امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نقدی بر دروس خارج
بسم الله الرحمن الرحیم 
عنوان : نقدی بر دروس خارج اصول و فقه حوزه علمیه قم 
این حقیر در شهرستان مشغول تدریس هستم و چهار دوره کفایه را تدریس کرده ام و وقتی در حوزه قم بودم از استادیدی چون حضرت ایت الله وحید ، مکارم ، سبحانی ......... استفاده کرده ام 
و هم اکنون دروس اساتید قم را در فضای مجازی دنبال می کنم 
با توجه به اینکه چیزی به شروع سال تحصیلی نمانده است نکته ای که در دروس خارج اساتید حوزه قم مشهود می باشد ( شکی نیست حوزه قم بالاترین سطح علمی را در حوزه دارد ) این است که در دروس خارج متاسفانه بسیاری از ( شرمنده اگر عبارتم جالب نیست )  اساتید مشاهده می شود نقد کلام حضرت آیت الله العظمی خویی است بدون اینکه استاد کلام آقا خوب تقریر کند و بدون اینکه کلام ایشان مورد تفهیم قرار بگیرد 
به نظر می رسد این روش سبکی برای بیان فضل استاد می باشد و وقتی یک سال درسی بعضی از همین اساتید دیده می شود چیزی نیست جزء ردّ سخنان آیت الله خویی
در بسیاری از مواقع استاد به تقریرات مختلف ایشان توجه نمی کند 
و ار آن بدتر کلامی که قابل پذیرش می باشد یا حداقل قابل توجیه است رد می شود 
در حالی که بزرگانی مثل شیخ اعظم در رسائل و مکاسب ........ بسیاری از علماء را در تحقیقات خود و ثمرات علمی خود شریک می کند که به وضوح این مطلب در این دو کتاب آشکار است
پاسخ