امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اتحاد ابن قولویه و ابن مسرور 3
#1
در پست قبل در جهت اثبات اتحاد ابن قولویه و ابن مسرور به  ذیل عبارت نجاشی در ترجمه علی بن محمد بن جعفر بن موسی بن مسرور اشاره کردیم. مرجوم آقای خوئی به این استدلال اشکالی مطرح فرمودند. ایشان می فرمایند: هذا الاحتمال بعيد جدا، فإن علي بن محمد بن جعفر بن موسى بن مسرور، لم يسمع منه على ما ذكره النجاشي و جعفر بن محمد بن قولويه، لم يرو عن علي بن محمد بن جعفر بن موسى بن مسرور و إنما روى كتابه عن أخيه (علي). كما روى عن أخيه في كتاب كامل الزيارات كثيرا، و ليس في كلام النجاشي أن جعفر بن محمد بن قولويه روى عن أخيه علي بن محمد بن جعفر بن موسى بن مسرور، و عليه فلم يثبت أن قولويه اسمه مسرور، بل الثابت خلافه.
ایشان دو استدلال برای عدم اتحاد ذکر کرده اند که فعلا یکی را که جواب استدلال به عبارت (حدثنا اخی به) بود را ذکر می کنیم. خلاصه استدلال ایشان بتقریب منی این است که نجاشی نفرموده (اخی) همان صاحب ترجمه است بلکه ظاهر عبارت این است که برادر ابن قولویه غیر از صاحب ترجمه است جون می گوید( حدثنا اخی به) و ظاهر این است که کسی که تحدیث می کند اثر دیگری را تحدیث می کند نه اثر خود را.
اما در جواب به این استدلال مرحوم آقای خوئی باید گفت که عادت مرحوم نجاشی در ذکر طرق آن است که صاحب گتاب را در آخر طریق ذکر می کند (مگر در موارد بسیار بسیار نادر که قرینه دارد) بنابراین با توجه به عادت نجاشی نمی توان معنای مرحوم آقای خوئی را درست دانست و ظاهر کلام نجاشی حمل بر عادتش می شود.
پاسخ
 سپاس شده توسط خیشه


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  «رجال»  اتحاد جعفر بن محمد بن قولویه با جعفر بن محمد بن مسرور2 هادی 0 434 28-فروردين-1397, 23:49
آخرین ارسال: هادی
  «رجال»  اتحاد جعفر بن محمد بن قولویه با جعفر بن محمد بن مسرور هادی 2 678 10-بهمن-1396, 13:14
آخرین ارسال: هادی

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان