امتیاز موضوع:
  • 4 رای - 4 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
درخواست توضیح: جایگاه لباس روحانیت
سلام مجدد
اشکالات دوستان رو خوندم. فکر میکنم دوست عزیز آقای منتظر القائم متوجه اشکال حقیر نشدن. بنده نمیگم علت رویگردان بودن مردم از کلیسا لباس روحانیت بود و تمام.
اما این مساله نقش مهمی داشت. اینکه روحانیت کلیسا از مردم جدا شد و از اونا و نوع زندگی و علاقه و ... کاملا برید به تعبیر دیگه باعث شد هیچ ارتباطی با مردم نداشته باشه یکی از علت هاش لباس جدا بود یا لا اقل لباس جدا یکی از امارات این جدا شدن بود.
من هنوز از جواب دوست مون قانع نشدم. البته لزومی هم به قانع شدن نیست. اینکه لباس روحانیت قرن ها در ایران سابقه داره که منظورتون از عصر صفویه هست اون هم تعداد بسیار کم روحانیون و از طرف دیگه مزین بودنشون به محاسن متعدد اخلاقی و ... این نقص رو جبران میکرد. خصوصا که توجه کنید تا همین چندی پیش روحانیت یک شغل مستقل به حساب نمی آمد لذا روحانی درون مردم بود و حتی اگر در بخشی از روز لباسش متفاوت بود اما این قدر آمیختگی با مردم داشت که این مساله به چشم نیاد و تافته جدا بافته حساب نشه.
اما الان این طور نیست. روحانیت کاملا یک مسلک و حتی شغل جداگانه شده و لذا اکثر روحانیون ارتباط خاصی در شبانه روز با مردم ندارند. در این شرایط لباس جدا بیشتر به این مساله دامن میزنه.
در مورد مساله تبلیغ هم قبلا عرض کردم فکر میکنم این حرف که لباس جدا باعث اعتماد بیشتر مردم باشه کلیت نداره.
اما یکی از دوستان گفته بودند که عمامه داشتن در روایات مورد تاکید قرار گرفته و این را تاییدی بر مطلوبیت این لباس دونسته بودن، اشکال این حرف اینجاست که اگر چه در برخی روایات عمامه داشتن توصیه شده یا گفته شده اشکالی نداره اما در روایات متعدد از عمامه به سر نهادن بدون تحت الحنک به شدت منع شده (می تونید برای نمونه به کافی جلد 6 صفحه 460 مراجعه کنید) لذا این شکل از لباس که عمامه بدون تحت الحنک است مورد تایید شرع نیست.
دوست عزیز آقای منتظر القائم فرموده بودند قرار نیست هر سیره عقلائی به تایید شرع برسه. حرف کاملا متین هست اما کاش به اصل اشکال توجه میکردند.
اصل اشکال این بود که نمی توان این یونیفرم جدید را لباس مورد تایید شرع دانست و گفت از نظر شرعی این لباس استحباب دارد یا مقدس است و ... ما کاری به اینکه از نظر عقلاء ثمری بر این لباس جداگانه مترتب هست یا نه نداریم. مسلما یونیفرم فوائدی دارد و لذا عقلاء برای بسیار از کارها یونیفرم جداگانه طراحی می کنند اما این با نسبت دادن مطلوبیت از نظر شرعی و تقدس شرعی و ... متفاوت است.
پاسخ

پیام‌های این موضوع
RE: - توسط خطیب توانا - 20-دي-1393, 23:45
RE: - توسط رضا اسکندری - 22-دي-1393, 18:47
RE: - توسط خطیب توانا - 23-دي-1393, 21:23
RE: - توسط رضا اسکندری - 25-دي-1393, 20:45
RE: جایگاه لباس روحانیت - توسط حجت - 26-دي-1393, 20:16
RE: - توسط حسین بن علی - 26-دي-1393, 21:01
RE: - توسط شیخ خوئی - 27-دي-1393, 17:55
RE: - توسط رضا اسکندری - 27-دي-1393, 19:05
RE: - توسط عالم - 28-دي-1393, 17:13
RE: جایگاه لباس روحانیت - توسط علاوی - 20-آذر-1401, 08:49