امتیاز موضوع:
  • 2 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاثیر فلسفه و کلام بر علم اصول
(2-اسفند-1395, 20:58)امین 69 نوشته: برادر شما جواب سوال بنده را ندادید و بحثی دیگر را مطرح کردید! این که در خارج چه چیزی رخ داده است با این که چه چیزی درست است خیلی فرق می کند. شما بفرمایید آیا بدون تفسیر متنی می توان احکام دین را از آن استخراج کرد؟
همچنین می فرمایید که در علم اصول بحث می شود که آیا تفاسیری که از ظواهر الفاظ استفاده کرده اند حجتند یا نه. آیا علم اصول قواعد استفاده از خود ظواهر را بررسی نمی کند؟

اما این که می فرمایید "به هر حال" به نظرم جواب منطقی ای نیست و به جهت آن توجه نمی کنید. مثل این که بگوییم فهم روایتی نیاز به مباحث اعتقادی دارد، پس علم کلام هم جزء اصول است! فکر نمی کنم کسی چنین حرفی بزند.
اصول عرصه ای را متکفل است و علوم دیگر عرصه های غیر آن را. حرف بر سر این است که اگر فلسفه را در علم اصول دخالت دهیم سود می رساند یا زیان؟ و گرنه که خود بنده نیز عرض کردم که ممکن است از جهتی دیگر مفید باشد و یقین دارم که فهمیدن بعضی از مباحث نیاز به فلسفه دارد.
عرض بنده این است که وقتی شما با ذهن فلسفی وارد مباحث اصولی شوید بر خلاف روش درست است و منجر به بد فهمی می شود. به عنوان مثال اگر با دید عرفی به روایت «کل شیء مطلق حتّی یرد فیه نهی» برخورد کنیم چیزی جز این نمی فهمیم که منظور گوینده ی این جمله این بوده که اگر در منهی عنه بودن چیزی شک کردی به آن اعتنا نکن، مگر این که نهیی در مورد آن به تو برسد. اما حال همین روایت را وقتی با ذهن فلسفی ببینیم می گوییم نمی توان این نتیجه را گرفت! شاید نهی وارد شده باشد و تعدادی از افراد هم شنیده باشند، اما به او نرسیده باشد!
قبلا هم خدمت شما عرض کردم. اینکه در فهم برخی از روایات باید به عرف رجوع کنیم قابل انکار نیست ولی این به این معنا نیست که فلسفه و کلام در هیچ جای اصول کاربرد ندارد. به این سوالهای بنده پاسخ دهید؟
آیا مرحوم آخوند در کفایه به قاعده الواحد تمسک نمی کند؟
آیا در بحث استصحاب زمان و زمانیات و در تعریف زمان و حرکت به مباحث فلسفی رجوع نمی شود؟
آیا به استحاله دور و تسلسل و مباحث مربوط به علت و معلول در مباحث اصولی نیازی نیست؟
آیا در بحث معانی حرفیه به بحث وجودات ربطیه اشاره نمی شود؟
و....
 راه کار این بحث این است که از اول تا آخر اصول فقه استقرا و بررسی شود که در کجای اصول از فلسفه یا کلام استفاده شده است نه اینکه یک قسمت خاص که عرفی است را به عنوان مثال بیاوریم و بگوییم فلسفه در اصول کاربرد ندارد.
پاسخ

پیام‌های این موضوع
RE: تاثیر فلسفه و کلام بر علم اصول - توسط مهاجر - 7-اسفند-1395, 12:44

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان