امتیاز موضوع:
  • 5 رای - 3.8 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مساله جدید: آیا اعتصاب غذا برای حل مشکلات بانکی مشروع است؟
با سلام خدمت اهل علم عزیز
بنده طلبه نیستم پس شاید زیاد با اصطلاحات اهل علم آشنا نباشیم و از طریق یکی از دوستان بسیار عزیز اهل علم با این گروه آشنا شدم. اما بعد:
۴۰ سال از برپایی حکومت شیعه در ایران می گذرد و ما هنوز داریم در مورد قطعی ترین حکم اقتصادی قرآن یعنی ربا مماشات می کنیم. آیا باور نداریم که برکت از مملکت اسلامی ما روز به روز می رود به دلیل گناهان بزرگی مانند ربا و ندادن زکات ! بگذارید رک باشم به نظر من این از عدم اعتماد به نفس علمای ماست که جایگزینی برای نظام ربوی کنونی نتوانسته اند از نظر نظری و عملی تولید کنند که اگر کرده بودند لااقل برای نشان دادن کارکرد آن به اهل اقتصاد می توانستند بانک اسلامی زیر مجموعه خود دایر کنند. مگر رهبری از حوزه درخواست فقه ساختار ساز نفرمودند؟
این همه حضرات آقایان جوادی آملی٬ مکارم٬ نوری همدانی تذکر زبانی دادند به هیچ جا نرسید آخرش هم آقای نوری همدانی چند ماه پیش گفت هرچی میگیم بانک ها گوش نمی دن! ببخشید ها یه زمانی علما ابهتی داشتند برا خودشان گوش نمی دن یعنی چی قم رو ول کنید برید جلوی بانک مرکزی تحصن کنید تا مردم ببینید علمای زمان قدیم که مهاجرت صغری و کبری می کردند برای حمایت از درد مردم هنوز زنده اند. فقط یک شرط داره اگر آقای سیف رییس بانک مرکزی از دفترش به میان علمای تحصن کننده آمد و این سوالات رو پرسید برایش جواب عملگرا داشته باشید:
۱. اگر سود (همان ربا) را حذف کنیم با میلیارد ها نقدینگی که وارد جامعه می‌شود و باعث شوک تورمی می گردد چه کنیم؟
۲. معاملات بین المللی را چه کنیم که آنها هم براساس نظام ربوی است هرچند نه به اندازه ایران؟!
در پایان نکته ای در تایید صحبت طلبه عزیزی که می خواهند از جان مایه بگذارد عرض کنم. بنده در کانادا زندگی می کنم با اقتصادی به مراتب بسیار بسیار بزرگ تر از ایران اما فقط با ۵-۶ تا بانک با سود سپرده حدود نیم درصد و سود وامی حداکثر ۴-۵ درصد. واقعا ابن همه بانک و موسسه مالی در ایران جای تعجب ندارد! چرا علما در مورد مسایلی مثل ورود بانوان به ورزشگاه اعتراض می کنند تا جایی که دولت ها عقب نشینی می کنند اما در مورد مسایل مهم اقتصادی مثل واتیکان عمل می کنند. اینها باعث کم شدن اعتماد مردم به علما شده است و باید قبل از آنکه دیر شود جبران شود انشاالله.
پاسخ

پیام‌های این موضوع
RE: آیا اعتصاب غذا برای حل مشکلات بانکی مشروع است؟ - توسط محسن قنواتی - 21-بهمن-1396, 23:35