امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سرایت اجمال مخصص منفصل( بین اقل و اکثر) به عام
#11
مجموعه ای احتمالات است که شاید تک تک موجب روی زمین ماندن ادله نشود ولی مجموع این احتمالات که یکی از آنها همین احتمال است باعث روی زمین ماندن بسیاری از مسایل میشود.و الله العالم
پاسخ
#12
(6-آذر-1399, 22:59)مسعود عطار منش نوشته: مجموعه ای احتمالات است که شاید تک تک موجب روی زمین ماندن ادله نشود ولی مجموع این احتمالات که یکی از آنها همین احتمال است باعث روی زمین ماندن بسیاری از مسایل میشود.و الله العالم

سلام اینکه ما شک داشته باشیم در سعه وضیق معنای یک لغت در زمان صدور مثل غناء یا عدالت یک شک خاصی است فلذا باید بدان اعتناء شود، بله اگر از ناحیه شک در وجود قرائن حالیه یا مقالیه ای باشد که احتمال عدم نقل آن را میدهیم این یک شک عام است که به حکم انسداد باید بدان اعتناء نشود والا معظم بر زمین میماند؛و یا شک در سعه وضیق مقام بیان که همیشه وهمه جا این شک وجود دارد و موجب تعطل احکام است؛ اما مردد بودن یک معنا برای مردم عصر صدور یک حالت ویژه ونادر است  یعنی احتمال میدهیم که اصلا این کلمه برای مردم همان زمان نیز مبهم بوده است بر خلاف سایر شک ها که مفهوم بودن معنا برای مردم زمان صدور مفروغ عنه است وانما در انتقال این معنا برای ما از حیث شک در مقام بیان و قرائن و احوال و... شک هست. پس شک خاصی است که باید بدان اعتناء شود.
پاسخ
#13
اظهار نظر جزمی منوط به تتبع بیشتر است ولی به نظر میرسد شک در سعه و ضیق لغات در واقع زیر مجموعه اصل فهم لغات زمان صدور است یعنی فهم لغات زمان صدور از جهات متعدد ابهاماتی دارد که مجموعه اش احتمال عام ایجاد میکند ولو سعه و ضیق به تنهایی عام نباشد.
پاسخ
#14
(9-آذر-1399, 13:34)مسعود عطار منش نوشته: اظهار نظر جزمی منوط به تتبع بیشتر است ولی به نظر میرسد شک در سعه و ضیق لغات در واقع زیر مجموعه اصل فهم لغات زمان صدور است یعنی فهم لغات زمان صدور از جهات متعدد ابهاماتی دارد که مجموعه اش احتمال عام ایجاد میکند ولو سعه و ضیق به تنهایی عام نباشد.

بله باید تتبع شود و جزم مشکل است، به نظر میرسد که با اصالة الثبات عقلائی ولو به مناط انسداد در کشف معانی صدور، معانی اکثر لغات کشف میشود لکن در این بین شبهات مفهومیه برای مردم آن زمان یک شک خاص است.
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سوال  اقل و اکثر ارتباطی در شبهات تحریمیه رضا اسکندری 3 6,728 21-آذر-1397, 08:57
آخرین ارسال: مسعود عطار منش

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان