امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حکم فقهی استفاده صحیح از شبکه های مجازی
#1
سوال:
با فرض اینکه استفاده از شبکه های مجازی مثل تلگرام کاملا صحیح و اخلاقی باشد (پیام رسانی صحیح کتبی، صوتی یا تصویری در راستای اهداف صحیح و عقلائی روز مره و یا حتی تبلیغ دین) حکم فقهی استفاده از آن چیست؟
به نظر بنده چند عنوان در اینجا وجود دارد که باعث مرجوحیت استفاده صحیح می شود:
1. تقویت کفار: با توجه به اینکه مالک این شبکه ها معمولا دشمنان ما و از کفار هستند و سود استفاده از آنها به جیب آنها می رود، استفاده از این شبکه ها باعث تقویت آنها می شود و تقویت کفار هم مرجوح است.
2. جاسوسی کفار: با توجه به اینکه استفاده از این شبکه امکان هر گونه جاسوسی و دسترسی صاحبان آنها به اطلاعات کاربران را به آنها می دهد، لذا از این حیث نیز استفاده از شبکه  های مجازی مرجوح می باشد.
3. اعتیاد به این شبکه ها به خاطر جذابیت محیط آنها: محیط این شبکه بسیار جذاب طراحی شده است و کار با آنها هم بسیار ساده است و لذا این محیط جذاب باعث جذب انسانها و اتلاف وقت زیاد و بعضا اعتیاد به آنها می شود. اعتیاد به این شبکه ها و اتلاف وقت باعث این می شود که افراد از کارهای واجب تر خود باز بمانند بنابر این ممکن است گفته شود استفاده از شبکه های مجازی از این حیث هم مرجوح می باشد.
4. مدیریت فکر کاربران در راستای اهداف دشمنان: برخی از این شبکه ها به گونه ای طراحی شده که در حین جستجو فکر کاربران را در راستای اهداف پلید دشمنان اسلام مدیریت می نمایند و استفاده از آنها از این حیث نیز مرجوح می باشد.
نکته 1: فرض بحث جایی است که  استفاده از این شبکه ها کاملا صحیح و اخلاقی باشد.
نکته 2: مباحث مربوط به تزاحم هم دراینجا قابل طرح است و ممکن است گفته شود که مصالح استفاده از این شبکه بیش از مفاسد آن است و لذا استفاده از آنها از نظر شرعی مرجوح نمی باشد.
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مساله جدید سوال فقهی ostad313 1 965 22-دي-1395, 12:51
آخرین ارسال: rayhan
  سوال  خرید و استفاده از سیم کارت مهدی منصوری 2 2,227 22-ارديبهشت-1395, 15:38
آخرین ارسال: rayhan

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان