امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نکته علمی حل اشکال عدم انطباق اصاله الحل با مثالهای مذکور در روایت
#1
در ذیل روایت « کل شیء لک حلال حتی تعلم (یا تعرف) انه حرام بعینه »میفرماید : «ذلک مثل ...» و مثالهایی را بیان می کند که در برخی از آنها اصاله الحل جاری نمی شود بلکه مثلا قاعده ید جاری می شود مثل لباسی که شخص خریداری کرده است و نمی داند فروشنده آن را دزدیده بوده یا نه . در پاسخ به این ابهام استاد فرمودند تعبیر «مثل» اعم از تنظیر و تطبیق است و به عبارتی اگر چه مثال مذکور بر قاعده حل تطبیق نمی شود ولی می توان قاعده حل در مورد پنیر ( که مورد روایت است) را به این مورد تنظیر کرد به این معنا که همانطور که شما در امثال لباسی که می خرید یا عبدی که می خرید یا ... احتمال خلاف واقع می دهید ولی اصول ترخیصی را جاری می کند در مورد پنیر هم احتمالی از سنخ همان احتمالات عام است و مانع جریان اصاله الحل نمی شود همانطور که این سنخ احتمال مانع اجرای قاعده ید یا .. نمی شود .
پاسخ
 سپاس شده توسط حسین بن علی
#2
در ذیل روایت مذکور وارد شده:وَ الْأَشْيَاءُ كُلُّهَا عَلَى هَذَا حَتَّى يَسْتَبِينَ لَكَ غَيْرُ ذَلِكَ أَوْ تَقُومَ بِهِ الْبَيِّنَة که ظهور در این دارد که تمام مثال ها از یک سنخ هستند
پاسخ
#3
توجه داشته باشید بنابر معنایی که ذکر شد روایت در مقام حل دغدغه ای عام مربوط به تمام اصول ترخیصیه است که آن دغدغه احتمال خلاف واقع است و این احتمال خلاف واقع در الاشیاء کلها وجود دارد یعنی در تمامی مورادی که اصول ترخیصیه جاری می شود احتمال خلاف واقع وجود دارد حال اگر در این فضا روایت را معنا کنیم می بینیم الاسیاء کلها علی هذا یعنی در تمام اشیاء در مقام جریان اصول ترخیصیه من جمله اصاله الحل به این احتمالات توجه نمی شود .
خلاصه این که حتی اگر ظهور بدوی این روایت در این باشد که تطبیق اصاله الحل است باید بخاطر عدم انطباق این قاعده با موارد ذیل روایت از این ظهور رفع ید کرد .
پاسخ
 سپاس شده توسط مومن


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نکته علمی  مفاد بعینه در روایات اصاله الحل از نگاه شیخ اعظم مسعود عطار منش 0 417 25-دي-1396, 11:42
آخرین ارسال: مسعود عطار منش
  نکته علمی  تحلیل تعبیر بعینه در روایات اصاله الحل مسعود عطار منش 2 534 25-دي-1396, 11:26
آخرین ارسال: مسعود عطار منش

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان