امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نکته علمی ###تطابق تئوری نصب ولی فقیه با انتخاب مردم ####
#1
تطابق تئوری نصب ولی فقیه با انتخاب مردم ا
طبق نظریه نصب فقیه از سوی خداوند و معصوم (علیه السلام)به ذهن میرسد که جایی برای گزینش و انتخاب از سوی مردم باقی نمی ماند.زیرا این منصب از سوی خداوند به فقیه جامع اعطا شده و نظر مردم در این منصب هیچ دخالتی ندارد لذا باید گفت جنبه جمهوریت صرف لفظ است.
در جواب گفته می شود:استقرار ولایت فقیه به 2 امر بستگی دارد،1ثبوتا به نص و نصب عام 2.اثباتا به پذیرش مردم. به عبارت دیگر ادله مثبت ولایت فقیه ،فقیه واجد شرایط را ثبوتا از سوی خدا منصوب می دارد اما در مرحله اثبات و ظهور خارجی منوط به پذیرش و مقبولیت مردم است.
در نظر قائلین به مبنای نصب گرچه فقیهان به گونه ای عام به ولایت نصب شده اند و حاکمیت آنان مشروع است اما تا مقبولیت عمومی نباشد این ولایت نمی تواند حکومت را در پی داشته باشد.در حکومت امیرالمونین (علیه الصلاة و السلام)نیز هنگامی که حضرت جنبه اثباتی قضیه و به قول ایشان «حضور الحاضر»1 را مشاهده کرد امر حکومت را پذیرفت.
البته باید گفت مساله گزینش مردم دخالتی در تفویض این منصب به فقیه ندارد.بلکه مردم فقط اعلام حمایت و پشتیبانی از فقیه جامع مینمایند ولی هرگز مشروعیت ولایت منوط به مقبولیت نیست و مقبولیت فقط حکومت دینی را محقق می سازد.

1: أَمَا وَ الَّذِي فَلَقَ الْحَبَّةَ وَ بَرَأَ النَّسَمَةَ لَوْ لَا حُضُورُ الْحَاضِرِ وَ قِيَامُ الْحُجَّةِ بِوُجُودِ النَّاصِرِ وَ مَا أَخَذَ اللَّهُ عَلَى الْعُلَمَاءِ أن لا يُقَارُّوا عَلَى كِظَّةِ ظَالِمٍ وَ لَا سَغَبِ مَظْلُومٍ لَأَلْقَيْتُ حَبْلَهَا عَلَى غَارِبِهَا وَ لَسَقَيْتُ آخِرَهَا بِكَأْسِ أَوَّلِهَا وَ لَأَلْفَيْتُمْ دُنْيَاكُمْ هَذِهِ أَزْهَدَ عِنْدِي مِنْ عَفْطَةِ عَنْز
پاسخ
 سپاس شده توسط مبین
#2
با سلام
می توان جواب اشکال شما را اینگونه داد که در نظام جمهوری اسلامی مردم هیچ نقشی در انتخاب و گزینش ولی فقیه ندارند و ولی فقیه قبلا به نصب عام الهی انتخاب و گزینش و نصب شده است؛ مردم تنها به خبرگان رای می دهند تا آنها ولی فقیه را کشف نمایند و به مردم معرفی نمایند؛ خبرگانی که قدرت کشف اعلم الموجودین از بین شرائط مورد نیاز را به خاطر خبرویتشان دارند. پس مشخص می شود که مردم ولی فقیه را گزینش و انتخاب نمی کنند و این خبرگان هستند که ولی فقیهی را که ثبوتا از ناحیه خداوند نصب شده و مشخص است را می یابند و به مردم معرفی می نمایند و مردم پس از کشف مصداق ولی فقیه اگر تبعیتشان را اعلام و ابراز کردند، زمینه حکومت ولی فقیه مهیا می شود و الا ولی فقیه دیگر وظیفه ای ندارد. پس نقش مردم تنها در ظهور و بروز خارجی ولایت ولی فقیه است نه انتخاب و گزینش ولی فقیه. و کلام حضرت امیر هم در همین راستا توجیه میگردد که اگر مردم زمینه سازی نمی کردند من حکومت را رها می کردم و نسبت به آن وظیفه ای نداشتم. و جمهوریت هم به همین معنا است که زمینه سازی بر عهده مردم است.
پاسخ
#3
کلام شما بازگشتی جز به جواب مذکور ندارد.
پاسخ
#4
بله درست است که روحا به پاسخ قبل رجوع می نماید ولی اینطور نیست که جز به آن رجوع ننماید زیرا با آن مقداری تفاوت دارد و در مورد ماهیت گزینش و انتخاب مردم توضیح بیشتری می دهد. به تعبیری دیگر تکیه اشکال روی این مطلب است که با توجه به انتصابی بودن ولایت فقیه پس گزینش و انتخاب مردم جایگاهی ندارد و این انتخاب و گزینشی که در نظام وجود دارد مشروعیت ندارد که این پاسخ به تبیین جایگاه انتخاب و گزینش مردم به گونه ای می پردازد که با نظریه انتصابی بودن ولایت فقیه تعارضی نداشته باشد و شبهه مستشکل به صورت کامل پاسخ داده شود.
پاسخ
#5
البته ظاهرا مبانی ولایت فقیه در این مساله موثرند. طبق برخی مبانی مثل مبنای آیت الله منتظری نظر و انتخاب مردم دخیل در ولایت فقیه است.
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مرگ بر ضد ولایت فقیه(سوال فقط علمی فقهی است و مطلقا نگاه به مسائل سیاسی ندارد) عالم 11 11,540 22-فروردين-1398, 14:57
آخرین ارسال: Ali_Imran
  ولایت مطلقه فقیه، نقضی بر اصل امامت سید محمد صادق رضوی 5 506 18-فروردين-1398, 13:13
آخرین ارسال: مسعود عطار منش
Lightbulb مساله جدید ولایت فقیه، مسئولیت یا تسلط؟ سید محمد صادق رضوی 3 405 19-اسفند-1397, 02:48
آخرین ارسال: سید محمد صادق رضوی
  بررسی دلیل استحاله جعل ولایت فقیه به صورت عام محمد 68 2 1,675 11-مهر-1397, 18:10
آخرین ارسال: رضا
Information واکنش آیة الله العظمی بروجردی به ولایت فقیه در نماز جمعه سید محمد صادق رضوی 7 2,316 7-ارديبهشت-1397, 23:28
آخرین ارسال: میرزا رضا نائینی
  فقیه مبسوط الید کسیت؟(سوال صرفا علمی است و با مباحث سیاسی خلط نشود) عالم 3 6,570 12-دي-1394, 19:46
آخرین ارسال: dinparast
  فقیهان امامی و عرصه های ولایت فقیه مهدی قنبریان 0 2,337 29-فروردين-1394, 23:18
آخرین ارسال: مهدی قنبریان
Video آیا حکومت وظیفه دارد مردم را به بهشت ببرد ؟ م. مظفری 0 2,123 16-تير-1393, 12:42
آخرین ارسال: م. مظفری

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان