امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معمّای امتثال یک تکلیف فرضی
مولائی به عبد خود تکلیف میکند که اجازه نده دیگران در زندگی تو دخالت کنند به این معنا که رشته زندگی خود را به دست دیگران نسپار ؛ شیوه زندگی خود را خودت تعیین کن ؛ زندگی ات به میل خودت باشد نه به میل دیگران ؛
عبد ار مولی می پرسد این "دیگرانی" که نباید اجازه دخالت آنها را د رزندگی خود بدهم شامل شما هم میشود ؟ مولی پاسخ میدهد : آری !
عبد در صدد امتثال تکلیف برآمده با خود فکر میکند اگر به میل زید و عمرو و بکر و ... زندگی کنم ، این دخالت دادن آنها در زندگی من و بالتبع عصیان امر مولی است و اگر به خاطر تکلیف مولی به میل زید و عمرو و بکر و ... زندگی نکنم این دخالت دادن مولی در زندگی من است ( چون این میل مولی بود که زندگی من بدون دخالت دیگران باشد ) پس این نیز عصیان امر مولی است !!
این عبد با این تکلیف چه باید بکند ؟!!
پاسخ
با سلام
روشن است که در این نوع معماها مساله طوری طرح می شود که گویا این عبد از سوی خود هیچ گونه میلی ندارد؛ در حالی که او نیز مانند دیگران دارای میلی مستقل است؛ بنابراین منافاتی ندارد که این عبد به میل خود عمل نموده ولکن در نهایت با یکی از امیال مولی و یا دیگران نیز مطابق درآید؛ مهم این است که به میل خود عمل نموده است.
پاسخ