امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نقد انگاره ی شهادت جزمی مرحوم صدوق درقال الصادق
استاد سید جواد شبیری فرمودند :بعضی  نسبت به مرسلات فقیه گفته اند: در جایی که مرحوم صدوق «قَالَ الصَّادِقُ» آورده است، روایت معتبر است اما در جایی که «روی» آورده است، روایت معتبر نیست.
آیت الله والد می فرماید: در بعضی کتب حدیثی روشی وجود دارد که در نقل روایات می گویند: «قَالَ الصَّادِقُ»مثلا مرحوم طبرسی در مکارم الاخلاق از تعبیر «قَالَ الصَّادِقُ» استفاده می کند. سندها را حذف کرده است. منظورش از «قَالَ الصَّادِقُ»، شهادت به اخبار جزمی نیست. اما در مورد مرحوم صدوق تعبیر «قَالَ الصَّادِقُ» متفاوت است.مرحوم صدوق در مقدمه‌ی فقیه می فرماید: من فقط روایاتی که بین من و خدایم حجت هست، نقل می کنم.بنابراین تعبیر «قَالَ الصَّادِقُ» و «روی» یعنی آنچه به طریق صحیح به من رسیده است، نقل می کنم. پس تفصیل بین دو تعبیر صحیح نیست.جلسه ی 23
پاسخ
در کلام یک شخص معمولی نه فقیهی مثل شیخ صدوق اگر در تعبیری بگوید گفته شده یا نقل شده و در تعبیر دیگری بگوید فلانی گفت آیا ما بین این دو تعبیر تفاوت قا‌ئل نمیشویم
بله اگر تمام روایات کتاب فقیه رو قبول داریم که بحثی نیست اما در صورتی که قائل به حجیت تمام روایات نباشیم این میتواند قرینه خوبی باشد
پاسخ
(12-دي-1398, 08:40)javad mog نوشته: در کلام یک شخص معمولی نه فقیهی مثل شیخ صدوق اگر در تعبیری بگوید گفته شده یا نقل شده و در تعبیر دیگری بگوید فلانی گفت آیا ما بین این دو تعبیر تفاوت قا‌ئل نمیشویم
بله اگر تمام روایات کتاب فقیه رو قبول داریم که بحثی نیست اما در صورتی که قائل به حجیت تمام روایات نباشیم این میتواند قرینه خوبی باشد

اگر خود آن فقیه در مقدمه ی کتابش گفته است من مثل مصنفین نبودم که صرفا جمع آوری بکنم بلکه آن چه بین خودم و خدایم حجت بوده است در این کتاب آوردم آن وقت چه فرقی بین روی و قال وجود دارد ؟به مقدمه ی فقیه مراجعه کنید
پاسخ