امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مهم و جالـــب : ملاک در اعـلـمـیت چیست ؟ ؟ ؟ تشکیک در اعلمیت !!!!
Rainbow 
ملاک در اعلمیت مرجع تقلید چیست ؟

آیا ملاک تبحر در فقه و اصول و اشنایی با مسائل خمس و زکات و و ابواب فقهی است ؟

یا ملاک اعلمیت در رهبری و " ما یحتاج الیه المسلمین " است. ؟

ممکن است از برخی ادله استفاده کنیم که ملاک اعلمیت در رهبری و ما یحتاج الیه المسلمین است، مثلا امام عسکری علیه السلام یک نفر کاسب ( زیتون فروش و روغن فروش ) را به عنوان وکیل و ثقه خود انتخاب میکند در حالی که در ان زمان هم عالمان دیگری بوده اند.

.........................
پ ن 1 :

(یوم الخلاص ص ۱۸۷):

ابوعمرو، عثمان بن سعید العمری الاسدی. وکیل جده الهادی (ع) و ابیه العسکری (ع) طیلة خمس سنوات قبل مولده، و کان یقلب بالزیات او السمان لانه کان یتاجر بالسمن ( عمری تاجر روغن بود )

پ ن 2 :

(یوم الخلاص ص ۱۹۲):
و قد کان سفیرا للقائم (ع) بنص من ابیه العسکری (ع) کما سبق فی شهادته. له و نبص من ابیه السفیر الاول و بتعیین من القائم عجل الله فرجه کما رأیت سابقا و کانت تزکیته قد سبقت من الامام العسکری فی کتاب لاحد اصحابه، قال فیه.
العمری و ابنه ثقتان فما ادیا فعنی یؤدیان و ما قالا فعنی یقولان فاسمع لهما و اطعهما فانهما الثقتان المأمونان.

البته ممکن است گفته شود که وکالت از طرف امام غیر از مقام افتا است. در وکیل بودن که فقاهت شرط نیست. و عمری فقط وکیل حضرت بوده لذا تخصصا از بحث خارج است.
البته ممکن است گفته شود که وکیل در این مورد همان نائب امام در جمیع شئون بوده و ممکن است عبارت فاسمع لهماو اطعهما قرینه بر این مطلب باشد. زیرا اطاعت از وکیل که لازم نیست بلکه اطاعت از کسی که نظرش اقرب به نظر امام علیه السلام است لازم است

پ ن 3 :
اینکه مراد از اعلم ، اعلم در ما یحتاج الیه المسلمین ، و اعلم در اداره جامعه اسلامی است شواهدی هم در سیره علمای اسلام دارد. مثلا : آیات ثلاث در قم بااینکه خود را مجتهد میدانستند و در مجامع علمی مورد تایید همگان بودند هم از لحاظ مراتب تقوا و هم از جهت مراتب علمی ، اما با امدن ایت الله بروجردی ره کرسی مرجعیت را به ایشان دادند .

نیز زمانی که مرحوم ایت الله حائری موسس ، به قم می ایند علمای قم کرسی مرجعیت را به ایشان میدهند و ایشان را به عنوان مرجع معرفی میکنند با اینکه در بین انان ایت الله قمی و و دیگران بوده اند.

و امثال ذلک که میرساند مراد از اعلم ، اعلم در اداره جامعه اسلامی و ما یحتاج الیه المسلمین است. البته ما این مطالب را به عنوان برهان و استدلال مطرح نکردیم بلکه به عنوان موید و نکته نوشتیم. و لله الحمد
وبلاگ بحر الفقاهة   moen1.persianblog.ir  

(وبلاگ معین الحق. فقهی اجتماعی سیاسی..)
/wahhabism1.persianblog.ir  نقد وهابیت
christ.persianblog.ir نقد مسیحیت
پاسخ