امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اشکال در نقلهای مستقیم عبدالله بن مسکان
#1
یک بحثی هست در مورد نقلهای مستقیم عبدالله بن مسکان 
در کتاب رجال کشی از یونس نقل می کند که می گوید: عبدالله بن مسکان فقط یک حدیث از امام صادق علیه السلام شنید و  آن هم من ادرک المشعر فقد ادرک الحج است در حالی که در مجامع حدیثی 35 مورد هست که عبدالله بن مسکان مستقیم از امام صادق علیه السلام نقل کرده است. 
اینجا این بحث مطرح است که بگوئیم یونس بن عبدالرحمن اشتباه کرده است و یا این 35 مورد ارسال در آن هست، مطلب به نظر استاد شهیدی مشکل است
دوستان وجهی برای رفع مشکل دارند؟؟؟
پاسخ
 سپاس شده توسط حسین . ، مومن
#2
بحث در دو مرحله قابل پیگیری است.
مرحلۀ اول: تعارض ظاهری کلام یونس و نقل ابن مسکان از امام صادق(ع). مرحلۀ دوم: بر فرض عدم اثبات نقل مستقیم ابن مسکان آیا می توان به نقل ابن مسکان اعتماد کرد؟
باید گفت که ظاهرا به کلام یونس دقت کامل نشده است. ایشان فرموده: ابن مسکان یک روایت بیشتر از امام ع نشنیده است و نفرموده که نقل نکرده است و نقل اعم از شنیدن است.و از طرفی طرق نقل بدون واسطه از امام منحصر به سماع نیست بلکه راه های دیگر از جمله نامه نگاری نیز وجود دارد. خود یونس در پایان همین نقل می گوید که ابن مسکان به واسطه اصحاب مسائل خود را از امام می پرسیده است و از جمله آن ها که در جای دیگر نقل می کند بعض نامه نگاری هاست.جالب است بدانید خود یونس دوازده روایت در کتب اربعه از ابن مسکان از امام ع بدون واسطه نقل می کند علاوه بر آنکه نقل بدون واسطه نوعی تدلیس به حساب می آید که از نظر اصحاب ضعف به حساب می آید در حالیکه فقط و فقط از عظمت ابن مسکان گفته اند و ضعفی از او نقل نکرده اند. و از جمله اموری که شهادت یونس را دچار ضعف می کند و یا اینکه موید همان نکته است که بیان شد؛این است که ایشان در کنار ابن مسکان از حریز بن عبدالله سجستانی هم نقل می کنند که یک یا دو روایت بیشتر از امام ع نشنیده است در حالیکه در مجامع حدیثی روایات بسیار زیاد او(بدون واسطه) کامل روشن و مورد قبول اصحاب بوده است. بنابراین به نظر می رسد حدیث یونس تعارضی با نقل مستقیم ابن مسکان ندارد و ایشان از روش های مورد قبول برای نقل خبر از امام ع استفاده می کردند در مجموع با توجه به وثاقت و عظمت قدر ابن مسکان و عدم ذکر نقطه ضعف حدیثی از این جهات از طرف اصحاب و قبول اصحاب و نقل روایات بدون واسطه او می توان به نقل های مستقیم او از امام صادق اعتماد کرد.
پاسخ
 سپاس شده توسط حسین . ، مومن
#3
با تشکر از پاسخ جنابعالی آیا نمیتوان کلام یونس بن عبد الرحمن را حمل بر این نمود که ایشان در زمان بیان این جمله هنوز از روایات دیگر ابن مسکان اطلاع نیافته بودند.
البته عدم تذکار این مطلب توسط شیخ و کشی عجیب است
پاسخ
#4
سلام خیر این احتمال به ذهن حقیر هم آمد اما از این جهت که راوی روایت کشی محمد بن عیسی بن عبید است و طبقه متاخری دارد این احتمال منتفی است
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  بررسی وثاقت عبدالله بن الحسن!! فقه جواهری 7 1,721 9-اسفند-1396, 09:39
آخرین ارسال: هادی

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان