امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مساله جدید: یک اشتباه از مرحوم شیخ حر عاملی در نسبت سند به کافی
در وسایل روایت إِذَا قَالَ الْمُؤْمِنُ لِأَخِيهِ أُفٍّ خَرَجَ مِنْ وَلَايَتِهِ با این سند نقل شده است :
ُ وَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحَسَنِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ زُرَارَةَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ فُضَيْلٍ مِثْلَهُ ( وسائل‏الشيعة ج : 12 ص : 300)
که با این وجود کلینی با واسطه محمد بن یحیی از احمد بن محمد نقل کرده و در نحوه اخذ روایت احمد بن محمد اشعری از علی بن الحسن اشکال خواهد بود ولی با رجوع به کافی معلوم می¬شود که سند طور دیگر است و به این صورت است ولی در کافی سند به این صورت است
أَحْمَدُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ أَحْمَدَ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحَسَنِ التَّيْمِيِّ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ عَنْ زُرَارَةَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْفُضَيْلِ عَنْ أَبِي حَمْزَةَ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع يَقُولُ إِذَا قَالَ الْمُؤْمِنُ لِأَخِيهِ أُفٍّ خَرَجَ مِنْ وَلَايَتِهِ (الكافي 8 365 خطبة لأمير المؤمنين ع ..... ص : 60)
یعنی احمد بن محمد بن احمد استاد کلینی است و نحوه اخذ روایت او از علی بن الحسن که هر دو بغدادی هستند مشکلی نخوهد داشت و مرحوم شیخ حر به اعتبار تعلیق به روایات قبل این روایت را این طور درست کرده است .
پاسخ
با سلام و تشکر
عابدی بیشترش کن!
لطفا این نکات را جمع آوری کنید، در طول زمان مجموعه ای نفیس برای طلاب به وجود خواهد آید.
پاسخ
به نام خدا
ظاهرا روایتی که در وسائل است، صحیحه است و همه رجال سند آن امامی ثقه هستند. از کلام جنابعالی دانسته می شود که عدم بغدادی بودن هر دوی احمد بن محمد و علی بن حسن دلیل شماست که وجیه به نظر نمی رسد، چون سفر های حدیثی زیادی از روات نقل شده است.اگر ممکن است اشکال را واضحتر بیان فرمایید.(بنده در درس فقه استاد دیگری شرکت می کنم)
پاسخ
(22-آبان-1391, 20:18)84086 نوشته: به نام خدا
ظاهرا روایتی که در وسائل است، صحیحه است و همه رجال سند آن امامی ثقه هستند. از کلام جنابعالی دانسته می شود که عدم بغدادی بودن هر دوی احمد بن محمد و علی بن حسن دلیل شماست که وجیه به نظر نمی رسد، چون سفر های حدیثی زیادی از روات نقل شده است.اگر ممکن است اشکال را واضحتر بیان فرمایید.(بنده در درس فقه استاد دیگری شرکت می کنم)
با عرض سلام جناب استاد حفظه الله (به جعت مبنای موثوق الصدور بودن روایات)به نحوه اخذ احادیث اهمیت زیادی میدهند (جدای از صحیح بودن راویان حدیث) لذا در نقل وسایل اخذ مرحوم کلینی از مروی عنه اشکالی ایجاد میشود ولی با مراجعه و کشف خطای مرحوم شیخ حر سند درست شده و مشکل نقل کلینی نیز حل می شود .
پاسخ
من اصل اشکال را متوجه نشدمBlush
میشه بیشتر توضیح بدیدHuh
البته من در درس استاد مددی شرکت نمی کنم ولی به این موضوع علاقمند شدم
پاسخ
 سپاس شده توسط فقیه

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان