امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مساله جدید: ███ تغییر جنسیت ███
Rainbow 
نقل قول:حضرت آیت الله خامنه ای
«آنچه تاکنون در مورد تغییر جنسیت وجود داشته است واقعا تغییر جنسیت نبوده و خود پزشکان نیز معتقد به آن نبودند اما اگر روزی تغییر جنسیت واقعی اتفاق بیفتد یعنی مردی واقعا به زن و یا زنی واقعا به مرد تبدیل شود به صورتی که عرف مردم معتقد به تغییر جنسیت او گردند و با او به عنوان جنس جدیدش برخورد کنند. شرعا نیز باید احکام جنس جدید را رعایت کند ، در غیر این صورت رعایت احکام جنسیت اولش لازم است .
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم
»
مأخذ:
http://www.askdin.com/thread16609-2.html#post185924

++++++++++++++++++++++++

نقل قول:آیت‌الله شبیری زنجانی
بخش استفتائات ، فصل مربوط به سن بلوغ، رشد و تمییز
«سنّ تکلیف در صورت تغییر جنسیّت

س5. تغيير جنسيّت، كه موجب تغيير در تكاليف شرعى مى‌شود جايز است؟ و اگر دختر 10ساله ای تغییر جنسیت داد انجام تکالیف تا15سالگی از او برداشته می شود و نمازهایی را که قبلا نخوانده، قضا ندارد؟

ج: حدوث این گونه تغییرات ظاهری در بدن برای تغییر واقعی جنسیّت کافی نیست و شخص باید به وظایفی که قبل از انجام عمل بر عهده اش بوده عمل کند.»

منبع
بخش استفتائات سایت رسمی آیت‌الله حاج سیّد موسی شبیری (حسینی) زنجانی (حفظه الله)
مأخذ:
http://www.askdin.com/thread16609-23.html#post428601

++++++++++++++++++++++++

نقل قول:فتوای آیت الله مکارم شیرازی درج شده در سایت رسمی آیت الله مکارم شیرازی
در بخش استفتاءات؛
قسمت سؤالات پزشکی؛
بخش مجموعه سؤالات مربوط به «تغییر جنسیت»؛
«وظایف پزشکان در قبال دو جنسی های کاذب
سؤال:
دو جنسى هاى کاذب از لحاظ پزشکى بر دو دسته اند: دسته اوّل دو جنسى هاىِ کاذبِ مؤنّث اند، که از لحاظ کروموزومى مؤنّث، ولى ظاهرى کاملاً مردانه دارند. [یعنی ژن های کروموزوم های آنها مؤنث است ولی ظاهر و تمایلات کاملاً مردانه دارند]
دسته دوّم دو جنسى هاىِ کاذب مذکّر هستند، که وضعیّت کروموزومى آنان مذکّر، ولى داراى ظاهرى کاملاً زنانه هستند.[یعنی از نظر ژنتیکی دارای کروموزم های مذکر هستند ولی ظاهر و تمایلات آنها کاملاً زنانه است]
باتوجّه به مطالب بالا بفرمایید:

1. آیا پزشک در دو جنسى هاى کاذب مؤنّث، مجاز است، در صورت تمایل فرد و علیرغم ماهیّت زنانه، اقدامى کند که ظاهر مردانه وى حفظ شود؟ [یعنی شخصی از نظر ژنتیکی دارای کروموزم ها مؤنث است ولی خودش به دلیل وجود تمایلات مردانه مایل است مرد باشد، پزشک می تواند ظاهر اندام او را مردانه کند؟]

5. آیا پزشک مجاز است در مورد دو جنسى هاى کاذب مذکّر، که على رغم ظاهر زنانه از لحاظ ماهیّت مرد هستند، براى حفظ ظاهر زنانه آنها، عمل جرّاحى [تغییرجنسیت] انجام دهد؟ [یعنی وقتی فردی به لحاظ ژنتیکی دارای کروموزوهای مرد و مذکر است، ولی به علت وجود تمایلات زنانه در آن فرد، پزشک می تواند او جراحی تغییرجنسیت کند تا ظاهر اندام او را از مرد به زن تغییر دهد؟]
پاسخ:

1. جایز نیست.
5 . جایز نیست.»
منبع سایت رسمی آیت الله مکارم شیرازی در بخش استفتاءات؛ قسمت سؤالات پزشکی؛ بخش مجموعه سؤالات مربوط به «تغییر جنسیت»

و یا به بخش «تغییر جنسیت» در کتاب «رساله احکام پزشکی» آیت الله مکارم شیرازی رجوع گردد؛ این بخش از کتاب فوق در سایت رسمی آیت الله مکارم شیرازی در آدرس زیر قرار دارد؛
سایت رسمی آیت الله مکارم شیرای، بخش تالیفات معظم له > فقهی > رساله عملیه واحکام > رساله احکام پزشکی > 2. وظیفه پزشک در برابر متقاضیان تغییر جنسیّت
مأخذ:
http://www.askdin.com/thread16609-24.html#post636228

++++++++++++++++++++++++++++

نقل قول:متن اصلی عربی مندرج در سایت رسمی آیت الله سیستانی:
««السؤال :
هل يجوز تغيير الجنسية؟
الجواب :
إذا كان المقصود من تغيير الذكر إلی انثی إجراء عملية جراحية لقطع القضيب والانثيين وايجاد فتحتين إحداهما لمجری البول والاخری لممارسة الجنس وإعطاء الشخص جرعات من الهرمونات الانثوية التي تؤثر في ظهوره بمظهر الانثی في بروز الثديين وعدم نبات شعر اللحية ونحوذلك.

والمقصود من تغيير الانثی إلی ذكر أن يزرع لها قضيب صناعي وتعطی جرعات من الهرمونات الذكورية لتظهر بمظهر الرجال في عدم بروز الثديين ونبات اللحية ونحو ذلك فهذا كله مما لا أثرله ولاتتحول الانثی إلی ذكر ولا الذكر إلی الانثی بشيء من ذلك مضافاً إلی ما تستلزمه العمليات المذكورة من النظر إلی العورة ولمسها من دون مسوغ شرعي.وأما إذا كان المقصود بتحويل الذكر إلی انثی وبالعكس التحويل بحسب الاجهزة التناسلية الداخلية والخارجية التي هي المناط في تمييز أحد الجنسين عن الآخر فهذا مما لامانع منه في حد ذاته بغض النظر عن مقدماته ومقارناته المحرمة ولكن الظاهر عدم تحققه إلی زماننا هذا.

والذي يتحقق هو الأمر الأول عادة. نعم ربما تجری بعض العمليات الجراحية لمن يتكون تشوّه في جهازه التناسلي كأن يتوهم أنه انثی لعدم ظهور قضيبه وخصيته فيتبين بعد الكشف الطبي انه لايملك الجهاز الانثوي الداخلي بل يملك قضيباً وخصيتين مضمرتين مثلاً فيقوم الطبيب بإجراء عملية جراحية لاظهارهما ، أويكون له شبه القضيب والخصيتين فيتوهم انه ذكر وبعد الفحص الطبي يتبين انه يمتلك الجهاز التناسلي الانثوي من المبيض والرحم فيقوم الطبيب بقطع اللحمة الزائدة وإزالة ما يشبه القضيب مثلاً وهذا لامانع منه في حد ذاته وليس ذلك تغييراً للذكر إلی انثی إو بالعكس حقيقة وأما ارتفاع الحرمة عن مقدماته ومقارناته فمنوط بحصول أحد العناوين الثانوية كالاضطرار والحرج الذي لايتحمل عادة.»»

منبع سایت رسمی حضرت آیت الله سیستانی(دام ظلّه)

ترجمه فارسی متن کامل استفتاء از آیت الله سیستانی

««سؤال: آيا تغيير جنسيت جايز مي‌باشد؟
جواب:

اگر مقصود از تغيير جنسيت مرد به زن انجام عمل جرّاحي جهت قطع آلت تناسلي مردانه و بريدن بيضه‌ها و ايجاد دو روزنه در بدن فرد، يک روزنه براي خروج ادرار و روزنه دوم براي انجام مباشرت جنسي و تجويز و استعمال هورمون‌هاي زنانه جهت بروز خصلت‌هاي مخصوص زنان مانند بزرگ شدن سينه‌ها و نروييدن موي صورت باشد.

و مقصود از عمل جراحي تغيير جنسيت از زن به مرد اين باشد که يک آلت تناسلي مردانه مصنوعي براي فرد نصب گردد و براي او مصرف هورمون‌هاي مردانه تجويز گردد تا برخي صفات خاص مردان مثل کوچک شدن سينه‌ها يا روئيدن ريش و موي صورت براي اين زن بروز کند بايد گفت هيچ‌کدام از اين امور شرعاً سبب تبديل شدن مرد به زن يا تبديل شدن زن به مرد نيست لذا هيچ کدام از اين جراحي‌هاي تغيير جنسيت و مصرف هورمون‌ها سبب تبديل شدن زن به مرد يا مرد به زن به لحاظ شرعي نشده و حرام است. علاوه بر حرمت اين کار، حرمت جداگانه‌اي هم اين عمل جراحي دارد زيرا اين عمل جراحي تغيير جنسيت لازمه‌اش نگاه کردن و لمس کردن عورت و اندام تناسلي بدون مجوز شرعي است که خود کار حرام جداگانه‌اي است.

بله، اگر مقصود از عمل تغيير جنسيت مرد به زن آن بود که به طور واقعي تمام اندام جنسي و تناسلي زن را به شکل کامل و طبيعي آن در بدن مرد قرار دهند و يا در تغيير جنسيت زن به مرد تمام اندام‌هاي جنسي و تناسلي مرد را به طور حقيقي در بدن زن قرار دهند آن وقت شايد ممکن بود که بگوييم که اين عمل تغيير جنسيت بلااشکال است (البته صرف نظر از حرمت نگاه و لمس عورت و اندام تناسلي) ولي در عصر ما، امکان چنين عمل تغيير جنسيتي به لحاظ پزشکي وجود ندارد و بنابراين آنچه در حال حاضر به عنوان عمل تغيير جنسيت انجام مي‌گيرد حرام قطعي شرعي است.

بله اگر فردي بود که در باطن يک مرد کاملاً طبيعي بود وليکن آلت تناسلي و بيضه‌هاي مردانه او زير پوست بدنش که پوستي زائد شبيه اندام زنان داشت پنهان شده بود و اندام تناسلي طبيعي حقيقي او زير اين پوست زائد مخفي شده بود و با عمل جراحي پوست زائد برداشته شود و آلت تناسلي مردانه و بيضه‌هاي طبيعي او آشکار گردد يا زني بود که داراي آلت جنسي زنانه و تخمدان زنانه است ولي فعلاً پوست زائدي روي محل آلت تناسلي زنانه او وجود دارد که اين پوست زائد شبيه يک اندام تناسلي مردانه است و با عمل جراحي و برداشتن اين پوست زائد، آلت تناسلي زنانه کاملاً طبيعي او آشکار مي‌شود، اين عمل جراحي في حدنفسه و بذاته اشکالي ندارد ولي اسم اين عمل تغيير جنسيت نيست زيرا در واقع اين افراد از زن به مرد يا از مرد به زن تبديل نشده‌اند بلکه مرد از همان ابتدا مرد بوده است فقط اندام تناسلي طبيعي او زير پوست بدنش که شبيه اندام زنانه بوده است مخفي شده بود که حالا ادامه اين وضعيت براي او غيرقابل تحمل شده است به سبب اين اضطرار و حرج، حرمت نگاه و لمس عورت توسط نامحرم برداشته شده و با جراحي پوست زائد برداشته شد و اندام طبيعي مردانه او آشکار شده و آن زن هم از همان ابتدا زن بوده است و تغيير جنسيت از مرد به زن نداده است بلکه جنسيت مخفي شده زير پوست زائد بدنش را آشکار کرده است زيرا حالا که قادر به ادامه اين وضعيت غيرعادي نبوده است با جراحي کردن، پوست زائدي که شبيه آلت مردانه بوده را کنار زده است و اندام تناسلي و تخمدان طبيعي زنانه خود را آشکار کرده است.»»
ترجمه فارسی استفتاء درج شده در سایت رسمی حضرت آیت الله سیستانی
مأخذ:
http://www.askdin.com/thread16609-22.html#post331585

+++++++++++++++++++++++++++++

نقل قول:آيت‌الله لطف‌الله صافي گلپايگاني
«متن سؤال: دوجنسي‌هاي کاذب از لحاظ پزشکي بر دو دسته تقسيم مي‌شوند:
دستۀ اول: دو جنسي‌هاي کاذب مؤنث ‌اند که از لحاظ کروموزمي مؤنث هستند، ولي ظاهري کاملاً مردانه دارند؛
دستۀ دوم: دوجنسي کاذب مذکر هستند که وضعيت کروموزمي آنان مذکر است،
ولي داراي ظاهري کاملاً زنانه هستند.
بفرماييد:

پرسش 7: در دوجنسي کاذب مؤنث[که از لحاظ کروموزمي مؤنث هستند] آيا پزشک از ديدگاه شرع مجاز است در صورت تمايل فرد، علي ‌رغم ماهيت زنانه، اقدامي کند که ظاهر مردانة وي حفظ شود؟[یعنی فرد علیرغم داشتن کروموزوم مؤنث، تمایلات جنس مخالف مذکر را دارد و مایل است ظاهر مردانه خود را حفظ نماید]
پاسخ: در فرض سؤال که عمل پزشک متضمن تثبيت و حفظ ظاهر مردانه است، جواز آن محل اشکال و تأمّل است؛ والله العالم[زیرا معیار برای تعیین و تشخیص جنسیت مذکر یا مؤنث؛ نوع کروموزوم و DNA است و اینکه فرد ظاهر یا تمایلات جنس مذکر یا مؤنث را داشته باشد معیار نیست]
لطف الله صافي
، 27 تیرماه 1381 شمسی.

منبع:
کتاب «تغییرجنسیت با تأکید بر دیدگاه امام خمینی(س)»، محمدمهدی کریمی نیا، تهران، ناشر: مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)، چاپ: مؤسسه چاپ و نشرعروج، 1391 شمسی، فصل شانزدهم: فتاواي مراجع و فقيهان معاصر ، بخش ديدگاه آيت‌الله لطف‌الله صافي گلپايگاني دربارۀ تغيير جنسيت
که این کتاب؛ مطلب فوق را از «مرکز تحقیقات فقهی قوه قضائیه، گنجينة سؤالات فقهي قضايي، پاسخ سؤال 5869» نقل کرده است.
مأخذ:
http://www.askdin.com/thread16609-24.html#post637620

+++++++++++++++++++++++++++++++

نقل قول:آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی
«سؤال : هل یجوز لشخص مذکر سالم ولیس فیه نقص أن یبدل من ذکر إلى أنثى، أو بالعکس أنثى تبدل إلى ذکر، وذلک للرغبة فقط ولیس لأمر ضروری؟

جواب : التبديل الواقعي بحيث يصبح الذكر انثى واقعاً وبالعكس لم يمكن لحد الآن و اما تبديل الظاهر فلايجوِّز ترتيب احكام الجنس الآخر.
19 / 04 / 2012»
منبع
سایت رسمی آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی (رییس سابق قوه قضاییه و عضو فعلی شورای نگهبان)

ترجمه فارسی:
«تغییر جنسیت
سؤال: آیا برای مردی که بدن و اندامش کاملاً سالم است و نقص و ضرورتی برای ترمیم و جراحی در آن نیست جایز است بدلیل اینکه تمایلاتش مانند جنس مخالف است از مرد به زن تغییر جنسیت بدهد؟ یا برعکس جایز است از جنسیت زن به مرد، تغییر جنسیت داد؟

جواب: تبدیل و تغییر دادن واقعی جنسیت، به گونه ای که جنسیت مرد واقعاً تبدیل به جنسیت زن شده باشد یا برعکس، جنسیت زن واقعاً تبدیل به مرد شده باشد تاکنون امکان پذیر نشده است، و با اینگونه تبدیل و تغییرات ظاهری در جنسیت، جایز نیست فرد را جزء جنس دیگر محسوب کرد و جاری کردن احکام شرعی مربوط به جنس دیگر بر این فرد جایز نیست»
مأخذ:

++++++++++++++++++++++++++++++++

نقل قول:ما ذكره السيد الإمام الخميني (رحمه ‏الله) في تحرير الوسيلة

مقاله «تغيير الجنس في الشريعة الاسلامية» تألیف آية الله الشيخ جعفر السبحاني
تغيير الجنس في الشريعة الإسلامية
آية الله الشيخ جعفر السبحاني
.... إلى هنا تبيّن أنّ هذا القسم ـ وهو الرائج حالياً ـ حرام شرعاً وقبيح عرفاً .
فظهر ممّا ذكرنا أنّ التغيير في الجنس بالنحو المذكور لا يخرج المورد عن الجنس الأوّل أوّلاً ، وأنّه حرام ثانياً ، وبذلك يُعلم أنّ أكثر ما ذكره السيد الإمام الخميني (رحمه ‏الله) في تحرير الوسيلة من المسألة الثالثة إلى التاسعة من باب المسائل المستحدثة ، فروض لا واقع لها ، وإنّما تنطبق هذه الفروض على القسم الأوّل [ تغيير الجنس ] الذي قلنا بعدم ثبوت إمكانه إلا بالإعجاز
منبع
مقاله «تغيير الجنس في الشريعة الاسلامية» [من صفحة 55 الی 67] نویسنده : آية الله الشيخ جعفر السبحاني ، صفحه 62 مندرج در مجله فصلنامه فقه أهل البیت (عربی)، وابسته به: موسسه دایرة المعارف فقه الاسلامی، مدیر مسئول: آیة الله السید محمود الهاشمی، شماره 65، پاييز 1391 شمسی

ترجمه فارسی:
مقاله «تغییر جنسیت در فقه اسلامی»
تألیف آیت الله شیخ جعفر سبحانی
.... با مطالبی که تاکنون در ضمن مقاله گفتیم روشن شد که تغییر جنسیت در افراد تراجسیتی (ترنسکشوالها که دستگاه تناسلی آنها نقصی ندارد) که اکنون رائج شده است شرعاً حرام و عرفاً قبیح است.
و با مطالبی که گفته شد روشن می گردد که با انجام دادن جراحی تغییر جنسیت به نحوی که در علم پزشکی حال حاضر مرسوم است، اولاً فرد از جنسیت قبلی خود خارج نمی شود و بر همان جنسیت قبلی خود باقی مانده است و ثانیاً اقدام به چنین کاری حرام است، و معلوم گردید که غالب مطالبی که حضرت امام خمینی (رحمه الله تعالی) در کتاب تحریرالوسیله در ضمن مسائل سوم تا نهم در بخش مسائل مستحدثه فرموده اند، فرض هایی هستند که تاکنون امکان پذیر نشده اند، زیرا بیان کردیم که کاربرد یافتن مطالب و فروض ذکر شده در مورد تغییر جنسیت در کتاب تحریرالوسیله امام خمینی(ره) مستلزم امکان پذیر شدن تغییر جنست به لحاظ علم پزشکی است در حالیکه وقوع تغییر جنسیت حقیقی در علم پزشکی تاکنون محال بوده مگر معجزه ای رخ دهد
مأخذ:

+++++++++++++++++++++++++++

نقل قول:در تحریرالوسیله امام خمینی(ره) این چنین چیزی نیست

بیانات حضرت آیت الله سید محسن خرازی دامت برکاته
«راجع به تغییر جنسیت آنچه که مهم است و سؤال می کنند در مورد تغییر در تغییر جنسیت؛ گاهی این جور تلقی می شود که همان آلت تناسلی را مثلاً در مرد از بین ببرند و حفره ای ایجاد کنند و با آن هویتهای شخصیتی و روانی را که گاهی از اوقات افراد دارند و تمایل دارند به زن شدن (با توجه به این که خودش مرد است) این را بعضی ها از آن تلقی تغییر جنسيت نموده اند، این تغيير جنسيت نیست. این همان مرد است. بریدن آن محل و حفره ایجاد کردن او را از مردی بیرون نمی برد، همه احکام مرد بودن برای او هست...این مورد که تلقی باطلی است از تغییر دادن جنسیت، هم عمل جراحی آن حرام است و هم آن مسائلی که بعد از آن به دنبال دارد (که من در یکی از بیمارستانهای تهران اطلاع دارم که گفتند قبل از این که این کار را بکند نامزد هم گرفته بوده) و با نامزدش آمده بود آنجا که تغییرات را ایجاد کن که با هم باشیم و حال این که همه چیز اندام جسمی مرتب بود، هم آلت تناسلی داشت و دو آلت مردانه و زنانه هم نداشت، یک آلت بود، فقط همان هویت روانی و شخصیتی او جوری بود که گرایش داشت مثلاً مرد باشد، اینها تغییر جنسیت نیست. متأسفانه در بعضی کتابها هم از تغییر جنسیت به این مسائل تلقی شده و به امام خمینی(رضوان الله تعالی علیه) استناد کرده اند. در حالی که در تحریرالوسیله امام خمینی(ره) این چنین چیزی نیست، و آن کتابها برداشت خوبی نکرده است و بد فهمیده و اِسنادش نابجاست و بعضی از پزشکان معالج را هم وادار کرده بودند که این مستند به امام خمینی(ره) است در صورتی که اینطور نبوده است.
امام خمینی(رحمت الله علیه) فرموده اند تغييرجنسيت جایز است اگر فعل حرامی انجام نشود، منظورشان از تغيير جنسيت این نیست که فرد مرد باشد و با ایجاد حفره ای به اغراض باطل خود برسد. این تغيير جنسيت نیست، چون جنس مرد است و برای امیال باطل خود اقداماتی انجام می دهد.»
منبع:
کتاب مجموعه مقالات و گفتارهای دومین سمینار دیدگاه های اسلام در پزشکی، جلد دوم، گردآوری شده توسط: دکتر سیدحسین فتاحی معصوم، بخش بحث فقهی دو جنسی ها، مشهد، دانشگاه علوم پزشکی، 1380 شمسی، صفحه 84 و صفحه 89
مأخذ:
http://www.askdin.com/thread16609-23.html#post457817

+++++++++++++++++++++++++

پاسخ های مربوط به شبهه استفتاء منسوب به امام خمینی(ره) در مورد «تغییر جنسیت فریدون (مریم) ملک آرا» در لینک زیر:
http://www.askdin.com/thread16609-24.html#post637620

نقل قول:«آیت الله حسین وحید خراسانی[از مراجع تقلید قم] تغییر جنسیت رو برای ترنسکشوالیسم کلا جایز نمیدونن. فقط برای دو جنسه ها [کسانی بدن آنها همزمان دارای دو اندام فیزیکی زنانه و مردانه هست] جایز میدونن.»
مأخذ:
http://www.askdin.com/thread16609-24.html#post636228
قطع قلم به قیمت نان می کنی رفیق
این خط و این نشان که زیان می کنی رفیق
گیرم درین میانه به جایی رسیده ی
گیرم که زود دکه دکان می کنی رفیق
کفاره اش ز گندم عالم فزون تر است
از عمر آنچه خدمت خان می کنی رفیق
خود بستمش به سنگ لحد مرده توش نیست
قبری که گریه بر سر آن می کنی رفیق
گفتی گمان کنم که درست است راه من
داری گمان چو گمشدگان می کنی رفیق
پاسخ

همانطور که مطلع هستید اخیراً مؤسسه ای به نام مرکز موضوع شناسی احکام در قم توسط حجت الاسلام فلاح زاده تأسیس شده است که دارای سایت رسمی نیز در لینک زیر می باشد
http://www.mozooshenasi.ir
دلیل تأسیس این مؤسسه حوزوی توسط حجت الاسلام فلاح زاده و لزوم بررسی و تحقیق در مورد موضوعات احکام در سایت مرکز موضوع شناسی احکام در لینک زیر توضیح داده شده است

http://www.mozooshenasi.ir/index.php/about-us

به عنوان مثال
بسیاری از موضوعات احکام در معرض تغییر و تبدیلند،
بسیاری از موضوعات به گونه ای است که اگر تصور روشن و درستی از آن‌ها وجود نداشته باشد، استنباط حکم آن‌ها مقدور نیست؛
برخی دیگر، موضوعاتی است که هرچند تأثیری در استنباط حکم ندارد امّا در عملِ مکلّف به احکام، دارای نقش اساسی است.
امروزه برخی از موضوعات فقهی، نوپیدا و جدیدند که در سابق نبوده یا در زندگی افراد جامعه جایگاهی نداشته است،
شماری از موضوعات نیز با معیارهای پیشین بیان شده اند که برای مکلّفان امروزی قابل فهم نیست.
تعدادی از موضوعات، تغییر یافته و دگرگون شده اند.

لذا چون یکی از ملاکهای تطبیق احکام شرعی، شناخت موضوع و عرفیات موضوع می باشد جهت شناختن موضوع حکم و عرفیات مربوط به این مسأله، مناسب است که برخی پست های ارسالی فرد بیست ساله ای که
می گوید مدت سه سال طلبه در حوزه علمیه برادران بوده و سپس در ۱۶ مهرماه امسال ۱۳۹۳ شمسی از (مرد به زن) جراحی تغییر جنسیت انجام داده است
را از انجمن گفتگوی مخصوص این افراد نقل قول کنم
این فرد که از لحاظ جسمی و بدنی کاملاً سالم بوده (خنثی نبوده). و الان بعد از جراحی تغییر جنسیت از مرد به زن؛ مدیر بخش مذهبی و پاسخگویی به سؤالات شرعی در انجمن مخصوص این افراد است.
تمام مطالب زیر ، سخنان همین فرد ، در انجمن متقاضیان تغییر جنسیت می باشد که در تاریخ امروز یعنی دوم اسفند ماه ۱۳۹۳ شمسی از آن انجمن نقل قول و کپی می شود
تنها در انتهای این مطلب چهار نقل قول آورده شده است که فقط آن چهار نقل قول موجود در انتهای این مطلب زیر متعلق به کاربران دیگر همان انجمن است

++++++++++++++++++++++++++

[عکس: 3.jpg]
عکسی از مشخصات کاربری این فرد در آن سایت که برای دیدن آن باید در انجمن فوق عضو شوید
عکس گرفته شده از صفحه کاربری فرد مذکور

++++++++++++++++++++++++++++++

نقل قول:سلام
بنده یکی از اون کسانی هستم که تقریبا سه ماهه عمل کردم
اگه بعد از عمل خانواده قبولت کنن واقعا قابل مقایسه با قبل از عمل نیست.
منبع

++++++++++++++++

نقل قول:پدرم وقتی توی پوشش [زنانه] میرم نگام نمیکنه.
منبع

+++++++++++++++

نقل قول:خوده من [بخاطر مشکلات جراحی تغییرجنسیت] کم عوارض [جسمی] نداشتم
خدا ازشون نگذره
منبع

نقل قول:من الآن نزدیک به هفت ماهه که هورمون تراپی میکنم.
منبع

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

نقل قول: خداروشکر
امروز رفتم دادگاه و مجوزمو گرفتم. ان شاءالله این شادی رو برای همه داداشا و آبجیای عزیزم ببینم
منبع

نقل قول:عزیزم اون شخصی که من رفتم پیشش [در دادگستری برای گرفتن مجوز تغییر جنسیت]
خیره سرش آخوند بود و سید!!!
من که نفرینش کردم و هرچی از دهنم در اومد بهش گفتم و با چشمی گریان رفتم دادخواستمو پس گرفتم.
هرچند این کار بیست روز الافم کرد. اما ارزششو داشت. این آقا میخواست یکسال منو الکی ببره و بیاره. تازه به ناخون ها و ابرو هامم گیر داد و گفت دفعه بعد باید درستشون کنی. منم گفتم به تو چه مربوطه مرتیکه بیشعور؟ بابام بهم گیر نمیده اونوقت تو شدی کاسه داغتر از آش؟
در کل آدم خیلی بیشعوری بود. و من که فوق العاده مذهبی هستم تا چند وقت از هر چی آخوند بود بدم میومد دیگه وای به حال دیگران!!!
منبع

نقل قول:دیپلم. اما مدرک حوزوی هم دارم که خودش ده برابر لیسانس طول میکشه. سختیشو که دیگه نگو و نپرس
منبع

نقل قول:[سؤال یکی دیگر از کاربرها از او: بعد از عمل جراحی تغییر جنسیت باز میخوای دروس حوزوی رو ادامه بدی؟]
نه بابا غلط بکنم. خییییییییییلی سخته. بی نهایت سخته.
منبع

نقل قول:منم [موقع لیزر کردن موی صورت] خییییییییییییییلی درد کشیدم. همش گریه میکردم و میگفتم خدایا آخه چراااااااااا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اینقد دستو پا میزدم که نمیذاشتم بزنه.
منبع

نقل قول:من دیروز پروندمو از دکتر مهرابی گرفتم و بردم پزشکی قانونی. در اونجا به صورت فیزیکی!! منو معاینه کردن که یه موقع دو جنسیتی نباشم.
محیط پزشکی قانونی پارک شهر فوق العاده خرابه. حتما یا با پوششی مناسب برید و یا با یک همراه مرد (برای ام تو اف ها)
در حال حاضر چون تعداد ترنس ها خیلی بالا رفته نوبت هاشون واقعا طول میکشه.
منبع

++++++++++++++++++++++++++++++++++

نقل قول:چند وقت پیش در دادگاه مادر یکی از بچه های ام تو اف که آذر ماه پیش بقایی عمل جراحی تغییرجنسیت کرده بود منو دید
موقع رفتنشون اومد پیشم و گفت توصیه ای بهت میکنم، هیچوقت توی ایران عمل نکن. این قسمت از حرفاشو جدی نگرفتم اما بحث به جایی رسید که گفت چرا این بچه ها پشت هم نیستن؟ چرا خیلی از بچه هایی که عمل جراحی تغییر جنسیت کردن در حالی که از عملشون راضی نیستن به دروغ میگن که راضی هستیم؟ نمیدونم شاید میخوان بقیه هم اون زجری که از عمله بدشون کشیدن، بکشن!
این حرفاشو قبول دارم. واقعا چرا بچه ها؟ چرا وقتی راضی نیستیم به دروغ میگیم راضی هستیم؟
اون مادره گفت که ظاهره عمله بچش خوبه اما تنگه واژنش
منبع

نقل قول:کسی [همسری] که من برای زندگیم انتخاب کردم یک مرد هست.
اما با همه فرق میکنه!!! میدونید چرا؟
چون ما قبل از این حرفا و تغییر مغییر با هم صیغه اخوت خونده بودیم.
و من اولین کسی که حرف از تغییر رو بهش زدم ایشون بود. اون موقع اصلا نمیدونستیم ترنس چیه ولی برای اینکه با هم بمونیم تا ابد، تصمیم گرفتیم که من تغییر جنسیت بدم.
منبع

++++++++++++++++++++++++++++++++++

نقل قول:بنده در حوزه مقدسه علمیه 3 سال سربازی کردم.
بنده کوچیک که بودم به حضرت[عج] عرض میکردم که امام عزیزم میشه وقتی بزرگتر شدم با من ازدواج کنید؟
هدفمون رو هدفی والا قرار بدیم. هدف خوشحال کردن قلبیه که چهار گوشه اش شکسته است.
اما برای نزدیک شدن به حضرت باید از هر چیزی پاک بود.
منبع

نقل قول:خونه ما شهریاره(استان تهران)
منبع

نقل قول:[سؤال یکی دیگر از کاربرهای انجمن مذکور از این فرد] ستاره جان این سوال میتونی از اقای مکارم شیرازی بپرسی واسم... یاهم اگه موجوده هست جوابشو واسم بنویسی:
فردی که تغییر جنسیت داده ( مرد به زن) از نظر احکام تکلیف ش چگونه ست؟

جواب:
سلام
از نظر ازدواج طبق یه سری تحقیقات از دفتر ایشون [آیت الله مکارم شیرازی]، باید حتما رحم داشته باشی وگرنه با هیچ مردی نمیتونی ازدواج کنی و ازدواج باطله.
البته چون بنده این روزها بسیار بسیار درگیرم با خانواده و ... وقت نمیکنم برم قم پیش خود ایشان اما حتما میرم پیششون و حضوری خیلی چیزهارو ازشون میپرسم.
منبع

نقل قول:بچه ها این سؤال رو خود من از دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی پرسیدم و خود ایشون شخصا جوابمو دادن.

اما سؤال من از ایشان:
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم
بیش از دوسال است که به حوزه مقدسه علمیه پناهنده شده و طلبه هستم. از زمانی که به یاد دارم حرکاتم زنانه بود. دوست داشتم کارهای زنانه انجام بدهم درحالی که بسیار بسیار کوچک بودم. بنده جسما کاملا پسر هستم اما روح من یک دختر است. متأسفانه حتی اطلاع رسانی های ناچیزی هم درباره قشر مظلوم ما و این اختلال در جامعه انجام نشده است. یقین دارم هرگز نمیتوانید روحی را که چندین سال در یک جسم اشتباه اسیر شده ، درک کنید.زجرهایش را نمیتوانید درک کنید. عذاب یعنی همین. هر راهی را رفتم که از این سر افکندگی خارج شوم اما نشد. پیش هرکس بگویید رفتم اما همه چون اطلاع نداشتند گفتند هم جنس باز هستی و تحت درمان های غلط قرار گرفتم. حال من بدتر و بدتر شد و میشود. تهمتها و خنده های حقارت آمیز مردم و حتی روحانیون مرا نابود کرده و میکند. من یک ترنس زن هستم. همواره علاقه شدیدی به آرایش کردن و کارهای زنانه داشته و ذره ای میل جنسی به زنان ندارم. هرکار کردم اما نشد. من میخواهم مادر باشم تا یک پدر. میخواهم شوهر داشته باشم تا زن. علم ثابت کرده که این موضوع هیچ ارتباطی با تلقین نداره و ما کوچکترین نقشی در این اختلال نداریم. 2000 سال پیش دندانی را که خراب میشد میکندند اما حالا آنرا درمان و پر میکنند. الآن به ما ترنس ها میگویند هیچ راهی جز جراحی تغییر جنسیت برای مطابق شدن جسم و روح ندارید، شاید 2000 سال دیگه هم درمانی برای این مشکل پیدا بشه اما فعلا تغییر تنها راهه. این مسئله توسط حضرت امام خمینی با فتوای تاریخی ایشان برای مریم خاتون هم شرعی شد هم قانونی، اما عرف اطلاعی از آن ندارند. و این امر باعث اذیت و شکنجه شدن این قشر مظلوم شده است. تا حدی که بسیاری به خاطر جهل مردم خودکشی میکنند. بنده نیز یک بار دست به خودکشی زده ام که ناموفق بود. از جسم و جنسیتم اصلا راضی نیستم و میگویم این جسم برای من نیز و من یک دختر هستم. این خواسته ها دست خودم نبوده و نیست و من نخواستم که یک ترنس باشم. این را خدای مهربان خواسته. آیا با تشخیص چندین پزشک متخصص و طی کردن روند طولانی تشخیص و درمان و نیز طی کردن مراحل قانونی، میتوانم تغییر جنسیت بدهم و از این زندان آزاد شوم؟ آیا میتوانم پروانه شوم؟ چندین ارتباط جنسی و بیشتر عاطفی با پسرها داشته و دارم اما نه مانند یک همجنس باز(اشتباه نکنید). یک هم جنس باز از جسم و جنسیتش راضی است اما من در این ارتباطها همواره خود را یک زن میدانستم و میدانم. لطفا بفرمائیم با این حال و با شرایط و موارد فوق، تغییر یا همان تطبیق جنسیت برای بنده واجب است و یا جایز؟ "در دنیا تا به حال هیچ ترنسی درمان نشده و تنها درمان تغییر است."

و اما جواب ایشان:

با اهداء سلام و تحيت؛
اگر تغییر جنسیت حقیقی باشد مانعی ندارد ولی تغییر جنسیت صوری نه تنها شرعا جایز نیست بلکه درد سرهایی در آینده برای صاحبان آن نیز ایجاد می کند هر چند موقتا ممکن است مایه تسکین گردد.

دو سه هفته ای طول کشید تا جوابمو بدن.
قبلا هم این سؤال رو پرسیده بودم از ایشون اما چون کامل توضیح نداده بودم فرموده بودند که در فرض مذکور جایز نیست.
اما بلاخره جواز شرعیمو گرفتم.
خدایا شکرت.
منبع

نقل قول:من تو غرب تهران یه مشاور خیلی خوب میشناسم که تا به حال چند تا مشکلام با مشاوره با ایشون رفع شده الحمد لله.ایشون روحانی هستند که الآن کربلا تشریف دارن. اگه میخاین شماره ی ایشونو بدم بهتون که باهاشون صحبت کنید.
منبع

نقل قول:من از بچگی مظلوم بودم و شوهر میخواستم تا حقمو بگیره.
بعدشم که به بلوغ رسیدم دوس داشتم شوهر داشته باشم و کاملا شرعی رابطه جنسی با همسرم داشته باشم اما نمیشد.
از نظر جنسی به شدت تحت فشار بودم و همیشه برام فراهم بود.اونم از مردای خوشگل.
اما من به شدت مذهبی ام و معتقد هستم که امام مهربونی ها (عج) تمام اعمال مارو میبینه و نتونستم قلب نازنینشو بشکنم.
فشارها هر روز بیشتر از دیروز تا اینکه سه سال پیش یهو گفتم میخوام تغییر جنسیت بدم.
منبع

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

نقل قول: مدام باید محل تحصیلم رو عوض میکردم. تمام اینها باعث شدن تا بالاخره با وجود هوش سرشاری که داشتم ترک تحصیل کنم. افسرده و عصبانی و منزوی تر شدم. اما مشکلاتمم اضافه تر میشد. چند سال پیش تصمیم گرفتم که تغییر جنسیت بدم اما با دروغ های بسیار نظرمو عوض کردند.ولی چند سال بعدش عاشق شدم. به عشقم [نامزدم] گفتم که من تغییر جنسیت میدم که تا ابد بتونیم با هم باشیم.
منبع

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

نقل قول:چند وقتیه که دنبال یه کارشناس باسواد و البته مورد اطمینان میگردم که بتونه به سؤالات بسیاری که هم قبیله ای ها در حوزه "مذهب و تراجنسی" دارن پاسخ بده
خوشبختانه امروز یکی از آشناهامون که به مسائل دینی و تراجنسی آشنا هستن با خوشحالی اعلام آمادگی کردن که هفته ای یکبار (از هفته آینده) به عنوان یک کاربر معمولی در این تاپیک به سؤالات ما پاسخ بدن.

در این تاپیک سؤالات تخصصیتون رو بپرسید و برای سؤالات شرعی به تاپیک مربوطه مراجعه کنید
منبع

همانطور که گفته شد تمامی ارسالهای بالا همگی متعلق به یک کاربر یعنی فردی که می گفت قبل از انجام تغییر جنسیت از مرد به زن ، مدت سه سال در حوزه علمیه برادران طلبه بوده است
و فقط این چهار نقل قولی که در زیر آورده شده اند متعلق به دیگر کاربران آن انجمن است
اولین نقل قول متعلق به فردی است که میگوید از سه سال قبل تغییر جنسیت داده است و عمل جراحی تغییر جنسیت از مرد به زن را سه سال قبل انجام داده است

نقل قول:من از اینکه عمل جراحی تغییر جنسیت کردم پشیمونم!
خیلی تعجب نکنید
اگه برگردم به 2 سال قبل و این طرز فکر و تلقی که الان دارم رو داشتم هرگز عمل نمیکردم
هرگز همچین بلایی سر خودم نمی اوردم
ناشکری نمیکنم
اما
مهدی کیوان خیلی بهتر بود از رویا کیوان
منبع

نقل قول:بچه ها من یه ویدیو دیدم تو یوتوب
در لینک داده شده از ویدیو یوتیوب یک مبتلا به اختلال هویت جنسی(ترنس سکشوال) می گوید که روند تغییر دادن جنسیت با مصرف کردن هورمون های جنس مخالف را متوقف کرده است ، در این ویدیوی سایت یوتیوب که لینک آن در پست مذکور قرار گرفته است یک ترنس متقاضی تغییر جنسیت اف تو ام میگه که به نظرش هورمون درمانی یه جور پوشوندن حقیقت زیر یک ماسک هست.
و پشیمون شده از هورمون درمانی چون میگه هورمون شناخت زندگی و شناخت خود حقیقی رو در اختیار نمیگذاره، مصرف هورمون های مربوط به جنس مخالف باعث نمی شه که فرد درکی از زندگی حقیقی جنس مخالف بدست بیاره؛ بلکه فقط فقط یه جور تغییر در فیزیک ظاهری شماست .
حتی گفته که هورمون درمانی مانع این شناخت از خودش و وجودش به صورت یک ترنسجندر شده .
من به نظره ایشون در ویدیو خیلی احترام میذارم
البته زبانش انگلیسیه و امیدوارم بچه ها منو ببخشن و سو تفاهم نشه ولی اینقدر صحبت هاش مهم بود که نتونستم جلوی خودمو بگیرم که نذارم
این روز ها ترنس هایی که میگن با اراده خودشون از هورمون تراپی و عمل جراحی سر باز زدن کم نیستنا
منبع
اینجا و اینجا

نقل قول:سلام به همگی
عاجزانه از همتون درخواست دارم متنم رو تا اخر بخونید و بهم کمک کنید توروخدا کمک !!!
بچه ها من 16 سالمه [الآن پسرم و می خواهم از مرد به زن تغییر جنسیت بدهم] و پیش دکتر سید مهدی صابری متخصص اعصاب و روان و رئیس کمسیون پزشکی قانونی تهران رفتم اونجا یه بار منو معاینه کردن و بعد دکتر سید مهدي صابري [متخصص روانپزشکی (متخصص اعصاب و روان) و رئیس کمیسیون تشخیص پزشکی قانونی تهران و عضو هیأت علمی سازمان پزشکی قانونی کشور] منو پیش یه روانشناس به نام آقای شاهمرادی[حسین شاهمرادی؛ روان‌شناس بخش روان‌پزشکی سازمان پزشکی قانونی‌ کشور] فرستادن که یه ساله من دائم هر هفته پیش این آقا میرم ایشون تشخیص داد که من ترنسشکوال هستم چیزی که میخوام بهتون بگم اینه این آقا هر هفته که من پیشش میرم به من میگه تغییر جنسیت یه کار بی معنی و بیهوده هست (دقیقا حرفاشو براتون مینویسم ) تورو هیچکس به عنوان یه دختر قبول نمیکنه همه طردت میکنن تو فقط شکل ظاهری یه زنو پیدا میکنی هیچ وقت رحم یا تخمدان نداری کل زندگیت باید هورمون مصرف کنی همه میدونن تو دختر نیستی تو با این کار هم زندگیه خودتو خراب میکنی هم زندگیه خانوادتو پدر و مادرت باید از همه قطع رابطه کنن هیچکس خواستگاریه کسی نمیاد که خواهرش قبلا پسر بوده ( من یه خواهر کوچیک تر هم دارم ) زندگیه فامیل هاتونم خراب میشه اونا همیشه با وجود تو معذب هستن تازه اگه از خانواده و فامیل طرد نشی و در آخر هم به جامعه اسیب میزنی هیچوقتم نمیتونی خانواده تشکیل بدی نه ازدواج و نه بچه و این پنجشنبه آخر به من گفت که تو یه ناهنجاری هستی باید اینو بپذیری مثل یه غده میمونی که اگر تغییرجنسیت بدی از نوع بدخیمش میشی کسی که با تو ازدواج میکنه نهایتا یه همجنسگرا هست که به تو به چشم یه پسر نگاه میکنه باید از همه فراری باشی باید از همه بترسی باید خودتو قایم کنی صداتو ظاهرتو اندامتو هر کاری که کنی سرنوشتت پوچه هیچوقت نه پسری و نه دختر این چیزیه که خدا خواسته باید تو برزخش بمونی هیچ راه درمانی برات نیست باید اینو درک کنی هیچ راهی نیست نه تغییر و نه هیچ راه دیگه ای فقط مشکلات بیشتر میشه !!!! ........
بچه این آقا انقد منو اذیت کرد با حرفای متاسفانه حقیقتش
خود اقای دکتر سید مهدی صابری برام سه دوره آرامبخش نوشت من همه ی تلاشمو کردم فکر میکردم با رفتن پیش آقای دکتر مهدی صابری کم کم همه چیز حل میشه و جسممو به دست میارم
منبع

نقل قول:بچه ها حرفای آبجیمون کاملا درست دکتر سید مهدی صابری [متخصص روانپزشکی (متخصص اعصاب و روان) و رئیس کمیسیون تشخیص پزشکی قانونی تهران و عضو هیأت علمی سازمان پزشکی قانونی کشور] و اون مشاورش[حسین شاهمرادی؛ روان‌شناس بخش روان‌پزشکی سازمان پزشکی قانونی‌ کشور] دقیقا همین حرفارو به منم زدن ،یه چیز دیگه من یه جلسه خواهرمو بردم پیشش دکتر میگفت راه درمان داره ،دکتر میگه (باید تمام کارهای دخترانشو ترک کنه و کارای پسرارو کپی کنه و فراموش کنه که ترنس و این بستگی به تحمل خودش داره )
منبع
پاسخ
نقل قول:
تلخیصی از مقاله «تغییرالجنسیّة»:
از کتاب «حلقات الفقه الفعّال: سلسله بحث های استدلالی فقهی در مسائل مستحدثه»، (صفحات 180-166) تألیف آیة الله علی اکبرسیفی مازندرانی

تغییر الجنسیّة
تنقیح موضوع المسألة
ظاهر عنوان تغییر الجنسیّة تغییر جنس کلٍّ من الرجل و المرأة إلی جنس الأخر من حیث آلات التناسل – من الرحم و العورة و الثدیین – و شعر الرأس و الوجه و الشارب بل الید و الرجل؛ بحیث یصیر الرجل مرأة و المرأة رجلاً من جمیع الحیثیات الدخیلة من الذکورة و الاُنوثة. و علیه فلایتحقّق تغییر الجنسیّة بمجرّد إخراج الآلة التناسلیّة المخفیّة المستورة تحت الجلد أو اللحم بالعملیة الجرّاحیّة، أو قطع الآلة أو التغییر الهندامیّة البدنیّة، کإزالة الشعر أو غرسه، أو قطع الثدی أو زرعها، بل و حتی زرع الرحم، و نحو ذلک من التغییر فی سایر أعضاء الذکورة و الاُنوثة، بل إنما یکون ذلک مجرد تغییر صورة ظاهریّة فی البدن، فیصبح حینئذٍ الرجل الواقعی فی صورة المرأة و المرأة الواقعیّة فی صورة الرجل.

و من هنا ورد فی الخبر أنّه حکم أمیرالمؤمنین (ع) بإجراء حکم الرجولة علی الخنثی التی جامعها زوجها فولدت منه و جامعت جاریتها فولدت منها، فی صحیحة محمد بن قیس، عن أبی جعفر (ع)، قال:
«5704- وَ رَوَى عَاصِمُ بْنُ حُمَيْدٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ قَيْسٍ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ ع قَالَ‏ إِنَّ شُرَيْحاً الْقَاضِيَ بَيْنَمَا هُوَ فِي مَجْلِسِ الْقَضَاءِ إِذْ أَتَتْهُ امْرَأَةٌ فَقَالَتْ أَيُّهَا الْقَاضِي اقْضِ بَيْنِي وَ بَيْنَ خَصْمِي فَقَالَ لَهَا وَ مَنْ خَصْمُكِ قَالَتْ أَنْتَ قَالَ أَفْرِجُوا لَهَا فَأَفْرَجُوا لَهَا فَدَخَلَتْ فَقَالَ لَهَا مَا ظُلَامَتُكِ فَقَالَتْ إِنَّ لِي مَا لِلرِّجَالِ وَ مَا لِلنِّسَاءِ قَالَ شُرَيْحٌ فَإِنَّ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ ع يَقْضِي عَلَى الْمَبَالِ قَالَتْ فَإِنِّي أَبُولُ بِهِمَا جَمِيعاً وَ يَسْكُنَانِ مَعاً قَالَ شُرَيْحٌ وَ اللَّهِ مَا سَمِعْتُ بِأَعْجَبَ مِنْ هَذَا قَالَتْ وَ أَعْجَب مِنْ هَذَا قَالَ وَ مَا هُوَ قَالَتْ جَامَعَنِي زَوْجِي فَوَلَدْتُ مِنْهُ وَ جَامَعْتُ جَارِيَتِي فَوَلَدَتْ مِنِّي فَضَرَبَ شُرَيْحٌ‏ إِحْدَى يَدَيْهِ عَلَى الْأُخْرَى مُتَعَجِّباً ثُمَّ جَاءَ إِلَى أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع فَقَالَ يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ لَقَدْ وَرَدَ عَلَيَّ شَيْ‏ءٌ مَا سَمِعْتُ بِأَعْجَبَ مِنْهُ ثُمَّ قَصَّ عَلَيْهِ قِصَّةَ الْمَرْأَةِ فَسَأَلَهَا أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ع عَنْ ذَلِكَ فَقَالَتْ هُوَ كَمَا ذَكَرَ فَقَالَ لَهَا وَ مَنْ زَوْجُكِ قَالَتْ فُلَانٌ فَبَعَثَ إِلَيْهِ فَدَعَاهُ فَقَالَ أَ تَعْرِفُ هَذِهِ قَالَ نَعَمْ هِيَ زَوْجَتِي فَسَأَلَهُ عَمَّا قَالَتْ فَقَالَ هُوَ كَذَلِكَ فَقَالَ لَهُ عَلِيٌّ ع لَأَنْتَ أَجْرَأُ مِنْ رَاكِبِ الْأَسَدِ حَيْثُ تُقْدِمُ عَلَيْهَا بِهَذِهِ الْحَالِ ثُمَّ قَالَ يَا قَنْبَرُ أَدْخِلْهَا بَيْتاً مَعَ امْرَأَةٍ...فَقَالَ زَوْجُهَا يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ لَا آمَنُ عَلَيْهَا رَجُلًا وَ لَا أَئْتَمِنُ عَلَيْهَا امْرَأَةً فَقَالَ عَلِيٌّ ع عَلَيَّ بِدِينَارٍ الْخَصِيِّ وَ كَانَ مِنْ صَالِحِي أَهْلِ الْكُوفَةِ وَ كَانَ يَثِقُ بِهِ فَقَالَ لَهُ يَا دِينَارُ أَدْخِلْهَا بَيْتاً وَ عَرِّهَا مِنْ ثِيَابِهَا وَ مُرْهَا أَنْ تَشُدَّ مِئْزَراً وَ...فَفَعَلَ دِينَارٌ ذَلِكَ وَ...فَأَلْبَسَهَا عَلِيٌّ ع ثِيَابَ الرِّجَالِ وَ الْقَلَنْسُوَةَ وَ النَّعْلَيْنِ وَ أَلْقَى عَلَيْهِ الرِّدَاءَ وَ أَلْحَقَهُ بِالرِّجَالِ فَقَالَ زَوْجُهَا يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ ابْنَةُ عَمِّي وَ قَدْ وَلَدَتْ مِنِّي تُلْحِقُهَا بِالرِّجَالِ فَقَالَ ع إِنِّي حَكَمْتُ عَلَيْهَا بِحُكْمِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ...

حدیث نقل شده از(ابن بابويه، محمد بن على، من لا يحضره الفقيه، 4جلد، دفتر انتشارات اسلامى وابسته به جامعه مدرسين حوزه علميه قم - قم، چاپ: دوم، 1413 ق. ؛ ج‏4 ؛ ص327) یا (الوسائل: ب2 من أبواب میراث الخنثی، ح5)».

وجه الدلالة: أنّ حکم أمیرالمؤمنین (ع) بذلک دلّ علی أنّ مجرد وجود فرج المرأة و الرحم فی شخصٍ، بل الحمل و تولّد الولد منه علی النحو الطبیعی، و بمقتضی الخلقة لایثبت اُنوثته، بل یُفهم من تعلیل الإمام فی الذیل أنّ المیل إلی الجنس المماثل لایکون معیاراً فی تعیین الجنسیّة؛ لفرض وجود ذلک فی تلک الخنثی المقضیّ علیها فی مورد هذه الصحیحة.
اُفرض أنّ تلک الخنثی کانت تقطع ذکرها، فهل کانت تصیر بذلک مرأة لأجل وجود الفرج و الرحم و قابلیة الحمل و تولّد الولد منها؟
و علیه فالرجل الکامل الذی له جمیع خصائص الرجوليّة، - من عنصريّة الرجوليّة الموّرثة، و سایر أعضاءِ الرجال التناسلیّة – لایصیر مرأةً بقطع الآلة، أو إزالة شعر الوجه و البدن، بعد ما کانت هذه الأعضاء موجودةً فیه بمقتضی الخلقة علی النحو الطبیعی. لدلالتها القطعیّة علی عدم دوران عنصریّة الذکورة و الاُنوثة مدار الآلآت التناسلیّة، بل و لامدار الحمل. و إنّ عدم إمکان الالتزام بمدلول فقرةٍ لایضرّ بحجیّة سایر الفقرات؛ نظراً إلی قاعدة تبعض فقرات الحدیث فی الحجیّة.

تلخیصی از مقاله «تغییرالجنسیّة»:
از کتاب «حلقات الفقه الفعّال: سلسله بحث های استدلالی فقهی در مسائل مستحدثه»، (صفحات 180-166) تألیف آیة الله علی اکبرسیفی مازندرانی، با همکاری گروهی از پژوهشگران، ناشر: قم، بوستان کتاب(مرکز چاپ و نشر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیّه قم)، سال نشر: چاپ اول؛ 1392 شمسی. سایت رسمی آیت الله علی اکبر سیفی مازندرانی ( http://seyfi.ir )؛ لینک خرید اینترنتی کتاب ( اینجا )
Isbn 978-964-09-1452-6
در این حدیث که دارای سند صحیح می باشد، أمیرالمؤمنین(ع) تغییرجنسیت دادن یک مرد مبتلا به بیماری اختلال هویت جنسی(ترنسکشوال تغییرجنسیت از مرد به زن) را باطل دانستند و حکم کردند او همچنان مرد باقی مانده است و امیر مؤمنان(ع) لباس، کلاه و کفش مردانه بر تن این مرد کرده و ردای مردانه بر شانه او انداختند تا بیشتر از این لباس زنانه نپوشد؛ در این حدیث صحیح السند، مردی که مبتلا به بیماری اختلال هویت جنسی بوده است(ترانس سکشوالیسم تغییر جنسیت از مرد به زن) و حتی با دارا بودن «رحم» مادرزادی طبیعی قادر به حاملگی نیز بوده، اقدام به تغییر دادن جنسیت خود از مرد به زن کرده و لباس زنانه پوشیده بوده است؛ ولی در این حدیث ابتلای این مرد به بیماری اختلال هویت جنسی(تراجنسیتی تغییر جنسیت از مرد به زن) یا دارا بودن «رحم» مادرزادی و بارداری طبیعی؛ هیچیک معیار تشخیص جنسیت او به شمار نرفته است و در این حدیث حکم به زن بودن، این مرد نشده است؛ بلکه برای تشخیص جنسیت او در ابتدا همانند افراد خنثی دوجنسی عمل شده است [فرض این است که در بسیاری از موارد، در خنثای دوجنسی که همزمان دارای هر دو مجرای ادرار زنانه و مردانه بوده است و هر دو مجرای ادرار او نیز روی پوست بدن او ظاهر بوده باشد(و در زیر پوست مخفی نشده باشد)، بطور طبیعی مادرزادی، خروج بول از مجرای ادرار اصلی بیشتر خواهد بود(بدلیل مطابقت مجرای ادرار اصلی با جنسیت ژنتیکی DNA کروموزوم) و از مجرای ادرار زائد فرعی، بول کمتری خارج می شود(به علّت عدم مطابقت مجرای ادرار زائد فرعی با جنسیت ژنتیکی DNA کروموزوم)]

محمدبن قیس از امام باقر علیه السلام روایت می کند که ایشان فرمود:
شُریح قاضی در حالی که در مجلس قضاوت حضور داشت، ناگهان زنی وارد شد و گفت: ای قاضی، میان من و دشمنم قضاوت کن.
شریح به آن زن گفت: دشمنت کیست؟
زن گفت: تو هستی؟
شریح گفت: راهش دهید.
او را راه دادند، و او وارد مجلس شد.
سپس، قاضی به او گفت: شکایتت چیست؟
گفت: من، هم آن چه را مردان دارند دارم و هم آن چه را زنان دارند.
شریح گفت: امیر مؤمنان علی(ع) بر اساس مجرای ادرار قضاوت می‌کند.
وی گفت: من از هر دو مجرا ادرار می‌کنم و هر دو با هم قطع می‌شود.
شریح گفت: به خداوند سوگند، من چیزی شگفت‌انگیزتر از این نشنیدم!
زن گفت: شگفت‌انگیزتر از این هم هست.
شریح گفت: آن چیست؟
گفت: شوهرم با من آمیزش کرد و من از او بچه آوردم و نیز من با کنیزم آمیزش کردم و او از من بچه آورد.
شریح ـ با شنیدن این خبر ـ در حالی که به شدّت شگفت‌زده بود، دست بر دست زد.
آن‌گاه امیر مؤمنان(ع) آمد و شریح گفت: ای امیر مؤمنان، بر من چیزی وارد شده که شگفت‌آورتر از آن را نشنیدم. سپس، داستان آن زن را حکایت کرد. آن‌گاه امیر مؤمنان(ع) در این باره، از آن زن پرسید.
او، در پاسخ گفت: قضیه از همین قرار است.
امیر مؤمنان(ع) به او فرمود: شوهرت کیست؟
گفت: فلانی.
امام کسی را به دنبال او فرستاد و او را فراخواند و فرمود: آیا این زن را می‌شناسی؟
او گفت: بله، او همسر من است.
آن‌گاه از وی، درباره آن‌چه آن زن گفته بود، پرسید.
مرد گفت: قضیه همین‌طور است.
امیر مؤمنان(ع) به وی فرمود: تو شجاع‌تر از کسی هستی که بر شیر سوار می‌شود؛ زیرا با این وضعیت، به وی نزدیک می‌شوی.
آن‌گاه امیر مؤمنان(ع) فرمود: ای قنبر، این زن را به همراه یک زن دیگر به داخل خانه‌ای ببر.
شوهر زن گفت: ای امیر مؤمنان، من نه مردی را نسبت به وی امین می‌دانم و نه زنی را.
امیر مؤمنان(ع) فرمود: دینار خواجه [که از صالحان کوفه و مورد اعتماد بود] را نزد من بیاورید.
آن حضرت فرمود: ای دینار، به همراه این زن، وارد خانه‌ای شو و او را برهنه کن و به وی دستور بده که لنگی بر خود ببندد.
دینار این کار را انجام داد،. از این روی، امیر مؤمنان(ع) لباس، کلاه و کفش مردانه بر تن او کرد و ردایی بر شانه او انداخت و او را جزء مردان به حساب آورد.
شوهر زن گفت: یا امیر مؤمنان، او دخترعمویم است و از من بچه دارد و در این حال، شما او را جزء مردان به شمار می‌آورید؟
حضرت فرمود: من درباره او، حکم خدا را صادر کردم؛

این حدیث که دارای سند حدیثی صحیح است مربوط به مردی است که مبتلا به بیماری اختلال هویت جنسی(ترانسکشوال تغییر جنسیت از مرد به زن) بوده است؛ یعنی مردی بوده است که بطور طبیعی و مادرزادی دارای مجرای ادرار مردانه بوده است و کنیزش از طریق ازدواج با این مرد، از او باردار شده، اما این مرد تغییر جنسیت از مرد به زن داده است و لباس زنانه پوشیده است و حتی چون این مرد بطور مادرزادی دارای مجرای ادرار زنانه و «رحم» طبیعی بوده، تونسته با ازدواج کردن با پسرعمویش فرزندی هم بدنیا آورد؛
أما حضرت أمیرالمؤمنین(ع) حکم می کنند، تغییرجنسیت مرد مبتلا به بیماری اختلال هویت جنسی(ترانس سکشوال تغییر جنسیت از مرد به زن) باطل است و از این روی، امیر مؤمنان(ع) لباس، کلاه و کفش مردانه بر تن این مرد کرده و ردایی بر شانه این مرد می اندازند تا بیشتر از این لباس زنانه نپوشد.
بنابراین مطابق با این حدیث صحیح السند (که در حدیث آمده است که این مرد حتی قادر بوده است با «رحم» طبیعی مادرزادی خود باردار شود) اگر این مرد بعد از تولّد برای تغییر جنسیت از مرد به زن؛ اقدام به قطع اندام تناسلی مردانه خود می نمود تا فقط اندام تناسلی زنانه مادرزادی او باقی بماند، موفق به تغییر جنسیت از مرد به زن نمی شد و در حدیث حکم نمی شد که او زن محسوب شود، چون در این حدیث، ملاک تعیین جنسیت ابتدا این اعلام شده که بطور طبیعی مادرزادی از کدامیک از دو مجرای ادرار زنانه و مردانه، زودتر بول خارج می شده است. [فرض این است که در بسیاری از موارد، در خنثای دوجنسی که همزمان دارای هر دو مجرای ادرار زنانه و مردانه بوده است و هر دو مجرای ادرار او نیز روی پوست بدن او ظاهر بوده باشد(و در زیر پوست مخفی نشده باشد)، بطور طبیعی مادرزادی، خروج بول از مجرای ادرار اصلی بیشتر خواهد بود(بدلیل مطابقت مجرای ادرار اصلی با جنسیت ژنتیکی DNA کروموزوم) و از مجرای ادرار زائد فرعی، بول کمتری خارج می شود(به علّت عدم مطابقت مجرای ادرار زائد فرعی با جنسیت ژنتیکی DNA کروموزوم)]
اگر هم مطلبی در انتهای روایت آمده است، فقط همان قسمت از حجیت ساقط می شود و بقیه روایت همچنان معتبر است و حجیت دارد، بخاطر قاعده فقهی «تبعّض در فقرات حدیث».
منبع:
http://www.askdin.com/thread16609-24.html#post655004
پاسخ
با سلام
ضمن تشکر از زحمات جنابعالی
در مورد مطلبی که بیان فرمودین دو تا نکته مهم وجود دارد که بایستی به آن توجه شود.
1. عبارتی که در کتاب مذکور آوردید [b]ظاهرا نقل به معنا باشد، چرا که صرف همین مقدار از متن روایت، حکم به مرد بودن این فرد خنثی را نمی رساند، از این رو در این رابطه مختصری جستجو کردم، و متن عبارت را که بدون افتادگی هم هست را از وسایل الشیعه برایتان نقل می کنم و بزنگاه استدلال را هم مشخص می کنم تا برای دوستان واضح شود.
متن روایت که از نرم افزار جامع فقه نقل می کنم این چنین است:
وَ بِإِسْنَادِهِ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحَسَنِ عَنْ مُحَمَّدٍ الْكَاتِبِ عَنْ عَلِيِّ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ مُعَاوِيَةَ بْنِ مَيْسَرَةَ بْنِ شُرَيْحٍ عَنْ أَبِيهِ عَنْ مَيْسَرَةَ بْنِ شُرَيْحٍ قَالَ: تَقَدَّمَتْ إِلَى شُرَيْحٍ امْرَأَةٌ- فَقَالَتْ إِنِّي جِئْتُكَ مُخَاصِمَةً- فَقَالَ وَ أَيْنَ خَصْمُكِ- فَقَالَتْ أَنْتَ خَصْمِي فَأَخْلَى لَهَا الْمَجْلِسَ- فَقَالَ لَهَا تَكَلَّمِي- فَقَالَتْ إِنِّي امْرَأَةٌ لِي إِحْلِيلٌ وَ لِي فَرْجٌ- فَقَالَ قَدْ كَانَ‌ ‌لِأَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع فِي هَذَا قَضِيَّةٌ- وَرَّثَ مِنْ حَيْثُ جَاءَ الْبَوْلُ- قَالَتْ إِنَّهُ يَجِي‌ءُ مِنْهُمَا جَمِيعاً- فَقَالَ لَهَا مِنْ أَيْنَ يَسْبِقُ الْبَوْلُ- قَالَتْ لَيْسَ مِنْهُمَا شَيْ‌ءٌ يَسْبِقُ «1»- يَجِيئَانِ فِي وَقْتٍ وَاحِدٍ وَ يَنْقَطِعَانِ فِي وَقْتٍ وَاحِدٍ- فَقَالَ لَهَا إِنَّكِ لَتُخْبِرِينَ بِعَجَبٍ- فَقَالَتْ أُخْبِرُكَ بِمَا هُوَ أَعْجَبُ مِنْ هَذَا- تَزَوَّجَنِي ابْنُ عَمٍّ لِي- وَ أَخْدَمَنِي خَادِماً فَوَطِئْتُهَا فَأَوْلَدْتُهَا- وَ إِنَّمَا جِئْتُكَ لِمَا وُلِدَ لِي لِتُفَرِّقَ بَيْنِي وَ بَيْنَ زَوْجِي- فَقَامَ مِنْ مَجْلِسِ الْقَضَاءِ- فَدَخَلَ عَلَى عَلِيٍّ ع فَأَخْبَرَهُ بِمَا قَالَتِ الْمَرْأَةُ- فَأَمَرَ بِهَا فَأُدْخِلَتْ وَ سَأَلَهَا عَمَّا قَالَ الْقَاضِي- فَقَالَتْ هُوَ الَّذِي أَخْبَرَكَ- قَالَ فَأُحْضِرَ زَوْجُهَا ابْنُ عَمِّهَا- فَقَالَ لَهُ عَلِيٌّ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ع- هَذِهِ امْرَأَتُكَ وَ ابْنَةُ عَمِّكَ قَالَ نَعَمْ- قَالَ قَدْ عَلِمْتَ مَا كَانَ قَالَ نَعَمْ- قَدْ أَخْدَمْتُهَا خَادِماً فَوَطِئَتْهَا فَأَوْلَدَتْهَا- قَالَ ثُمَّ وَطِئْتَهَا بَعْدَ ذَلِكَ قَالَ نَعَمْ- قَالَ لَهُ عَلِيٌّ ع لَأَنْتَ أَجْرَأُ مِنْ خَاصِي الْأَسَدِ- عَلَيَّ بِدِينَارٍ الْخَصِيِّ وَ كَانَ مُعَدَّلًا وَ بِمَرْأَتَيْنِ «2»- فَقَالَ خُذُوا هَذِهِ الْمَرْأَةَ إِنْ كَانَتِ امْرَأَةً- فَأَدْخِلُوهَا بَيْتاً وَ أَلْبِسُوهَا نِقَاباً وَ جَرِّدُوهَا مِنْ ثِيَابِهَا- وَ عُدُّوا أَضْلَاعَ جَنْبَيْهَا فَفَعَلُوا ثُمَّ خَرَجُوا إِلَيْهِ- فَقَالُوا لَهُ عَدَدُ الْجَنْبِ الْأَيْمَنِ اثْنَا عَشَرَ ضِلْعاً- وَ الْجَنْبِ الْأَيْسَرِ أَحَدَ عَشَرَ ضِلْعاً- فَقَالَ عَلِيٌّ اللَّهُ أَكْبَرُ ايتُونِي بِالْحَجَّامِ- فَأَخَذَ مِنْ شَعْرِهَا وَ أَعْطَاهَا رِدَاءً وَ حِذَاءً- وَ أَلْحَقَهَا بِالرِّجَالِ فَقَالَ الزَّوْجُ- يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ ع امْرَأَتِي وَ ابْنَةُ عَمِّي أَلْحَقْتَهَا بِالرِّجَالِ- مِمَّنْ أَخَذْتَ هَذِهِ الْقَضِيَّةَ- فَقَالَ إِنِّي وَرِثْتُهَا مِنْ أَبِي آدَمَ- (وَ) «3» حَوَّاءَ ع خُلِقَتْ مِنْ ضِلْعِ آدَمَ ع- وَ أَضْلَاعُ الرِّجَالِ أَقَلُّ مِنْ أَضْلَاعِ النِّسَاءِ بِضِلْعٍ- وَ عَدَدُ أَضْلَاعِهَا أَضْلَاعُ رَجُلٍ وَ أَمَرَ بِهِمْ فَأُخْرِجُوا.
طبق این روایت حضرت علیه السلام ملاک را تعداد دنده های فرد قرار داده و کسی که دنده های کمتری داشته باشد را حکم به زن بودن آن داده اند.
این به لحاظ دلالت روایت بود.
2. به لحاظ سندی این روایت طبق دیدگاه نرم افزار درایة النور گرچه مسند است اما ضعیف ارزیابی شده است. بنابراین بایستی طبق مبانی در جرح و تعدیل بررسی بیشتری شود تا بتوان از این روایت در مقام استفاده نمود.
[/b]
پاسخ
 سپاس شده توسط علاوی
نقل قول:بررسی سند این حدیث صحیح
در روایت مذکور که در آن، به یک واقعه تاریخی که در زمان حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) اتفاق افتاده است، اشاره شده است و در کتاب وسائل الشیعه نیز نقل شده است.
( وسائل الشیعه، ج 26، ص 286 ـ 287، ح 3)«پاورقی شماره یک»

بررسی و تحلیل سندی حدیث

علامه محمد باقر مجلسی در ذیل این حدیث نوشته است:
این خبر در بین عامه (اهل سنّت) مشهور، و در کتاب‌های ایشان ثبت است. از این روی، سید مرتضی، مفید و ابن ادریس، علی‌رغم این که به خبر واحد عمل نمی‌کنند، به این روایت عمل کرده‌اند.( ر.ک: روضة المتقین، ج11، ص364) «پاورقی شماره دو»
علامه حلی، سند روایت را صحیح دانسته و گفته است:
کسانی که این خبر را ضعیف دانسته‌اند، به سند آن توجه نداشته‌اند.( ر.ک: همان، ج11 ، ص364) «پاورقی شماره سه»
شیخ طوسی این روایت را در کتاب تهذیب،با تفاوت در برخی الفاظ، از «میسره بن شریح» نقل کرده است.( ر.ک: شیخ طوسی، تهذیب الاحکام، ج9، ص354، حدیث 5. ؛ یا شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج17، ص575، ابواب میراث خنثی، باب2 حدیث3) «پاورقی شماره چهار»
همچنین، شیخ مفید، این روایت را در کتاب ارشاد،بخش قضایای امیر مؤمنان(ع) نقل کرده است.( ر.ک: محمد بن محمد (شیخ مفید)، ارشاد، ج1، ص213) «پاورقی شماره پنج»
با توجه به آن‌چه که گذشت،
این روایت بین فقهای شیعه و سنّی مشهور است

و حتی برخی از فقیهان، بر اساس آن، فتوا داده‌اند؛ مانند:
شیخ مفید و سید مرتضی و ابن ادریس حلی در سرائر،( ر.ک: به نقل از: میرزا حسن بجنوردی، القواعد الفقهیة، ج2، ص59) «پاورقی شماره شش»
آیت‌الله محمدحسن نجفی، صاحب جواهر الکلام،( ر.ک: محمد حسن نجفی، جواهر الکلام، ج39، ص 283 ـ 284) «پاورقی شماره هفت»
آیت‌الله علی مشکینی(مصطلحات الفقه، ص 233.) «پاورقی شماره هشت»
و امام خمینی.( ر.ک: تحریرالوسیله (ترجمه فارسي)، ج 2، ص 426، مسئله 2) «پاورقی شماره نه»
صاحب کتاب جواهر الکلام از صحت مضمون روایت به شدّت دفاع می‌کند و قول کسانی را که مدعی‌اند: تعداد اضلاع مساوی است، قاطعانه، رد می‌کند.( ر.ک: محمد حسن نجفی، جواهر الکلام، ج 39، ص 285 ـ 286) «پاورقی شماره ده»
آیت‌الله محمد مؤمن قمی، پس از نقل روایت فوق، می‌گوید:
به اعتقاد من، روایت یاد شده این معنا را در بر دارد که آن شخص، هم نقش مرد و هم نقش زن را ایفا می‌کرده، با این وجود، امیر مؤمنان(ع) او را به مردان ملحق کرده است.( کلمات سدیدة فی مسائل جدیدة، ص 107؛ مجله فقه اهل بیت (فارسی)، سال2 (پاییز 75)، ش7، ص 94) «پاورقی شماره یازده»

با توجه به آن‌چه گذشت،
در هر صورت، فرازهای آغازین روایت، که ملاک جنسیت را بر اساس مجرای بول بیان می‌کند، مورد پذیرش است؛ چون چنین مضمونی، در روایت‌های متعدد دیگر، مورد تأکید قرار گرفته است.
بنابراین، این فرد اگر از مجرای زنانه بول کند زن است؛ وگرنه مرد است. این مطلب، بارها از زبان حضرت امیر مؤمنان(ع) نقل شده است:«اِنَّ علیاً کانَ یَقولُ: الخنثی یوّرث مِن حیثُ یَبولُ....»؛( وسائل الشیعه، ج 26، ص 286، ح 2) «پاورقی شماره دوازده» امام علی(ع) پیوسته می‌فرمود: میراث خنثی بر اساس مجرای بول تعیین می‌شود.

«پاورقی شماره یک» وسائل الشیعه الی تحصیل مسائل الشریعۀ، شيخ محمد بن الحسن حرّ عاملي، بیروت، دار احیاء التراث العربی، 1412 ق./1991م. ، ج 26، ص 286 ـ 287، ح 3.
«پاورقی شماره دو» ر.ک: کتاب روضة المتقین فی شرح من لا یحضره الفقیه (طبع قدیم)جلد:١١، نویسنده:مجلسی، محمدتقی بن مقصودعلی ،محقق:اشتهاردی، علی پناه ومحقق: موسوی کرمانی، حسین ،ناشر:بنياد فرهنگ اسلامي حاج محمدحسين کوشانپور ،محل نشر:قم، ج11، ص364.
«پاورقی شماره سه» ر.ک: همان کتاب روضة المتقین فی شرح من لا یحضره الفقیه (طبع قدیم)جلد:١١، نویسنده:مجلسی، محمدتقی بن مقصودعلی ،محقق:اشتهاردی، علی پناه ومحقق: موسوی کرمانی، حسین ،ناشر:بنياد فرهنگ اسلامي حاج محمدحسين کوشانپور ،محل نشر:قم، ج11، ص364.
«پاورقی شماره چهار» ر.ک: شیخ طوسی، تهذیب الاحکام، ج9، ص354، حدیث 5. ؛ یا شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج17، ص575، ابواب میراث خنثی، باب2 حدیث3.
«پاورقی شماره پنج» ر.ک: محمد بن محمد (شیخ مفید)، ارشاد، ج1، ص213.
«پاورقی شماره شش» ر.ک: به نقل از: القواعد الفقهیۀ، سید میرزا حسن الموسوی البجنوردی، قم، مؤسسه اسماعیلیان، 1413ق./1371شمسی. ، ج2، ص59.
«پاورقی شماره هفت» ر.ک: جواهر الکلام، محمدحسن النجفی، بیروت، داراحیاء التراث العربی. بی تا، ج39، ص 283 ـ 284.
«پاورقی شماره هشت» ر.ک: مصطلحات الفقه، علی مشکینی، قم، الهادی، 1377 شمسی، ص 233.
«پاورقی شماره نه» ر.ک: تحریر الوسیله (ترجمه فارسی)جلد:٢نویسنده:خمینی، روح الله ( رهبر انقلاب و بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران)مترجم:موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره)ناشر:موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره)محل نشر:تهران سال نشر:١٣٨۵، ج 2، ص 426، مسئله 2.
«پاورقی شماره ده» ر.ک: جواهر الکلام، محمدحسن النجفی، بیروت، داراحیاء التراث العربی. بی تا، ج 39، ص 285 ـ 286.
«پاورقی شماره یازده» کلمات سدیدۀ فی ‌مسائل جدیدۀ، محمد المؤمن، قم، مؤسسة النشر الاسلامی، 1415ق.، ص 107؛ یا مقاله «سخنی درباره تغییر جنسیت»، مجله فقه اهل بیت (فارسی)، سال2 (پاییز 1375شمسی)، ش7، ص 94.
«پاورقی شماره دوازده» وسائل الشیعه الی تحصیل مسائل الشریعۀ، شيخ محمد بن الحسن حرّ عاملي، بیروت، دار احیاء التراث العربی، 1412 ق./1991م. ، ج 26، ص 286، ح 2.

منبع بررسی سند این حدیث صحیح:
کتاب تغيير جنسيت با تأکید بر دیدگاه امام خمینی(س)، تألیف محمدمهدی کریمی‌نیا ،ناشر: مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)، فصل پنجم، بخش تاریخچة خنثی‌ها (دوجنسی‌ها)
که عیناً در کتاب تغييرجنسيت از منظرفقه و حقوق، محمدمهدی کریمی نیا، چاپ اول، سال1389 شمسی،مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)، قم، صفحات 106و 107 نیز تکرار شده است.
منبع:
پاسخ
نقل قول:بررسی سند حدیث صحیح فوق در نرم افزار «اسناد شیخ صدوق» مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی قم
حدیث صحیح فوق در بحش «ارزیابی برنامه» که به اعتبار سنجی احادیث اختصاص دارد بررسی شد و از دید برنامه نرم افزار رجالی «اسناد شیخ صدوق»، تولید مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی قم، «حدیث صحیح مسند» اعلام شده، این نرم افزار را از
http://www.noorshop.ir/product.php?id_product=269
می توانید خریداری نمایید.

سند بازسازی شده این حدیث در نرم افزار «اسناد شیخ صدوق» چنین است:
«طريق( أبي رحمه الله رحمه الله عن سعد بن عبد الله عن إبراهيم بن هاشم عن عبد الرحمن بن أبي نجران) و روى عاصم بن حميد عن محمد بن قيس عن أبي جعفر ع قال...»
در مشیخه کتاب من لايحضره الفقيه، ج 4، ص : 477 (نام كتاب: من لايحضره الفقيه‏، نويسنده: ابن بابويه، محمد بن على‏، تاريخ وفات مؤلف: 381 ه. ق‏، زبان: عربى‏، تعداد جلد: 4 ، ناشر: جماعةالمدرسين في الحوزة العلمية في قم المقدسة، مكان چاپ: قم‏، سال چاپ: 1404 ه. ق‏، نوبت چاپ: دوم‏)
مندرج در این نرم افزار آمده است:
«[بيان الطريق إلى عاصم بن حميد]
و ما كان فيه عن عاصم بن حميد فقد رويته عن أبي؛ و محمّد بن الحسن - رحمهما اللّه - عن سعد بن عبد اللّه، عن إبراهيم بن هاشم، عن عبد الرّحمن بن أبي نجران، عن عاصم بن حميد «پاورقی یک».

(پاورقی یک). عاصم بن حميد - بضم الحاء المهملة - الحناط الكوفيّ الحنفيّ مولاهم ثقة عين صدوق له كتاب، روى عن أبي عبد اللّه عليه السلام، و الطريق إليه حسن كالصحيح.»
الفقيه 4/327: [5704/1]
منبع: