امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
علت ماندگاری شیخ طوسی و تالیفات ایشان
درس خارج فقه استاد قائینی حفظه الله تاریخ 18/09/1401
علت ماندگاری شیخ طوسی و تآلیف ایشان
من یه وقتی در حالات شیخ طوسی تتبع کردم تا بفهمم علت ماندگاری و برکت تالیفات شیخ چیست؟! به این رسیدم که تمام تالیفات شیخ طوسی برای این است که سد حاجات شیعه کند نه برای این که بگوید من کتاب نوشتم.
شیخ می گوید اگر استبصار را نوشتم برای حفظ حوزۀ متدینین و شیعه از انحراف و ارتداد است تا عوام خیال نکنند ائمه تحافت در قول دارند.
اگر کتاب مبسوط و خلاف را نوشتم برای این است که مخالفین تشنیع نکنند به این که فقه شما وافی به پاسخگویی مسائل روز ینست چون شما اهل قیاس و استحسان نیستید. مبسوط را نوشتم تا اثبات کنم در عین عدم تخطی از اصول خودمان، در عین حال به تمام مسائل روزالی یوم القیامه پاسخگوییم.
تفسیر نوشته کذلک، اصول نوشت کذلک.
این را به شما بگویم: اصول را وقتی شیخ نوشته است که اصول رویّه عام اهل سنت بوده و تالیفات منحاز شیعه در اصول خیلی خفیف بوده است. شروع و ابداع، عمده اش از سید مرتضی و شیخ طوسی است.
و انتشار عُدّه از شیخ، قبل از انشار کتاب اصولی سید مرتضی است، کانه در زمان حیات استادش بوده. 
هنر این است که شیخ طوسی انجام داده در زمان استادش کتابی نوشته که کم نمی آورد از اصول مرحوم سید مرتضی، اگر جسارت نکنیم و نگوییم که روی دست استادشان زده اند.

این است شان شیخ طوسی و کتبش.
پاسخ
 سپاس شده توسط عرفان عزیزی ، مسعود عطار منش

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان