امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مرگ بر ضد ولایت فقیه(سوال فقط علمی فقهی است و مطلقا نگاه به مسائل سیاسی ندارد)
#1
مبانی فقهی شعار «مرگ بر ضد ولایت فقیه» چه می تواند باشد؟ و منظور از گروه لعن شده در این شعار چه گروهی می تواند باشد؟
پاسخ
 سپاس شده توسط سید محمد صادق رضوی
#2
با سلام
اتفاقا این مساله برای خودم هم سوال شده بود و در هنگام شعار دادن،به خاطر این که زوایای این بحث برام روشن نبود و از طرفی ادله ای که لعن غیر مستحق را جایز نمی داند در ذهنم وجود داشت، سعی می کردم در هنگام گفتن شعار اراده معنای برائت و بیزاری کنم.
جدای از این که ولایت فقیه در اطلاق و ضیقش بین خود علما اختلاف نظر وجود دارد، و اگر کسی ولایت فقیه در این شعار را ولایت مطلقه فقیه بداند لازمه اش جسارت به علما نیز خواهد بود.
پاسخ
#3
این که پیش فرض کلامتان از این شعار «لعن» است به چه دلیل؟
به نظر شعار مرگ با نفرین سازگاری دارد تا لعن.
پاسخ
#4
با سلام.
شاید بتوان جواب شما را اینگونه داد که منظور از ولایت فقیه در این شعار ولایت خارجی فقیه است نه مفهوم ولایت فقیه و منظور از ضد کسی است که با ولایت فقیه در خارج ضدیت دارد و نمی تواند با آن جمع شود و آن را بر نمی تابد و بر علیه آن فعالیت می نماید و سعی می کند آن را از بین ببرد (زیرا همانگونه که گفته شده ضدان امران وجودیان لا یجتمعان) بنابر این این شعار شامل مباحث نظری ولایت فقیه نمی شود و تنها شامل کسانی می شود که بر علیه ولایت فقیه فعالیت می نمایند و سعی در بر اندازی آن دارند.
ضمنا همانگونه که تذکر داده شده است، نفرین به مرگ با لعن خیلی تفاوت دارد و نباید مباحث مربوط به یکی را با دیگری خلط نمود.
پاسخ
 سپاس شده توسط مهدی قنبریان
#5
با تشکر از مهاجر
بله تذکر داده شده که معنای دقیق لعن و نفرین مورد نظر نبوده است ولی در هر صورت منظور از مرگ در این شعار را نفرین بحساب می آوریم.
بنا بر گفته شما اگر یک فقیهی با شخص فقیه دیگر خارجا جمع نشوند و با هم تضاد داشته باشند مورد نفرین قرار می گیرند، کدام فقیه مورد نفرین قرار می گیرد. ولایت فقیه خارجاً یعنی چه؟ منظور شما شخص ولی فقیه است؟ کدام ولی فقیه؟ ولی فقیه مبسوط الید؟ و سوالات دیگری که هنوز باید پاسخ آن روشن شود.
باز هم تأکید می شود این موضوعی است کاملاً علمی که البته اگر ادله ی آن به درستی مطرح و تنقیح شود در عمل نیز راسخیّت بیشتری در انجام این شعار یا ترک این شعار خواهیم داشت.
پاسخ
#6
توضیح بیشتر
اگر در برهه ای از زمان ولایت یکی از فقهاء به هر دلیلی مثل اعلمیت به فعلیت رسید داب سائر فقهاء این است که در مسائل اجتماعی از او تبعیت می نمایند گر چه در مساله ولایت فقیه از حیث نظری با او اختلاف داشته باشند و کسی آنها را متهم به ضد ولایت فقیه بودن نمی کند. ضد ولایت فقیه کسی است که بر علیه ولی فقیه بالفعل فعالیت خارجی انجام دهد و سعی در تضعیف او نماید. و این به معنای ضدیت با ولایت فقیه خارجی است یعنی در عمل با ولی فقیه بالفعل و ولایت فعلیت یافته او مخالفت داشته باشد و بر ضد آن توطئه نماید و سعی در تضعیف آن داشته باشد.
پاسخ
 سپاس شده توسط مهدی قنبریان ، sj.jamali
#7
در تایید فرمایشات جناب مهاجر برداشت بنده نیز همین است. یعنی این شعار ناظر به مقابله خارجی است. یعنی کسی با نظام و حکومت اسلامی مقابله می کند و درصدد از بین بردن آن است و منظور کسانی نیست که در مقام بحث علمی منکر ولایت مطلق فقیه باشند. علاوه که همه علماء ولایت فقیه در امور حسبه را قبول دارند.
اما اینکه چرا این شعار به این شکل مطرح شد به نظرم برگشت به فضای ابتدای انقلاب دارد چرا که گروه هایی که به مقابله با حکومت و جمهوری اسلامی پرداختند گروه هایی بودند که منکر ولایت فقیه بودند و در مقام عمل به مقابله با نظام و حکومت پرداختند و در حقیقت در آن برهه منظور از مرگ بر ضد ولایت فقیه، نفرین کسانی بود که بالفعل جنگ و آشوب در کشور به راه انداخته بودند و در مقابل حکومت قیام مسلحانه کردند.
همان طور که منظور نیز الان همین است و مطمئنا صرف مخالفت علمی با ولایت فقیه منظور نیست.
پاسخ
 سپاس شده توسط sj.jamali
#8
بله به نظر می رسد نظرات دوستان فی الجمله درست باشد و در ذهن می آید که منشأ این شعار از زمان تدوین قانون اساسی باشد که عده ای با ولایت فقیه در قانون مخالفت می کردند.
به هر حال باز هم جای بحث دارد که دوستان در تبیین جایگاه این شعار از لحاظ فقهی و اعتقادی مطالب مورد نظر را بیان نمایند
پاسخ
#9
این برادر عزیزمان میگوید «ضد ولایت فقیه» را معرفی کنید. خوب، «ضد» معلوم است معنایش چیست؛ ضدیت، یعنی پنجه در افکندن، دشمنی کردن؛ نه معتقد نبودن. اگر بنده به شما معتقد نباشم، ضد شما نیستم؛ ممکن است کسی معتقد به کسی نیست. البته این ضد ولایت فقیه که در کلمات هست، آیه‌ی مُنزل از آسمان نیست که بگوئیم باید حدود این کلمه را درست معین کرد؛ به هر حال یک عرفی است. اعتراض به سیاستهای اصل ۴۴، ضدیت با ولایت فقیه نیست؛ اعتراض به نظرات خاص رهبری، ضدیت با رهبری نیست. دشمنی، نباید کرد. دو نفر طلبه کنار همدیگر مینشینند؛ خیلی هم با هم رفیقند، خیلی هم با هم باصفایند، همدرس هستند، مباحثه میکنند، حرف همدیگر را رد میکنند؛ این حرف او را رد میکند، آن حرف این را رد میکند. ردکردن حرف، به معنای مخالفت کردن، به معنای ضدیت کردن نیست؛ این مفاهیم را باید از هم جدا کرد. بنده از دولتها حمایت کرده‌ام، از این دولت هم حمایت میکنم؛ این به معنای این نیست که همه‌ی جزئیات کارهائی که انجام میگیرد، مورد تأیید من است، یا حتّی من از همه‌اش اطلاع دارم؛ نه، لازم نیست. اطلاع رهبری از آن مجموعه‌ی حوادث و رویدادهائی لازم است که به تصمیم‌گیری های او، به جهتگیری های او و به انجام تکالیف و وظائف او ارتباط پیدا میکند، نه اینکه حالا از همه‌ی چیزهائی که در محیط دولت و محیط کار وزارتخانه‌ها اتفاق میافتد، باید حتماً رهبری مطلع باشد؛ نه، نه لازم است، نه ممکن است؛ موافقت با آنها هم لازم نیست. بعضی از اشخاص و بعضی از کارها ممکن است در مجموعه‌ی دولتی وجود داشته باشد که صددرصد مورد اعتماد و مورد تأیید ماست، اما آن کار را ما تأیید نکنیم؛ چون دلیل ندارد که رهبری وارد محیط اجرائی شود؛ به دلیل اینکه مسئولیتها مشخص است و باید مسئول، وزیر، رئیس فلان مرکز یا بنگاه فرهنگی یا اقتصادی، وظائف خودش را انجام بدهد. بنابراین ما به هیچ وجه انتقاد کردن را مخالفت و ضدیت نمیدانیم. بعضی تصور میکنند که ما چون از مسئولان کشور، از دولت محترم - که واقعاً دولت خدمتگزار و باارزشی است؛ حقاً و انصافاً. کارهائی هم که دارد انجام میگیرد، میبینید؛ کارها جلو چشم است. باید انسان بی انصاف باشد که اهمیت این کارها را انکار کند - حمایت میکنیم، این حمایت و این طرفداری، به معنای این است که انتقاد نباید کرد، یا من خودم انتقاد نداشته باشم؛ ممکن است مواردی هم انتقاد داشته باشم.

دیدار با دانشجویان 17 مهر 86

http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=3404
پاسخ
 سپاس شده توسط sj.jamali
#10
با تشکر از کاربر گرامی جناب قنبریان
حال به فرض که ضدیت در شعار مرگ بر ضد ولایت فقیه همان معنای مذکور یعنی« پنجه در افکندن باشد» آیا منظور از ولایت فقیه چه چیزی می تواند باشد مثلا اگر کسی در کارهای مجتهدی در محله ای به دلیلی سنگ اندازی می کند آیا منظور این است.؟؟؟؟
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ولایت مطلقه فقیه، نقضی بر اصل امامت سید محمد صادق رضوی 5 506 18-فروردين-1398, 13:13
آخرین ارسال: مسعود عطار منش
Lightbulb مساله جدید ولایت فقیه، مسئولیت یا تسلط؟ سید محمد صادق رضوی 3 405 19-اسفند-1397, 02:48
آخرین ارسال: سید محمد صادق رضوی
  بررسی دلیل استحاله جعل ولایت فقیه به صورت عام محمد 68 2 1,675 11-مهر-1397, 18:10
آخرین ارسال: رضا
Information واکنش آیة الله العظمی بروجردی به ولایت فقیه در نماز جمعه سید محمد صادق رضوی 7 2,316 7-ارديبهشت-1397, 23:28
آخرین ارسال: میرزا رضا نائینی
  حکم فقهی ریش پروفسوری سید حسین منافی 0 1,471 2-آذر-1395, 18:41
آخرین ارسال: سید حسین منافی
  حکم فقهی ریش پروفسوری سید حسین منافی 0 1,283 2-آذر-1395, 18:40
آخرین ارسال: سید حسین منافی
  فقیه مبسوط الید کسیت؟(سوال صرفا علمی است و با مباحث سیاسی خلط نشود) عالم 3 6,569 12-دي-1394, 19:46
آخرین ارسال: dinparast
  نکته علمی  ###تطابق تئوری نصب ولی فقیه با انتخاب مردم #### محیا 4 5,466 13-ارديبهشت-1394, 17:40
آخرین ارسال: rayhan
  مسائل علی بن جعفر rayhan 0 2,480 7-ارديبهشت-1394, 17:59
آخرین ارسال: rayhan
  فقیهان امامی و عرصه های ولایت فقیه مهدی قنبریان 0 2,337 29-فروردين-1394, 23:18
آخرین ارسال: مهدی قنبریان

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان