امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مساله جدید حکم استفاده از رانت اطلاعاتی
#1
Lightbulb 
حضرت استاد شب زنده دار در درس اصول به مناسبتی، حکم استفاده از رانت اطلاعاتی را مطرح فرمودند. ایشان در این باره فرمودند:
استفاده از اطلاعات برای معامله که از آن تعبیر به رانت اطلاعاتی می کنند، مشابه «تلقی الرکبان» است که برای خرید ارزان تر به خارج از شهر می روند و از کاروان های تجاری، کالای آنان را به قیمت کمتر خریده و در بازار شهر به بهای بیشتر می فروشند.
در فقه ، فتوای به کراهت تلقی رکبان داده شده است. استفاده از اطلاعات نیز شبیه همان است و نمی توان به حسب ادله اولیه فتوای به حرمت آن داد.
از این رو، برای اثبات حرمت آن باید به حکم حاکم و فرمان ولی فقیه تمسّک نمود.
پاسخ
#2
منظور از اطلاعات کدام اطلاعات است؟ در روایات تلقی رکبان یک تعلیلی مطر ح شده است که تلقی رکبان نشود زیرا خداوند مسلمانان را از راه همدیگر رزق میدهد. لذا اگر کسی که خبر از قیمت شهر دارد تلقی الرکبان کند و با قیمت نازل از کاروانیان بخرد و به قیمت بالاتر در شهر بفروشد( همان دلال ) این تعلیل جاری نیست لذا از تلقی رکبان نهی شده است. آیا اطلاعاتی که در مورد معامله محقق میشود جلوی این تعلیل را میگیرد یا نه؟ ظاهرا باید تفصیل داد.
پاسخ
#3
(18-آبان-1398, 19:26)خیشه نوشته: منظور از اطلاعات کدام اطلاعات است؟ در روایات تلقی رکبان یک تعلیلی مطر ح شده است که تلقی رکبان نشود زیرا خداوند مسلمانان را از راه همدیگر رزق میدهد. لذا اگر کسی که خبر از قیمت شهر دارد تلقی الرکبان کند و با قیمت نازل از کاروانیان بخرد و به قیمت بالاتر در شهر بفروشد( همان دلال ) این تعلیل جاری نیست لذا از تلقی رکبان نهی شده است. آیا اطلاعاتی که در مورد معامله محقق میشود جلوی این تعلیل را میگیرد یا نه؟ ظاهرا باید تفصیل داد.

تفصیل بین کجا و کجا؟ لطفا مثال بزنید .
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان