امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
استفاده از سلاح های کشتار جمعی(نصوص خاصه)
(4-اسفند-1391, 15:11)جواهری نوشته: آقای قائینی فرمودند بحث من در حکم اولی است نه ثانوی ... و اگر قرار باشد حکم ثانوی در کار باشد فقط از حیث اساس اسلام است در غیر اینصورت مفاد روایت ... مانع از بیان حکم ثانوی به غیر از ملاک حفظ اسلام خواهد شد.

از نقل قول فوق برداشت نمی شود نظر استاد قائینی در مورد حکم ثانوی چیست. ولی از مصاحبه زیر استاد ابوالقاسم علیدوست برداشت می شود که گویا حتی از با به خطر افتادن اساس اسلام و به مصلحت حفظ اساس اسلام نیز حکم ثانوی وجود ندارد و همان حکم اولی حرمت استفاده از سلاح باقی است.

نقل قول:آیا مصلحت، حکم حرمت سلاح کشتار جمعی را تغییر می‌دهد؟
ابوالقاسم علیدوست: بسیاری از علما چون علامه حلی، مکی عاملی و محقق ثانی در کتاب‌های فقهی خودشان تاکید بر ممنوعیت استفاده از این نوع جنگ‌افروزها مانند استفاده از سم را دارند هرچند پیروزی متوقف بر آن باشد. گرچه در سخن برخی از ایشان، القای سم در صورتی که هیچ راه فراری از مخمصه جز از این راه نباشد اضطرار و مصالح این کار بیش از مفاسد آن تلقی گردد، جایز شمرده است که این وضعیت، هرگز بر کاربست سلاح‌های کشتار جمعی متصور نیست.
در صورتی که دشمنان هم از چنین سلاحی استفاده کند، مسلمانان نمی‌توانند برای مقابله، از این سلاح‌های کشتار جمعی استفاده کنند چرا که ساخت و انباشت این سلاح‌ها که سراسر ظلم و ستم است قبیح بوده و حرام قطعی محسوب می‌شود.

http://ijtihadnet.ir/%d8%a2%db%8c%d8%a7-...a7-%d8%aa/
قطع قلم به قیمت نان می کنی رفیق
این خط و این نشان که زیان می کنی رفیق
گیرم درین میانه به جایی رسیده ی
گیرم که زود دکه دکان می کنی رفیق
کفاره اش ز گندم عالم فزون تر است
از عمر آنچه خدمت خان می کنی رفیق
خود بستمش به سنگ لحد مرده توش نیست
قبری که گریه بر سر آن می کنی رفیق
گفتی گمان کنم که درست است راه من
داری گمان چو گمشدگان می کنی رفیق
پاسخ

پیام‌های این موضوع
RE: استفاده از سلاح های کشتار جمعی(نصوص خاصه) - توسط علاوی - 1-اسفند-1399, 01:08