امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مدرَج بودن یا نبودن فقره انما یحلل الکلام و یحرم الکلام
#1
استاد سید احمد مددی فرمودند: یک سری شواهد سلبی و ایجابی در مورد این مطلب وجود دارد. مهمترین شاهد سلبی این است که این فقره در یک روایت مطرح شده است و این روایت از همین راوی یک بار دیگر در کتاب یونس نقل شده است اما این فقره را ندارد. در بحث حدیث شناسی این مطلب مطرح است که اگر یک فقره در یک روایت بود و در روایت دیگری که همان روایت است، ذکر نشده بود، از آن تعبیر به ادراج می­کنند. یعنی آن فقره از خود راوی است و امام نفرموده است.
روایتی نیز از عبد الرحمان بن حجاج نقل شده است که قریب به روایت مورد بحث است، اما این فقره را ندارد. لذا گفته می­شود با قطع نظر از نکته ادراج، چنین فقراتی حجت است اما با توجه به نکته ادراج حجیت آن زیر سوال می­رود.
از جمله شواهد ایجابی این است که روایتی که این فقره را دارد از کتاب ابن ابی عمیر نقل شده است و خیلی بعید است که ابن ابی عمیر حدیث مدرج را نشناسد. خصوصا که روایت عبد الرحمان بن حجاج را نیز ابن ابی عمیر نقل کرده است. مضافا به این که این قسمت از حدیث در باب مضاربه آمده است که بعضی از آنها نیز صحیح است. مضافا به این که حکم این فقره( نه خود فقره) در بعضی دیگر از روایات آمده است. مثل روایات باب عینه( دقیقا این قاعده تطبیق شده است)
جلسه 19 تاریخ 12 ابان 98
پاسخ
#2
یک راه حل در این گونه موارد اینست که حدیث فاقد زیاده را حمل بر تلخیص کنیم یعنی در مقام نقل اصل مطلب بوده که بعید نیست عرف هم همینکار را بکند البته اگر مرجع تشخیص اینطور امور را عرف بدانیم که البته دارای تامل جدی است.
بالاخره نظر نهایی استاد در مورد این فقره چیست؟
پاسخ
#3
نظر نهایی استاد در مورد فقره انما یحلل الکلام و یحرم الکلام این است که با شواهد ایجابی آن را میپذیریم و مورد قبول است. علاوه بر این مطلب، یک قانون کلی است که در همه ابواب معاملات میتوان از ان استفاده کرد.
پاسخ
#4
اگر لطف بفرمایید شواهد مذکور را بیان کنید و مفاد حدیث را نیز تبیین بفرمایید ممنون میشم چون مدتهاست مفاد این فقره برایم سیوال برانگیز است.
پاسخ
#5
(15-آبان-1398, 20:03)مسعود عطار منش نوشته: یک راه حل در این گونه موارد اینست که حدیث فاقد زیاده را حمل بر تلخیص کنیم یعنی در مقام نقل اصل مطلب بوده که بعید نیست عرف هم همینکار را بکند البته اگر مرجع تشخیص اینطور امور را عرف بدانیم که البته دارای تامل جدی است.
بالاخره نظر نهایی استاد در مورد این فقره چیست؟

سلام علیکم برادر عزیز
گرچه در عرف چنین تلخیص هایی رخ می دهد، لکن در باب روایات از راوی که بیانگر حکم شرعی از ناحیه ی امام علیه السلام هستند، چنین تلخیص هایی مضر به وثاقت شخص خواهد بود و از افراد جلیل القدر بعید است که اینگونه احادیث را خلاصه کنند که مطلب به این مهمی را ذکر نکنند و صرفا برای تلخیص حذف کنند.
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  صحیح نبودن تعبیر از مَهر به شبه عوض خیشه 5 360 6-اسفند-1398, 15:36
آخرین ارسال: سید رضا حسنی
  مصنف بودن یا گزینشی بودن کتب حدیثی خیشه 0 161 25-بهمن-1398, 23:31
آخرین ارسال: خیشه
  تملیکی یا تعهدی بودن بیع خیشه 0 167 28-دي-1398, 14:52
آخرین ارسال: خیشه
  تخصیص اکثر نسبت به روایت انما یحلل الکلام و یحرم الکلام خیشه 0 488 15-مهر-1398, 08:18
آخرین ارسال: خیشه

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان