر شهوت. از طرفی ایشان فتوای به حرمت دیدن صحنه های مبتذل می کنند به استناد مذاق شریعت و اینکه عرف مفسده دیدن این فیلم ها را بیشتر می بیند و باعث انحراف جوانان می دانند در حالیکه همین عرف مفسده خواندن اینگونه داستان ها را هم بیشتر از نگاه به یک نامحرم می داند و بر اهل فن مخفی نیست فساد عظیم مطالعه داستان های مثیر شهوات خصوصا اگر همراه با نقل حرام باشد. گذشته از این مطلب کسی که با روایات مانوس باشد به قرائنی دست می یابد که فتوای به جواز مطالعه داستان های سکسی بسیار مشکل است بر عکس ادعای حضرت استاد. از جمله قرائن می توان به روایاتی که برای اثبات بعضی حرام ها به آیۀ شریفه و ما خلقنا السماء و الارض لاعبین . روایات ذم از لغویات و لهویات خاص تعلیلات موجود در روایات حرمت زنا و غیره نام برد البته نمی خواهم به تک تک این ادله به تنهایی استناد کنم اما آنچه از نظر حقیر مسلم به نظر می رسد عدم جواز این عمل است وجدان متشرعه هم بر جواز نیست. احتمال می دهم در نقل از استاد اشتباهی رخ داده باشد و مراد ایشان درست تفهیم نشده است.
پاسخ
#4
استاد فرمودند فقها متعددی به این مساله فتوا داده اند
البته علت حرمت نگاه اثاره شهوت است ولی علت حرمت مطالعه معلوم نیست همین امر باشد
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نظر شهید صدر در حرمت ربای معاوضی در همه مثلیات حسین بن علی 0 123 17-بهمن-1397, 22:41
آخرین ارسال: حسین بن علی
  نقد دلیل حرمت ریش تراشی مومن 3 1,015 27-فروردين-1397, 07:16
آخرین ارسال: مسعود عطار منش
  دلیلی بر حرمت ابطال نماز واجب نیست!! فقه جواهری 6 1,893 10-بهمن-1396, 20:22
آخرین ارسال: مسعود عطار منش
  دلالت لاینبغی بر حرمت سید حسینی 12 18,261 13-خرداد-1392, 17:28
آخرین ارسال: HAMZEH
  آیا امر به استغفار بعد از انجام فعلی دلالت بر حرمت دارد؟ وکیلی 9 13,881 16-فروردين-1392, 21:46
آخرین ارسال: سید محمود فریمانه
  مساله جدید تلازم بین کفاره و حرمت فعل 86131 1 3,793 16-بهمن-1391, 21:58
آخرین ارسال: سید حسینی

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان