امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سؤال: بلوغ دختران 9سالگی است؟
در مورد اینکه آقای 89194 فرمودند قرار دادن استثنائاتی مثل عدم قدرت، و نفی عسر و حرج و ضرر میتوان حکم را پویا نمود قابل قبول نیست، زیرا جعل حکم برای افرادی که نوع آنها توان انجام آن حکم را ندارند حکیمانه نیست، البته بنده معتقد نیستم که همه تکالیف اینگونه هستند که دختران 9 ساله توان امتثال آن را ندارند اما هستند تکالیفی که از این دست میباشند مانند جواز دخول به دختر 9 ساله و وجوب تمکین او، و اینکه شما میفرمایید در این مورد حکم را منوط به جسمی میکنید چه مستندی دارد در حالی که در روایات تصریح 9 سال شده است!! در حالی که در صحیحه عبد الله بن سنان بیان شده است که ملاک بودن 9 سال به جهت وقوع حیض در این دوره بوده است، بنابراین در این زمان با توجه به تاخیر این دوره میتوان سن بلوغ را موخر دانست.
اما اینکه دوست عزیز ریحان فرمودند: یعنی روایات فقط ناظر به دختران عرب و در جزیره العرب بوده اند و از دختران خراسان که سردسیر است بی خبر بوده اند، باید عرض کنم اینکه گفته میشود بلوغ در مناطق گرمسیر زودتر از مناطق سردسیر واقع میشود تنها در مقایسه مناطق بسیار گرمسیر با مناطق بسیار سردسیر مثل اسکیموها در قطب اختلاف فاحش است و در غیر آن اختلاف فاحش نیست به عنوان مثال بر اساس یک تحقیق میانگین سن اولین قاعدگی در دختران خوزستان 13/60 سالگی است و در دختران خراسان 13/81 و در دختران آذربایجان غربی 14/50 بوده است (این تحقیق از زنان متاهل 15 تا 49 سال در سال 1369 انجام شده است).
بر فرض وجود یک تفاوت فاحش هم مانعی از این نیست که بگوییم حکم مذکور در روایات متناسب با دختران شبه جزیزه جعل شده و افراد مناطق دیگر باید برای استنباط حکم ملاحظه جهات لازمه را بکنند همچنانکه ما در حال حاضر چنین میکنیم.
در آخر باید عرض کنم من نفهمیدم این آقا یوسف برای چی مطلبشون رو در قالب دو پست قرار دادند!!!!!!!
پاسخ
 سپاس شده توسط محمدتقی ، emameasr

پیام‌های این موضوع
بلوغ دختران 9سالگی است؟ - توسط یوسف - 17-دي-1392, 20:34
RE: بلوغ دختران 9سالگی است؟ - توسط 89194 - 29-بهمن-1392, 15:22
RE: بلوغ دختران 9سالگی است؟ - توسط اعلایی - 21-آبان-1393, 11:43
RE: بلوغ دختران 9سالگی است؟ - توسط smrezard - 14-ارديبهشت-1395, 01:15

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان