امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اشکال: حجیت قول رجالی
(2-آبان-1395, 18:33)aad1416 نوشته: کلام اقای سبحانی نادرست است مثل کلام اکثر علمای این شان درباره ی رجال و اجتهاد در ان. من نمی دانم ایشان و دیگران چرا این چنین حرفی می زنند و دلیلشان چیست. به هر حال بنده این نظرات را قبلا خوانده بودم ولی به نظر حقیر سخنانشان غیر قابل تصدیق است. شکی در این نمی توان کرد که احوال روات به وسیله ی متن شناسی به دست می اید و ما قبلا به تفضیل در این رابطه شواهد خود را اورده ایم.به نظر ما اینها چیز های تقلیدی نیست بلکه باید مداقه بیشتری به خرج داد.
درباره ی حدیث رجال کشی هم نفهمیدم منظورتان را.

بابت تأخیر در جواب بنده را ببخشید، متوجه جواب شما نشده بودم.

برادر، همان طور که شما می فرمایید اکثر علمای این فن همین نظر را دارند و تا جایی هم که بنده اطلاع دارم از روی اخبار رجالیون تصمیم بر ردّ و قبول روایات می گیرند.

منظورم از آن قسمت رجال کشی هم این بود که بگویم این کتاب رجال هم همین کار را کرده است و شاهدی از یک کار رجالی آوردم که ببینید خبر از حالات شخص داده است و این طور نیست که مرویّاتش را بررسی کرده باشد.

این ها همه مربوط به مبانی علم رجال است که متأسانه این کار مقدمی را هیچ کسی تدوین نکرده است.
samimi.blog.ir
پاسخ
اتفاقا به نکته ای خوبی اشاره نمودید درباره ی کشی و رجالش
اولا ما حدودا نمی دانیم کشی چه کار کرده. یعنی نمی دانیم البته حدودا که رجال کشی چه چیز هایی داشته و چه مطالبی داشته. خلاصه الان در دست ما اختیار طوسی است
ثانیا شما می فرمایید از مرویات شخص بهره نمی برده به حالاتش می نگریستند. پس چرا مثلا معلی بن خنیس را تضعیف نموده اند با آن همه روایات مادحه یا کسان دیگر را. روایات ذامه ی ثقات و مادحه ی ضعفا فروان است. این علم در نزد بسیاری از اعظم علوم دینیه است چرا که با تضعیف یکی مرویاتش هم مخدوش می شود با بررسی حالات نتایج اطمینان بخشی به ما داده نمی شود. اگر کسی آدم خوبی باشد و مثلا بد حافظه باشد( چیزی که عامه به سوء الحفظ تعبیر نموده اند و در کتبشان بسیار است) روایات این آدم را نباید قبول کرد ولی با استفاده از حالات این آدم توثیق می شود و با استفاده از متن شناسی تضعیف. فلذا اساسا این دو روش با یکدیگر قابل مقایسه هم نیست چه برسد ارجحیت حالات بر متن.
و الله اعلم بالصواب
پاسخ
بنده با این حرفی که شما می فرمایید کاملاً موافقم. یعنی من نمی خواهم بگویم که خود بزرگوارانی همچون کشی و نجاشی و دیگر کسانی که در قدیم رجال می نوشتند با همین مدح و ذم شخص، روایات را ردّ و قبول می کردند؛ بلکه ایشان همین روشی را که شما می فرمایید داشتند و البته نکاتی دیگر و قرائنی که از دست ما رفته است و بر ما پوشیده است.
اما حرف بنده این است که الآن و در زمان حاضر می بینیم (البته بعد از علامه حلی این روش به وجود آمد) که بی مهابا بدون توجه به همین نکته که در این موضوع نگاشته شد و بدون در نظر داشتن دیگر مبانی علم رجال، صرفاً به این دلیل که فلانی در فلان کتاب مجهول است و یا فاسد المذهب است، دست به رد حدیث می زنند و دست شیعه را از بسیاری از منابع حدیثی کوتاه می کنند.
samimi.blog.ir
پاسخ
فكر می کنم این کار قبل از علامه هم بوده. مثل محقق و ابن ادریس. لکن این کاری که بر اساس رجال، حدیث را رد یا قبول نمایند کار بی نهایت غلطی است. بی نهایت. دلایل متقنی دارم برایش. لکن به صورت عمومی گفتنش را صلاح نمی دانم. شاید به خاطر وهن مذهب. اگر خواستید به صورت خصوصی تر.
پاسخ
تقریباً بعد از علامه بود که اصطلاح ضعیف شکل گرفت و این اصطلاح با آن ضعیفی که قبل ایشان گفته می شد فرق داشت. بنده این مطلب را در مو ضوع:  آیا کسی تا به حال بحث یا تدوینی در «مبانی» علم رجال داشته است؟ نیز توضیح داده ام. در آن جا بنده نیز سر بسته گفته ام که این کار اشتباه بزرگی است. البته خود علمای ما نیز تقریباً در عمل به آن ملتزم نیستند.

البته کلام شما را قبول ندارم که اشکال به اشتباه بزرگان باعث وهن می شود. چرا که این بهانه موجب سدّی بزرگ برای رشد علم می شود. اگر این بهانه حجت بود که شیخ انصاری هیچ گاه اصولی جدید برای شیعه نمی نوشت و می گفت که باعث وهن بر شیخ طوسی می شود و یا علامه وحید بهبهانی هیچ وقت نقدی بر نظریات شیخ نمی نوشت.
samimi.blog.ir
پاسخ
علامه فقط روایات را به چهار دسته تقسیم کرد. رد روایات بر اساس رجال سند قبل از علامه هم فراوان بوده است. اینکه ضعیف علامه با قبل آن متفاوت است از آن دست غلط های مصطلح است مثل اختلاف اعتقادات اساسی قدما با متاخرین. حتی قبل از طوسی نیز این چنین گفتارهایی یعنی رد روایت به خاطر ضعف رجال فراوان است لکن در نبود قراین خارجی دیگر.
از طرفی گویا شما متوجه منظور ما نشدید. به هر حال این بحث قیل و قال فراوانی دارد و اهمیت در آن نیست بلکه در حصول صواب است.
و الله اعلم بالصواب
پاسخ
شما می فرمایید ردّ روایت قبل از شیخ طوسی هم به خاطر رجال فراوان است اما در نبود قرائن خارجی دیگر؛ به نظرم باید کمی به تاریخ رجوع شود، چرا که آن زمان به این اندازه فوت قرائن نبوده است تا دست به دامن چنین راه بس ناقص و غلط اندازی بروند. انگیزه ی خود رجالیون نیز این نبوده که این علم را ترازی برای رد یا قبول احادیث قرار دهند، بلکه خودشان گفته اند در مقابله با این که عامه می گفتند این ها رجال حدیث ندارند این کار را کرده اند. قبل تر که تحقیق کرده بودم در خاطرم هست که خود ایشان حتی کسانی را که در رجالشان ذم کرده بودند از آن ها حدیث نقل می کردند.
در ضمن فکر نمی کنم صرف ادعا شیوه ی صوابی برای بحث باشد، هم در مورد اصل بحث و هم در مورد این که می فرمایید بنده متوجه منظور شما نیستم. به هر حال اگر مایل به ادامه ی بحث نیستید من اصراری بر این کار ندارم.
samimi.blog.ir
پاسخ
تمام مباحث شما در حجیت یا عدم حجیت قول ائمه رجال در توثیق و تضعیف راوی و هم چنین بحث شما در این باب که اگر راوی توثیق نشده بود، باید روایت کنار گذاشته شود، مبتنی بر مبنای فقیه در حجیت خبر واحد است. اگر فقیهی خبر واحد موثوق الصدور را حجت بداند باید این گونه بحث کند که آیا به صدور فلان روایت وثوق و اطمینان وجود دارد یا نه؟ و آیا خبر موثوق الصدور به اندازه معظم فقه وجود دارد یا نه؟
اما اگر در حجیت خبر واحد قائل به حجیت خبر ثقه یا عادل شویم، هیچ چاره ای جز رجوع به کتب رجال و کلام ائمه رجال و برخی از قرائن عامه بر وثاقتن نداریم و نمی توان به صرف این که لازمه این قول کنار ماندن حجم عظیمی از روایات می شود، بگوییم کنار گذاشتن روایات کار بی نهایت غلطی است.
به نظر می رسد در نقد دیگران به خصوص فقهای عظام مقداری سنجیده تر و با تعابیری زیبنده آنان باید رفتار کرد.
پاسخ
در هر دو صورتی که می فرمایید ( برای حصول اطمینان به صدور روایت یا علم به ثقه یا عادل بودن مخبر) از این راه (اخبار رجالیون) استفاده می شود، و در هر کدام شخص آن را راهی برای رسیدن به مقصودش می بیند و این استفاده ی از رجال مختص یکی از مبنا ها نیست.

اشکال بنده را به نظرم متوجه نشدید؛ بنده گفتم چطور مرسلات را کنار می گذاریم در حالی که بسیاری از اخبار رجالیون از اشخاص، خود مرسلند؟

ضمناً بحث علمی جای دخالت احساسات و این که اگر من فلان حرف را بزنم به فلام بزرگ بر می خورد نیست؟ اگر شما جایی از عبارات بنده را می بینید که توهینی به بزرگی کرده ام شاهد بیاورید؟
اگر به نظر شما بنده طلبه ای بی سواد به نظر می آیم می توانید وجه آن را بفرمایید نه این که برخورد احساسی بکنید.
samimi.blog.ir
پاسخ
(23-آبان-1395, 18:14)امین 69 نوشته: در هر دو صورتی که می فرمایید ( برای حصول اطمینان به صدور روایت یا علم به ثقه یا عادل بودن مخبر) از این راه (اخبار رجالیون) استفاده می شود، و در هر کدام شخص آن را راهی برای رسیدن به مقصودش می بیند و این استفاده ی از رجال مختص یکی از مبنا ها نیست.

اشکال بنده را به نظرم متوجه نشدید؛ بنده گفتم چطور مرسلات را کنار می گذاریم در حالی که بسیاری از اخبار رجالیون از اشخاص، خود مرسلند؟

ضمناً بحث علمی جای دخالت احساسات و این که اگر من فلان حرف را بزنم به فلام بزرگ بر می خورد نیست؟ اگر شما جایی از عبارات بنده را می بینید که توهینی به بزرگی کرده ام شاهد بیاورید؟
اگر به نظر شما بنده طلبه ای بی سواد به نظر می آیم می توانید وجه آن را بفرمایید نه این که برخورد احساسی بکنید.

با سلام خدمت برادر بزرگوار
بنده هیچ گاه جسارتی به شما نکرده و قصد آن را نیز نداشته ام.
بحث علمی جایگاه ابداع و نوآوری است و باید در مسیر تکامل علم هر آنچه به نظر انسان صحیح است بیان گردد.
سخنان بزرگان و عالمان متقدم در جایگاه خویش محترم، اما به عنوان یک گزاره انسانی قابل خطا و قابل نقد است و آنچه شما مرقوم داشتید که نقد گذشتگان موجب وهن نیست، سخنی منطقی و مستدل است.
سخن بنده در این باب بود که تعبیر بی نهایت غلط آن هم با تکرار زیبنده علمای اعلام نیست.
می توان رفتار علمی فقیهان را نقد کرد اما لازم نیست به این نحو سخن آن را تخریب نمود.
آنچه مسلم است همانگونه که کلام فقیهان گذشته کلامی انسانی و قابل خطاست، کلام ما نیز مبرای از خطا نخواهد بود. پس نمی توان به این آسانی رفتاری به خصوص از فقیهان اعلام را به صفت بی نهایت غلط خطاب نمود.

در پاسخ به اشکال شما نیز در مطلب گذشته بیان کردم، اگر عالمی از نظر استدلالی قائل به حجیت خبر واحد عادل شد و ادله این قول را در مبحث حجیت خبر واحد را پذیرفت، تنها خبری که عادل عن عادل برای او نقل کرده اند حجت است و اگر حجیت اطمینان را نیز بپذیرد - مرحوم شیخ حجیت اطمینان را تنها در فرض انسداد پذیرفته است - اخباری که اطمینان به صدور آنها دارد و لو مرسل باشند برای او حجت خواهد بود. حال برای تشخیص خبر عادل عن عادل که حجت است هر چند موجب اطمینان نگردد
یا از قول رجالی به توثیق راوی اطمینان حاصل می کند که وظیفه او روشن است
یا از قول رجالی به توثیق راوی برای او ظن حاصل است و مبنای انسداد را و لو در رجال پذیرفته است که بازهم قول رجالی  مبنای عمل اوست.
یا مبنای انسداد را نپذیرفته و از قول رجالی نیز اطمینان حاصل نکرده است، در این فرض دو احتمال می دهد یا رجالی مرسلا توثیق راوی کرده است یا کابر عن کابر از ثقات، به توثیق راوی رسیده باشد، چون اطمینان به هیچ طرف وجود ندارد و هر دو محتمل است و هیچ قرینه قطعی وجود ندارد که مرسلا توثیق می کند، امر دائر بین حس و حدس است و شهادت عالم رجالی به توثیق راوی حمل بر حس می شود و حجت خواهد بود.
این نوع بحث به هیچ وجه در روایات مرسل جاری نیست زیرا روایت به صورت مرسل به ما رسیده است و شکی در ارسال آن نداریم تا اصاله الحس را جاری کنیم.
پس این دو مبحث کاملا مجزا هستند و نمی توانند به هیچ وجه به هم نتظیر شوند.
بله اشکال دیگری به حجیت قول رجالی وجود دارد که با این اشکال متفاوت است و در مطلب گذشته آن را بیان کرده ام که اگر لازم شد باز تکرار خواهم کرد.
موفق، موید و پیروز باشید.
پاسخ