امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
احکام مالی مدارس غیر انتفاعی
#1
*آیا در ایّام کرونا که آموزش غیر حضوری است، قرارداد بین مدرسه و اولیای دانش آموزان فسخ می‌شود یا همچنان باقی است؟
* در صورت فسخ شدن قرارداد در ایام کرونا و عدم وجود قرارداد جدید، آیا مدرسه و معلمین مستحق دریافت اجرت المثل خدماتشان هستند؟
* آیا مسؤولین مدرسه ملزم هستند بخشی از شهریه دانش آموزان را در ایام آموزش غیر حضوری (با توجه به اینکه برخی هزینه‌‌های مدرسه را از قبیل اجاره مکان آموزش در هر صورت متحمل شده‌اند وبرای برخی دیگر مانند تغذیه و سرویس هزینه نکرده اند) به اولیا برگردانند؟
* با توجه به اینکه قرارداد بین مدرسه و معلمین انصراف به آموزش حضوری دارد و حقوق آنها متناسب با آموزش حضوری پرداخت می‌شود، حقوق ایام آموزش غیر حضوری چگونه باید محاسبه شود؟ (ممکن است در مواردی آموزش غیر حضوری نسبت به آموزش حضوری سختی بیشتری داشته باشد.)
* با توجه به اینکه اجاره چند ماهه مکان آموزشی برخی مدارس در ایام کرونا از سوی صاحب ملک (دولتی یا شخصی) بخشیده شده است، آیا لازم است مسؤول مدرسه بخشی از شهریه دانش آموزان را که بابت اجاره بهای مکان آموزشی بوده به اولیا برگرداند؟
* با توجه به اینکه برخی از معلمین و کادر مدرسه که با مدرسه قرارداد یکساله بسته اند، در ایّام کرونا هیچ فعالیت آموزشی و خدماتی نداشتند، آیا مستحق حقوق ماهانه خود هستند؟
* آیا دولت شرعاً میتواند مسؤولین مدرسه را ملزم به پرداخت کامل حقوق معلمین نماید در حالی که آموزش آنها غیر حضوری بوده و برخی از آنان نیز در این ایام فعالیت آموزشی نداشته اند؟
*آیا دولت شرعاً میتواند مسؤولین مدرسه را ملزم به بازگرداندن بخشی از شهریه دانش آموزان به آنها نماید یا اینکه اولیا را ملزم به پرداخت شهریه کامل نماید؟
برای دریافت جواب سوالات به لینک زیر مراجع کنید
https://b2n.ir/826167
پاسخ
#2
به نظر در مورد پرداخت حقوق اساتید مدارس سطح یک و موسسات تخصصی فقهی هم این استفتائات کاربرد دارد بر مبنای پاسخ های داده شده باید حقوق این اساتید بیش از قرارداد قبلی پرداخت شود. 
(به نظر به همین ترتیب به دلیل سختی بیشتر، باید شهریه ای بیش از قرار داد قبلی به طلاب هم پرداخت شود)

۴- با توجه به اینکه قرارداد بین مدرسه و معلمین انصراف به آموزش حضوری دارد و حقوق آنها متناسب با آموزش حضوری پرداخت می‌شود، حقوق ایام آموزش غیر حضوری چگونه باید محاسبه شود؟ (ممکن است در مواردی آموزش غیر حضوری نسبت به آموزش حضوری سختی بیشتری داشته باشد.)

پاسخ آیت‌الله سیدعلی سیستانی
پاسخ پرسش۴- باید قرارداد جدید بسته شود و طبق آن عمل شود.

پاسخ آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی
باید حقوقشان داده شود و اگر شاگردان نتوانند استفاده کنند، پرداخت شهریه از سوی اولیاء لازم نیست و خسارت‌ها را لازم است دولت جبران کند


پاسخ آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی
چنانچه اولیاء از آموزش غیرحضوری استفاده کرده‌اند اجرت المثل آن را ضامنند...و احتیاط آن است که اولیاء دانش آموزان و مدیران مدرسه در این امور مصالحه نمایند
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان