امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اهمیت قلائد الفرائد شیخ غلامرضای قمی
مرحوم شیخ غلامرضای قمی که صاحب قلائد الفرائد است در درس شیخ حضور داشته است مرحوم شیخ در اواخر عمرشان به دلیل بی‌حالی رسائل را به سبک سطح تدریس می‌کردند نه خارج و تقریباً همان مطالب را بیان می‌کردند و توضیح می‌دادند که ظاهرا در اواسط بحث انسداد از دنیا می‌روند که آخوند خراسانی نیز در آن بحث شرکت می‌کردند ، مرحوم شیخ غلامرضای قمی در مواضع متعددی می‌فرماید مرحوم شیخ در مجلس درس از این تعبیر استفاده کردند و ما آن را به فلان تعبیر تغییر می‌دهیم که من در نسخه‌ای که از رسائل داشتم نقل به لفظ‌های ایشان را یادداشت کرده بودم و بسیار هم مفید بود.
بحث قطع و ظن قلائد که ایشان در درس مرحوم شیخ حضور داشته بسیار خوب و مفید است و تفاوت بسیاری با قسمت‌های دیگر همچون برائت و استصحاب و اشتغال دارد. با مقایسه ای که انجام داده بودم روشن است که قطع و ظن در مواضع بسیاری پختگی بیشتری دارد چون خود مرحوم شیخ بحث قطع و ظن را به شکل تفصیلی مطرح نموده و خود ایشان توضیحاتی را نسبت به کلماتشان مطرح نموده بودند لذا آن قسمت‌ها شرح گونه‌ای از خود مرحوم شیخ برای کلام خودشان محسوب می‌شود. کسانی که در درس استاد شرکت می‌کردند و این توضیحات را دریافت می‌کردند هر چند کلماتشان دقیقا کلمات مرحوم شیخ نباشد ولی برای فهم کلام شیخ سودمند است.
درس خارج اصول جلسه96 مورخ1402.11.6
پاسخ