امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اطلاعاتی در جامع و نوادر بزنطی
مرحوم محقق حلی در معتبر فراوان از بزنطی نقلیات دارد که در برخی از این موارد تصریح به جامع بزنطی شده است.
مرحوم ابن ادریس دو سری نقل از احمد بن محمد بن ابی نصر دارد: یک سری از جامع بزنطی نقل می کند و یک سری از نوادر بزنطی نقل می کند. در جای خود بحث کردیم که نقل از کتاب جامع صحیح نیست و بزنطی کتابی به نام جامع ندارد. بلکه نقل های ابن ادریس از جامع از مصدری غیر از جامع است که شناخت آن نیازمند بحث است. اما مصدر نقلیات ابن ادریس از نوادر، همان نوادر بزنطی است. البته در نقلیات سرائر مشکلاتی وجود دارد که جلد پنجم اصول به تناسب به برخی از محورهای اشکالات اشاره کردم. نقل های محقق حلی از جامع بزنطی، همان نقل از نوادر بزنطی است که ابن ادریس از آن نقل می کند و هر دو از یک کتاب بزنطی نقل می کنند.
نقل های محقق حلی از کتاب جامع بزنطی معتبر است و مشکل خاصی در آنها وجود ندارد. بنده در برخی از مقالات – به نظرم ذیل بحث از مستطرفات سرائر - تمام نقلیات محقق از بزنطی را استقصا کردم و بیان کردم که نقلیات او مشکلی ندارد. این نقلیات در سایر کتب مشاهده نشده که همین نشان می دهد مستقیم از جامع بزنطی نقل می کند.
درس خارج فقه جلسه 49 تاریخ 24 آذر 1400
پاسخ
 سپاس شده توسط عرفان عزیزی