امتیاز موضوع:
  • 4 رای - 4 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
درخواست توضیح: مشخصات و ممیزات شهوت از محبت
با سلام مجدد خدمت آقای اعلایی
بنده مطلب را سعی دارم دقیق انعکاس بدهم، اگر توجه داشته باشید در ابتدای عرایضم گفتم که بعضا نه این که هیچ یک از بیانات دوستان به درد بنده نخورده است.
علاوه بر این که روایت مذکور جواب بنده را باز نمی دهد چرا که حضرت علیه السلام از مطلق تهییجی که منجر به فساد و دخول فیما لایحل بشود ،نهی کرده اند. در حالی که محل بحث در این است که آیا مطلق شهوت، منهی و فساد انگیز و از موارد حرام است یا خیر؟ که در پست قبلی توضیح آن گذشت.
نسبت به مطلب دوم هم بنده اظهار نظری نکردم بلکه در همان جا اذعان کردم که بایستی همه روایات را دید و تنها در قالب احتمال این دیدگاه را بیان کردم و بررسی این بخش را هم تقاضا کردم که در صورت امکان بعد از شفاف شدن حد و مرز شهوت و محبت ادامه بدهیم.
علاوه بر این که این دو روایت مذکور همین احتمال را هم نفی نمی کند؛ چرا که طبیعی است در هر موضوعی از افعال مکلفین هم مصداق حرام یافت می شود و هم مصداق جایز و .... و منظور بنده هم در آن فرض احتمالی این نبود که به نحو افسار گسیخته و مطلق این مساله در جامعه رواج پیدا کند. بلکه مراد در خصوص همان جاهایی است که شرع آن ها را تجویز کرده است که البته روایات آن هم موجود است و می توانید به آن رجوع بفرمایید. و این که شما تنها به روایاتی که تنها بعضی از اقسام بوسیدن و ... را نفی می کند استناد می کنید دلیل نمی تواند بر این باشد که شارع بالکل با این قضیه مخالف است؛ بلکه روایاتی که در آن بر بوسیدن فرزند و ترتب ثواب بر آن است و ... ترغیب شده است را نیز باید مد نظر داشت.
پاسخ

پیام‌های این موضوع
RE: - توسط شیخ خوئی - 29-دي-1393, 21:16
RE: - توسط خطیب توانا - 30-دي-1393, 00:57
RE: - توسط خطیب توانا - 1-بهمن-1393, 01:02
RE: - توسط محمد الامین - 1-بهمن-1393, 02:05
RE: - توسط شیخ خوئی - 6-بهمن-1393, 19:48

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان