امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آیا توریه جایز است؟
یکی از مسائل مورد ابتلا، بحث توریه است. با توجه به یکی از مباحثی که در تالار مطرح شده بود درباره حمل امر بر استحباب و اینکه آیا توریه است یا نه، احساس کردم این بحث نیازه که ببینیم آیا توریه جایز است یا نه؟ 
در اینکه مفسده کذب باعث شده کذب حرام شود شاید کسی اشکال نداشته باشه. یعنی این طور نیست که خدا اگه میخواست راستگویی رو حرام میکرد. پس مفسده کذب باعث حرمت کذب شده. از طرفی توریه همون مفسده رو داره یعنی من به مجرد اینکه قصدم از کلام رو تغییر بدم چیزی عوض نمیشه و مفاسد کذب سر جای خودش باقی میماند. پس فرقی بین توریه و کذب نیست.
وقتی تحلیل عقلی قضیه ما رو به این نتیجه رسوند، باید روایاتی که ظاهر در جواز توریه است رو با دقت بیشتری بررسی کنیم.
اینکه بیاییم بگوییم صدق به این است که مراد گوینده با واقع مطابق باشد نه اینکه ظاهر کلام بخواهد مطابق با واقع باشد، به نظرم خلاف وجدان است. صحبت کردن به منظور انتقال مطلب است و در انتقال مطلب هم مشخص است که مخاطب ظاهر کلام ما را برداشت میکند و همان هم ملاک است. بحث شخصی نیست که بگوییم من گوینده آن قصد را نداشتم. یه موقع من نماز میخوانم و مثلا نیت نماز ظهر را دارم. به فرض که مردم فکر کنند من نماز عصر میخوانم ولی نیت من حساب است و نماز من ظهر است. اما در اینجا رابطه انسان با افراد جامعه است و طبیعی است که فهم آنها از کلام من نقش مهمی در فهم مراد از صدق و کذب دارد.
پاسخ