مهمان عزیز، خوش‌آمدید.
شما می‌توانید از طریق فرم ثبت‌نام در انجمن عضو شوید.

نام‌کاربری
  

رمز عبور
  

جستجو در انجمن‌ها

(جستجو‌ی پیشرفته)

آمار انجمن
» کاربران: 999
» آخرین کاربر: سیدمهدی موسوی
» موضوعات انجمن: 1,021
» ارسالهای انجمن: 4,477

آمار کامل

آخرین موضوعات
آیا تظاهر به کراهت نفسانی...
انجمن: فقه استاد شب زنده دار
آخرین‌ارسال: سید محسن حائری
28-اسفند-1396, 12:09
» پاسخ‌ها: 2
» بازدید: 75
ردع از سیره بر حجیت خبر و...
انجمن: اصول استاد سید محمود مددی
آخرین‌ارسال: سید محسن حائری
28-اسفند-1396, 12:04
» پاسخ‌ها: 3
» بازدید: 76
حدسی بودن قول رجالی
انجمن: اصول استاد سید محمود مددی
آخرین‌ارسال: aad1416
26-اسفند-1396, 19:17
» پاسخ‌ها: 1
» بازدید: 70
عدم سهم ویژه سادات از خمس
انجمن: سوالات علمی (فقهی)
آخرین‌ارسال: محمود رفاهی فرد
25-اسفند-1396, 12:39
» پاسخ‌ها: 10
» بازدید: 207
آیا استصحاب لازم برای صدق...
انجمن: سوالات علمی (فقهی)
آخرین‌ارسال: محمد غنوی
24-اسفند-1396, 22:55
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 109
تعلق احکام به طبایع یا اف...
انجمن: اصول استاد قائینی
آخرین‌ارسال: مهمان
23-اسفند-1396, 21:25
» پاسخ‌ها: 5
» بازدید: 79
بحثی در آیه 231 سوره بقره
انجمن: فقه استاد سید محمد جواد شبیری زنجانی
آخرین‌ارسال: محمود رفاهی فرد
23-اسفند-1396, 20:49
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 53
حرمت نفسی تراجع بعد از طل...
انجمن: فقه استاد سید محمد جواد شبیری زنجانی
آخرین‌ارسال: محمود رفاهی فرد
23-اسفند-1396, 20:21
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 32
کانال نظریات رجالی آیة ال...
انجمن: قواعد رجال
آخرین‌ارسال: سید محمد صادق رضوی
23-اسفند-1396, 16:32
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 50
تطبیق دو اصل عقلائی بر مب...
انجمن: کفایه
آخرین‌ارسال: سید محسن حائری
23-اسفند-1396, 14:43
» پاسخ‌ها: 1
» بازدید: 76

 
  آیا تظاهر به کراهت نفسانی در مقابل فاعل منکر حرام است؟
ارسال‌شده توسط: محمد 68 - 26-اسفند-1396, 01:11 - انجمن: فقه استاد شب زنده دار - پاسخ‌ها (2)

حضرت استاد در تاریخ 96/12/14 فرمودند: ممکن است کسی بگوید در صورتی که شخص نسبت به منکر کراهت باطنی نداشته باشد ولی با این وجود در مقابل فاعل منکر و تارک معروف، تظاهر به کراهت کند، مصداق دروغ است زیرا اخبار یعنی پرده از واقع برداشتن، حال این پرده‌برداری از واقع یا با لفظ و یا با فعل محقق می‌شود.پس در اخبار به کراهت نفسانی و عدم رضا فرقی نمی‌کند که شخص به زبان بگوید من نسبت به این عمل کراهت دارم یا اینکه با رفتاری این کراهت را نشان دهد. و در نتیجه این تظاهر حرام است.

ولی در پاسخ می گوییم: به نظر ما این دلیل تمام نیست؛ زیرا مقصود از تظاهر به کراهت این نیست که بگوید در نفس من کراهت وجود دارد؛ بلکه مقصود این است که بدون قصد اخبار، تغییری در عاصی ایجاد کند. پس هرچند اخبار بدون لفظ هم ممکن است اما چون اخبار- مثل انشا- متوقف بر قصد است؛ اگر کسی بدون قصد مطلبی را بر زبان بیاورد، اخبار صادق نیست؛ پس این تظاهر به کراهت و عدم رضا از مصادیق اخبار نبوده و در نتیجه با نبودن کراهت و عدم رضای واقعی، مصداق دروغ نمی‌شوند.

چاپ این بخش

Video آیا استصحاب لازم برای صدق «منکر» بر طرف نزاع استصحاب دارای اثر شرعی است!!!!!؟
ارسال‌شده توسط: محمد غنوی - 24-اسفند-1396, 22:55 - انجمن: سوالات علمی (فقهی) - بدون‌پاسخ

در بحث قضاء، یکی از چیزهایی که محور برای تعیین « منکر » قرار می گیرد موافقت با اصل است. با توجه به این که آن چه موضوع احکام شرعی در باب قضاء است عناوینی مثل « مدعی » و « منکر » است و خود شارع معیار صدق « مدعی » و « منکر » را معرفی نکرده و ما را به ارتکاز عرفیمان واگذاشته است به نظر می توان گفت: برخلاف بقیه بخش هایی که استصحاب در آن جا جاری می شود در این قسمت اصلا نیازی به این که استصحاب ما استصحابی که مستقیما دارای اثر شرعی باشد نیست؛ چون استصحابی که عرف جاری می کند و با آن کسی را « مدعی » یا « منکر » می کند استصحابی است که در زندگی روزمره خودش با آن سر و کار دارد و کاملا مثبت است.
بله نهایتا با تعیین این که چه کسی « مدعی » و چه کسی « منکر » است حکم شرعی مرتبط با او هم ثابت می شود اما این اثر شرعی با واسطه استصحاب است ( حداقل از دید مرحوم شیخ )؛ چون این استصحاب محرز وضعیت متعلق عقد است و بدون نظر به این که عقدی بر روی آن رفته است اجرا می شود و نتیجه این استصحاب باید به این که فی المثل « زید » ادعای موافق با نتیجه را کرده ضمیمه شود تا عنوان « منکر » احراز شده و احکام بار شود که این به آن معناست که اثر شرعی موجود حاصل از کلی است که جزء آن از استصحاب به دست می آید و جزء دیگر وجدانی است که این از دید مرحوم شیخ کاملا اصل مثبت است.
اما سوال اصلی آن است که با وجود این توضیحات چرا علماء بزرگوار ما از جمله شیخ انصاری اصرار دارند که استصحابی که اجرا می کنند دارای اثر شرعی باشد در حالی که در بند اول عدم نیاز به استصحاب ممضاه توسط شرع و در بند دوم عدم امکان داشتن این نوع استصحاب اثبات شد؟؟؟ اصرار شیخ بر این مطلب در بحث « بیع شیء مسبوق به مشاهده با اعتماد به رویت سابق » به راحتی قابل مشاهده است

چاپ این بخش

  ردع از سیره بر حجیت خبر واحد در موضوعات
ارسال‌شده توسط: 89194 - 24-اسفند-1396, 13:10 - انجمن: اصول استاد سید محمود مددی - پاسخ‌ها (3)

سلام و عرض ادب؛
استاد مددی در جلسه 12/12/96 در جواب روایات خاصه دال بر عدم حجیت خبر واحد در موضوعات خاص فرمودند که این روایات چون در عصر معصومین ع به صورت پراکنده بیان می شده لذا رادع از سیره متشرعه راسخه بر عمل به خبر واحد در موضوعات نبوده. ایشان نظر بر این دارند که این مجموعه روایات دال بر عدم حجیت، بعد از زمان معصومین ع گردآوری شده لذا نمی تواند رادع از آن سیره متشرعه در عصر معصومین ع باشد.
سوال این است که آیا این احتمال وجود ندارد که ائمه ع از باب تدریج احکام ، قصد داشتند که بعد از عصر حضور این حکم عوض شود؟
به عبارت دیگر شاید ایشان در موضوعات  مختلف عدم حجیت خبر واحد در آن موضوع جزئی را بیان نمودند ولی حکم کلی به عدم حجیت خبر واحد در موضوعات ندادند. اما هدفشان این بود که در عصر جمع آوری احادیث، این حکم کلی فهمیده و اجرا شود و از این طریق از سیره متشرعه بقاءً ردع نمودند.

چاپ این بخش

  حدسی بودن قول رجالی
ارسال‌شده توسط: 89194 - 24-اسفند-1396, 12:37 - انجمن: اصول استاد سید محمود مددی - پاسخ‌ها (1)

با سلام
استاد مددی در جلسه 20/12/96 ذیل بحث حجیت قول رجالیین اماراتی را اقامه کردند مبنی بر این که توثیقات رجالیین حدسی است و این گونه نیست که سینه به سینه و عن حسّ باشد.
از جمله این که افراد مشهوری مثل جناب حسن بن محبوب را نجاشی توثیق نکرده در حالی که سایر رجالیین توثیقش کردند و یا جناب ابراهیم بن هاشم را هیچ یک از رجالیین توثیق نکردند و یا مرحوم شیخ مفید افراد زیادی را توثیق نموده و حال آن که شاگردش یعنی شیخ طوسی آن ها را توثیق نکرده است.
استاد نظر بر این دارد که اگر واقعا سینه به سینه و کابر عن کابر نقل می شده پس بایستی از استاد به شاگرد انتقال می یافت و شاگرد هم توثیق میکرد.
مسئله ای که جای بحث دارد این است که واقعا این اتفاقات بر چه اساسی بوده؟ آیا احتمالات دیگری هم در این عدم توثیق ها داده می شود؟

چاپ این بخش

  بحثی در آیه 231 سوره بقره
ارسال‌شده توسط: محمود رفاهی فرد - 23-اسفند-1396, 20:49 - انجمن: فقه استاد سید محمد جواد شبیری زنجانی - بدون‌پاسخ

در آیه 231 سوره بقره آمده است ...و لا تمسکوهن ضرارا لتعتدوا....
مرحوم فاضل مقداد در ذیل این عبارت نوشته اند: 
وَ لٰا تُمْسِكُوهُنَّ ضِرٰاراً أي لا تراجعوهنّ إرادة الإضرار بهنّ كالتقصير في النفقة أو المسكن أو لتطويل المدّة في حبالكم، و يكون ذلك مكروها لها. قوله لِتَعْتَدُوا أي لتظلموهنّ بالتطويل عندكم أو بالإلجاء إلى الافتداء بالمهر، و اللّام متعلّقة بالضرار إذ المراد تقييده
ایشان در توضیح آیه کلمه ی اراده را اضافه کرده اند. وجه این زیاده چیست؟
ظاهرا وجهش این است که که ایشان اضرار را اعم از اضرار در آینده(کالتقصیر فی النفقه) و اضراری که بواسطه ی خود امساک رخ می دهد(یعنی با خود رجوع به زن او را اذیت کند(تطویل المده فی حبالکم)) گرفته اند و از سوی دیگر در مفعول له لازم است که با فعل عاملش متحد در وقت باشد لذا اراده را در تقدیر گرفته اند تا حتی در فرضی که اضرار در آینده هست به لحاظ اراده اش مقارن با امساک شود.
اما ظاهر آیه که با ملاحظه ی شان نزول نیز تایید می شود این است که مراد، اضراری است که با خود امساک متحقق می شود نه اضرار در آینده.
اما با این حال، استاد فرمودند که معنای اراده از خود مفعول له برداشت می شود.(یعنی در ضربتک تادیبا درست است که اراده در تقدیر نیست و مراد تادیبی است که با خود ضرب واقع می شود اما معنایی که فهمیده می شود این است که تو را به نیت تادیب زدم)
لذا اگر امساکی به اراده ی اضرار نباشد هرچند مصداق واقعی اضرار باشد مشمول نهی در این آیه نمی شود.(بله از خارج می دانیم هر اضراری حرام است چه فرد قصدی آن و چه فرد قهری آن ولی بحث در مفاد آیه است)
آیا چنین استفاده ای از مفعول له صحیح است؟ و آیا کلمه ی ضرار حتما مفعول له است؟

چاپ این بخش

  حرمت نفسی تراجع بعد از طلاق سوم ...
ارسال‌شده توسط: محمود رفاهی فرد - 23-اسفند-1396, 20:21 - انجمن: فقه استاد سید محمد جواد شبیری زنجانی - بدون‌پاسخ

در آیه ی 230 سوره بقره آمده است: ... فان طلقها فلا جناح علیهما ان یتراجعا ان ظنا ان یقیما حدود الله و تلک حدود الله یبینها لقوم یعلمون.
مفهوم این تعبیر این است که اگر ظن به اقامه ی حدود الله نباشد تراجع اشکال دارد. در اینجا دو وجه محتمل است. یک وجه این است که خود تراجع، حرمت نفسی داشته باشد. یعنی حتی اگر در آینده اقامه ی حدود الله بشود اگر ظن به اقامه ی حدود نبوده تراجع معصیت بوده است.
احتمال دیگر این است که تراجع حرمت نفسی ندارد و تنها چیزی که حرمت دارد همان تعدی به حدود الله در آینده است لکن ارشاداََ به لزوم مراعات آن حدود گفته شده که اگر ظن به اقامه ی حدود ندارید رجوع نکنید.(خصوصا این که بعد طلاق سوم احتمال وقوع مجدد نزاع بین زوجین و تعدی به حدود الهی قوی است)
استاد با این که متداول بودن ارشادیت این دست تعابیر را قبول داشتند اما در خصوص این مورد، به جهت تعبیر "ظنا ان یقیما" جانب حرمت نفسی را تقویت کردند. به این بیان که در حرمت واقعیِ تعدی به حدود الهی در آینده، ظن موضوعیتی ندارد. یعنی اگر بناست مراعات آن حدود شود فرقی نمی کند که رعایت آن حدود، مظنونه باشد یا موهومه.(یعنی در صورتی می شد ارشادی باشد که این گونه تعبیر می شد: اگر می دانید که حدود را رعایت می کنید می توانید رجوع کنید.یعنی معلق به علم می شد نه ظن)(البته جزما به استاد نسبت نمیدهم)
این مطلب از جهاتی محل بحث است....

چاپ این بخش

  کانال نظریات رجالی آیة الله سیستانی
ارسال‌شده توسط: سید محمد صادق رضوی - 23-اسفند-1396, 16:32 - انجمن: قواعد رجال - بدون‌پاسخ

 کانال زبدة الفوائد توسط برخی عزیزان با هدف نشر آرای رجالی آیة الله سیستانی ایجاد شد.
https://t.me/zobdatolfavaed

چاپ این بخش

  عدم اختصاص یتامی و مساکین و ابن سبیل به بنی هاشم
ارسال‌شده توسط: 82036 - 22-اسفند-1396, 00:09 - انجمن: مطالب علمی (فقهی) - پاسخ‌ها (2)

عمومیت یتامی و مساکین و ابن سبیل موافق قرآن

در آیات قرآن نیز یتامی و مساکین و ابن‌سبیل از عموم مسلمین می باشند؛ از جمله آیات که وابستگی تامی به این موضوع داشته آیات شریفه سوره حشر است که یتامی و مساکین و ابن‌سبیل، را یتامی و مساکین و ابن‌سبیل مهاجرین و انصار دانسته که مشمول فیء ‌اند و اختصاص به بنی هاشم ندارند

مَا أَفَاءَ اللَّهُ عَلَى رَسُولِهِ مِنْ أَهْلِ الْقُرَى فَلِلَّهِ وَ لِلرَّسُولِ وَ لِذِي الْقُرْبَى وَ الْيَتَامَى وَ الْمَسَاكِينِ وَ ابْنِ السَّبِيلِ كَيْ لاَ يَكُونَ دُولَةً بَيْنَ الْأَغْنِيَاءِ مِنْكُمْ وَ مَا آتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَ مَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ ﴿7

چاپ این بخش

  تطبیق دو اصل عقلائی بر مبنای غلبه
ارسال‌شده توسط: میرزا رضا نائینی - 21-اسفند-1396, 12:18 - انجمن: کفایه - پاسخ‌ها (1)

استاد اعلایی در ادامه بحث منشا اصول عقلایی وارد بحث تطبیقی در اصول عقلایی شده و دو اصل را بررسی کردند

در اول به اصالة عدم القرینه ای که در سیره عقلائی  وجود دارد پرداختند و فرمودند : آنچه مهم است  اجرای این اصل در متون تاریخی و روایی است چون روایات فراز و نشیب زیادی داشته چه از نحوه تالیف اصول و مصنفات و چه در انتقال به جوامع به چه نحو بوده  باید بررسی شود  آنچه عقلا به صورت کاملا روشن جاری میکنند در مورد محاورات است و این محاوره را که بعد از هزار سال نقل میکنند آیا قابل استناد است؟ آیا غلبه درعدم سقوط قرینه است یا غلبه در سقوط قرینه است؟  اما در آخر نتیجه گرفتند که :  در نصوص تاریخی بالتحقیق چون نحوه انتقال از اصول و مصنفات به صورت مکاتبه و تطبیق و سخت گیری های فراوان استاد شاگردی بوده قراین متصله کلام بعید است که نقل نشده باشد پس در تمام مراتب قرینه و احتما حذف آن نمی توان این اصل را جاری کرد مگر با تقریر این مقدمه و آگاهی به نحو رسیدن روایات به امروز.

اما در اصالة عدم التقیه که مراد جدی کلام امام ، همین ظاهر در مراد استعمالی باشد هم به عنوان یک اصل عقلایی مطرح است که منشاش این است که غلبه در این است که مرادات استعمالیه و ظاهر الفاظ را عقلا جدا اراده میکند و جهت خاصی را لحاظ نمیکنند.
شاید بتوان در کلمات شهید صدر هم مویدی برای کلام آورد
لكن أستاذنا الشهيد (قده) قد عدل في الدورة الأخيرة عن هذا الرأي و أفاد: أنّ أصالة الجهة منشؤها هو غلبة التطابق بين المراد الاستعمالي و المراد الجدّي، و هي كما تقتضي إثبات المراد الجدّي عند ثبوت المراد الاستعمالي، كذلك تقتضي نفي المراد الاستعمالي عند انتفاء المراد الجدّي، و حمل الكلام على آخر من المعاني المحتملة.
 
  اما اجرای این اصل در مجموعه روایی به صورت مطلق محل اشکال است چون در مجموعه روایات فقهی غلبه در وجود تقیه است و شاهد هم آن دسته از روایاتی است که اهل بیت خود شان روایات تقییه ای را برای اختلاف انداختن بین شیعه صادر میکنند تا جان آن ها حفظ شود
همچنین در اکثر روایات علاجیه اشاره مستقیم به رجوع به ما خالف العامه شده که شاهدی قوی بر وجود کثرت روایات تقیه ای در مجموعه روایات است
 

چاپ این بخش

  منشأ حجیت اصول عقلائی ، غلبه یا تعبد؟
ارسال‌شده توسط: میرزا رضا نائینی - 21-اسفند-1396, 11:16 - انجمن: کفایه - بدون‌پاسخ

اصول عقلاییه از جمله اصولی است که در اصول فقه کاربرد زیادی دارد و در تعریف آن میتوان گفت :  اصل اعتباريافته از بناى عقلا مانند : اصول لفظى عقلايى كه عقلاى عالم آنها را در خطاب‏ها و گفته‏ها به كار مى‏برند، از جمله: اصالت اطلاق، اصالت عموم، اصالت حقيقت و اصالت ظهور، اصالة عدم التقیه و اصالة تطابق مراد الجدی مع مراد الاستعمالی، اصالة البیان ، اصالة عدم القرینه و....، كه مدرك حجيت آنها بناى عقلا است اشاره نمود
.

هر یک از این اصول بیان و عملکرد متفاوتی با هم دارند البته بعضی به بعض دیگر رجوع میکنند در هر حال این که منشا این حجیت فهم عقلا و عمل آن ها در مواجهه با موارد مشکوک است بحثی وجود ندارد
 اما مشکل آن است که ملاک عمل عقلا به این روش در موارد هر اصلی چیست؟ بعضی در این باره قائل به تعبد عقلا و ایجاد اصل لا یتخلف دارند که در موارد شک به این روش خاص عمل کنند
 مثلًا از جمله مباحثى كه مرحوم آخوند به‏طور مكرّر مطرح كرده اين است كه آيا حجّيت اصالة الحقيقة از باب حجّيت اصالة الظهور است يا اينكه اصالة الحقيقة به‏عنوان يك اصل تعبّدى‏ عقلايى مطرح است؟

البته به نظر استاد اعلایی: نظریه قول به تعبدی بودن قول بعیدی است چون با لحاظ انتشار زمانی و مکانی عقلا در طول تاریخ نمی توان گفت یک بناء واحد و تعبد جمعی خاصی بر یک روش با آگاهی صورت گرفته باشد

اما استاد اعلایی در رابطه با منشا حجیت اصل عقلایی فرمودند :
منشا عمل عقلا در موارد مشکوک به این اصل ها مانند اصالة عدم القرینه غلبه عمل آن ها در موارد متعدد است
غلبه در اصطلاح عبارت است از مشاركت اغلب افراد كلّى در يك صفت یا در یک فعل و برخود ، به گونه‏اى كه انسان گمان كند اين صفت و فعل از آثار طبيعت اين اشخاص یا افعال است که ایجاب میکند شخصی اطمینان حاصل کند

وقتی در موارد و شرایط مختلف عقلا مثلا قرینه ای را که در کلام بود ذکر میکردند و کلمه مطلق را در صورت نبودن مراد مطلق نمی آوردند پس در موارد مشکوک اطمینان میکند که متکلم بر اساس سنت قبلی خود عمل می کند و این امر ارتکازی در کلام ظهوری می سازد و حجت میشود

پس در مجموع ایشان اطمینان را در اصول عقلایی مناط حجیت قرار می دهد و هرگاه که عقلا  احتمال مخالف را نادر بداند اصل را جاری میکند که این احتمال مخالف و ندرتش در موارد متفاوت با هم فرق دارند و باید بررسی شود تا اجرای اصل در نهایت باعث اطمینان شود 
استاد برای تائید کلام خود شواهدی از کلمات شهید صدر و امام آوردند.[1]

اما این که یک قاعده کلی باشد این گونه نیست و باید نسبت به اجرای هر یک از این اصول غلبه را در نوع آن مورد و نوع آن اصل بررسی کرد
[1]  فإنَّه يقال: قد عرفت‏ أنَّ مبنى أصالة الصحّة هو بناء العُقلاء فحينئذٍ لو قلنا بأنّها أمارة عُقلائيّة مبناها ترجيح الغلبة، و إلقاء احتمال الخلاف،  الاستصحاب ؛ النص ؛ ص373
فحال القيد هو حال المقيّد، و الدلالة دلالة تصورية محضة. و هذا لا ينافي القول بوجود دلالة تصديقية، لكن ليس منشؤها هو الوضع، بل إمارة حالية و هي إمارة الغلبة، و ذلك لأن الغالب في حال تكلم العاقل بكلام موضوع لمعنى أن يقصد تفهيم‏ ذلك المعنى، و هذه الغلبة العقلائية أمر ارتكازي في الأذهان العرفية و العقلائية، فتحسب من قبيل القرائن المتصلة التي توجب ظهورا في الكلام، كاشفا كشفا تصديقيا عن هذه الإرادة، و القرائن المتصلة سواء أكانت ارتكازية، أو لفظية، تشكّل ظهورا في اللفظ، و هذا الظهور دلالته تصديقية، و ليست تصورية، إلّا أن هذه الدلالة التصديقية، ليست وضعية، بل هي دلالة بعد الوضع، و مترتبة عليه.  بحوث في علم الأصول ؛ ج‏2 ؛ ص189
 

چاپ این بخش