امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
وجود یا عدم وجود نظامهای مختلف اسلامی(نظام اقتصادی،طبی و...)
بنده خیال میکنم در بحث وجود طب اسلامی یا اقتصاد اسلامی یا... گاهی دو بحث با هم خلط میشود .
یک بحث اینست که آیا اسلام کامل بحقیقته که عند الله تعالی و امام زمان علیه السلام است چنین مطالبی دارد یا نه؟
بحث دیگر اینست که آیا این مطالب در کلمات شارع بیان شده و به دست ما رسیده یا نه؟
فکر میکنم بحث اول قابل تشکیک نیست و بعضی استدلالها برای بیش از بحث اول بدرد نمیخورد و به نظر قابل تردید نیست که اگر الان دسترسی به یکی از معصومین علیهم السلام داشتیم و سیوال میکردیم حتما جوابی برای گفتن داشتند حال ارشادی یا مولوی بودنش مهم نیست. مثلا استدلال میکنند اسلام دین کامل است مگر میشود در مساله ای نظر نداشته باشد یا روایت پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله که هر آنچه امت نیاز داشته بیان کردم و... که این استدلالات تنها برای بحث اول بدرد میخورد.
ولی عمده بحث دوم است که آیا این نظام ها با این مقدار ادله ای که به دست ما رسیده قابل استخزاج است یا نه که به راحتی هم قابل اثبات نیست!
چون اولا ما در امثال طب و... به دنبال واقعیت صحت بدن هستیم و اصطلاحا واقع محور است نه به دنبال حجت در روز قیامت و برای کشف واقعیت از ادله هم نمیتوان به ظواهری که با هزار جور اصل عقلایی حجت میشود واقعیت را کشف کرد.
ثانیا اساسا معلوم نیست معصومین علیهم السلام تمکن از بیان نظام لازم برای زمان خود را داشته اند چه برسد همه زمانها چون همانطور که میدانید غالب ایمه علیهم السلام در خفقان و تنگنا بودند چطور میتوان ادعا کرد حتما نظام لازم برای زمان ما را بیان کرده اند.
پاسخ
(14-آبان-1399, 18:19)مسعود عطار منش نوشته: بنده خیال میکنم در بحث وجود طب اسلامی یا اقتصاد اسلامی یا... گاهی دو بحث با هم خلط میشود .
یک بحث اینست که آیا اسلام کامل بحقیقته که عند الله تعالی و امام زمان علیه السلام است چنین مطالبی دارد یا نه؟ 
بحث دیگر اینست که آیا این مطالب در کلمات شارع بیان شده و به دست ما رسیده یا نه؟ 
فکر میکنم بحث اول قابل تشکیک نیست و بعضی استدلالها برای بیش از بحث اول بدرد نمیخورد و به نظر قابل تردید نیست که اگر الان دسترسی به یکی از معصومین علیهم السلام داشتیم و سیوال میکردیم حتما جوابی برای گفتن داشتند حال ارشادی یا مولوی بودنش مهم نیست. مثلا استدلال میکنند اسلام دین کامل است مگر میشود در مساله ای نظر نداشته باشد یا روایت پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله که هر آنچه امت نیاز داشته بیان کردم و... که این استدلالات تنها برای بحث اول بدرد میخورد. 

مشکلات اقتصادی مثل تورم در عصر امامان (ع) وجود داشته است و دیده نشده است که امامان (ع) یا اصحاب ایشان دلیلی ببینند در این گونه موارد باید از امامان(ع) پرسش شود یا امامان(ع) خود صحبتی کرده باشند. به نمونه زیر توجه کنید.

نقل قول:یکی از گزارش‌های مربوط به تورم در قرن دوم هجری، موثقه یونس بن یعقوب بجلی در کافی هست که به امام کاظم(ع) نسبت داده شده و اومده که پدرشون را با پارچهای کفن کردن که چهل دینار خریده بودن و قیمتش در زمان گفتگوی امام با یونس به چهارصد دینار رسیده بود
یعنی در بازه زمانی نهایتا 34 ساله

http://lib.eshia.ir/11005/3/149

+++++++++++++

(14-آبان-1399, 18:19)مسعود عطار منش نوشته: اساسا معلوم نیست معصومین علیهم السلام تمکن از بیان نظام لازم برای زمان خود را داشته اند چه برسد همه زمانها چون همانطور که میدانید غالب ایمه علیهم السلام در خفقان و تنگنا بودند چطور میتوان ادعا کرد حتما نظام لازم برای زمان ما را بیان کرده اند.
اینان معتقدند که بیان کرده اند به نمونه زیر توجه کنید.
نقل قول:حجت الاسلام  قنبرزاده مسئول کارگروه علمی مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه گفت: ما معتقدیم امامان معصوم علیهم صلوات الله تقریباً همه راه ها و نتایج فرضیه های اقتصادی که در روش اصلیِ حرکت از مبانی، استنباط از شریعت و تفقد مقاصد دین وجود دارد را به ما رسانده اند.
https://hawzahnews.com/x9Tn9
قطع قلم به قیمت نان می کنی رفیق
این خط و این نشان که زیان می کنی رفیق
گیرم درین میانه به جایی رسیده ی
گیرم که زود دکه دکان می کنی رفیق
کفاره اش ز گندم عالم فزون تر است
از عمر آنچه خدمت خان می کنی رفیق
خود بستمش به سنگ لحد مرده توش نیست
قبری که گریه بر سر آن می کنی رفیق
گفتی گمان کنم که درست است راه من
داری گمان چو گمشدگان می کنی رفیق
پاسخ
 سپاس شده توسط مسعود عطار منش
امیدوارم همینطور باشد که میفرمایید.
البته این شبهه بنده تا حد زیادی به تفکر اصولی بنده باز میگردد چون آنچه تا به حال در ذهن بنده تقویت شده و شواهد متعدد دارد اینست که حتی احکام پیش پا افتاده و دایم الابتلای ما هم که در زمان معصومین علیهم السلام مصداق داشته و مکرر سیوال شده و جواب دادندنیز به درستی به ما واصل نشده و الا این قدر اختلاف در فهم دین وجود نداشت.
بله تفکراتی مثل شهید صدر یا تفکرات رایج دیگر میتوانند چنین ادعایی داشته باشندلی بنده تقریبا کایوسم و معتقدم باید با روش انسداد نظام سازی کرد که هم واقعی تر است و هم با ضوابط حجیت سازگارتر است و التوضیح فی محله.
پاسخ